Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 balandžio 3d. 12:54 , atnaujinta: 2014 balandžio 3d. 14:13

EK dėl Rusijos mėsos importo ribojimo kreipsis į Pasaulinę prekybos organizaciją, Rusija perspėjo naudojančius lietuvišką kiaulieną

Kiaulės
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kiaulės

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį nusprendė kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl neadekvačių Rusijos veiksmų, dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės uždraudus mėsos eksportą iš Europos Sąjungos (ES) šalių.

Tai BNS patvirtino už mokesčius atsakingas eurokomisaras Algirdas Šemeta, ketvirtadienį Briuselyje susitikęs su žurnalistais.

„Šis sprendimas buvo priimtas ką tik – šiandien, ir jo buvo imtasi dėl to, kad nepavyko su Rusija dvišalėmis derybomis išspręsti klausimo dėl importo embargo, susijusio su afrikiniu kiaulių maru“, – ketvirtadienį Briuselyje žurnalistams sakė A.Šemeta.

Anot jo, EK nuomone, tiek Lietuva, tiek Lenkija atliko visus veiksmus, kad užkirstų kelią plisti marui.

Šis sprendimas buvo priimtas ką tik – šiandien, ir jo buvo imtasi dėl to, kad nepavyko su Rusija dvišalėmis derybomis išspręsti klausimo dėl importo embargo, susijusio su afrikiniu kiaulių maru, – ketvirtadienį Briuselyje žurnalistams sakė A.Šemeta.

„Komisijos nuomone, veiksmai, kurių Rusija ėmėsi, ribodama didžiulį sąrašą produktų, kurie importuojami į Rusiją, yra neadekvatūs, kadangi tiek Lietuva, tiek Lenkija ėmėsi visų reikiamų priemonių tam, kad šio maro židinys būtų lokalizuotas ir toks platus apribojimų taikymas, Komisijos nuomone, yra tiesiog neproporcingas“, – teigė eurokomisaras.

A.Šemeta negalėjo pasakyti, kiek laiko gali užtrukti PPO tyrimas. Jis taip pat neprognozavo galimų Rusijos atsakomųjų veiksmų dėl EK sprendimo.

„Turbūt šiandien sudėtinga pasakyti, kiek gali trukti pats ginčas, tačiau aš manau, kad šiuo atveju yra labai svarbu, kad Komisija nesitaiksto su neadekvačiais Rusijos veiksmais ir tuo akivaizdžiai parodo, kad Europos Sąjunga yra pasirengusi imtis visų jos dispozicijoje esamų veiksmų, jeigu Rusija toliau bandys taikyti priemones, kurios neatitinka tarptautinės prekybos taisyklių“, – kalbėjo komisaras.

Jis neatmetė galimybės, jog Rusija atsisakys importo draudimo vien dėl to, kad EK nusprendė kreiptis į PPO.

„Šiandien turbūt būtų sunku prognozuoti, kokie galėtų būti tolesni veiksmai. Teoriškai, be abejo, tokie veiksmai įmanomi ir bet kuri šalis, kuri yra kviečiama ginčui į Pasaulio prekybos organizaciją, gali pašalinti ginčo priežastį ir tokiu būdu to ginčo nereikėtų vykdyti, bet šiandien tikrai nesiimčiau taip pasakyti, kad taip galėtų atsitikti“, – teigė A.Šemeta.

Sausio pabaigoje Lietuvoje dviejuose šernuose aptikus afrikinį kiaulių marą, šalis 6-iose savivaldybėse paskelbė ekstremalią padėtį, tačiau Rusija iš karto uždraudė kiaulienos importą iš visos ES. Rusijos veterinarijos tarnyba kad nuo kitos savaitės nebeįsileis ir visų gatavų mėsos produktų su kiauliena iš Lietuvos ir Lenkijos, kur maras rastas vasario viduryje.

Pačioje Rusijoje afrikinis kiaulių maras nustatytas dar 2007 metais, o pernai vasarą apie šios ligos židinius pranešė ir Baltarusija, iš kur jis atkeliavo į Lietuvą.

„Rosselchoznadzor“: lietuvišką kiaulieną naudojantys ES mėsos perdirbėjai gali prarasti Rusijos rinką

Europos Sąjungos (ES) mėsos perdirbimo įmonėms, naudojančios kiaulieną iš Lietuvos ar Lenkijos, gali būti taip pat uždrausta eksportuoti į Rusiją, pareiškė Rusijos veterinarijos tarnybos („Rosselchoznadzor“) vadovas Sergejus Dankvertas.

„Praėjusį mėnesį paprašėme kolegų Europoje nurodyti, kurie mėsos perdirbėjai naudoja kiaulieną iš Lietuvos ar Lenkijos. Atsakymo iki šiol nėra. Tokie mėsos perdirbėjai privalo suprasti, jog jie bus iškart įtraukti į sąrašą įmonių, kurių produkcija į Rusija neįleidžiama“, – agentūrai „Interfax“ sakė S.Dankvertas.

Jo žodžiais, afrikinio kiaulių maro plitimo grėsmė gerokai pakoreguos mėsos produktų tiekėjų į Rusiją ir kitas Muitų sąjungos valstybes sąrašą.

„Sąrašai bus peržiūrėti ir sutrumpinti, atsižvelgiant į technolologinius procesus, kurie atspindi viso gamybos proceso kontrolę, tai yra garantuoja produkcijos kokybę ir saugumą“, – pridūrė S.Dankvertas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką