TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Europos Komisija stabdo greitai gendančių vaisių ir daržovių sektoriams taikomą paramą

Obuolių sultys kovoja su peršalimu
Fotolia nuotr. / Obuoliai
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Europos Komisija sustabdė greitai gendančių vaisių ir daržovių sektoriams taikomas 125 mln. eurų vertės skubias paramos priemones, apie kurias pranešta rugpjūčio 18 dieną, Rusijai uždraudus tam tikrų ES žemės ūkio produktų importą.

Paramos priemones tenka stabdyti dėl neproporcingos paraiškose nurodytos sumos; pavyzdžiui, paraiškose nurodyti kai kurių produktų kiekiai keliskart viršija visą į Rusiją eksportuojamą ES vidutinį metinį kiekį.

Siekdama pratęsti priemonių efektyvumą ir stabilizuoti šių produktų rinkas visose ES valstybėse narėse, paveiktose Rusijos embargo, Europos Komisija artimiausiu metu pasiūlys kryptingesnę paramos programą, atsižvelgdama į pastarųjų savaičių patirtį.

Už žemės ūkį ir kaimo plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Dacianas Cioloşas sakė: „Europos Komisija tebėra įsipareigojusi suteikti paramą gamintojams, dėl Rusijos įvestų priemonių praradusiems svarbią rinką. Ketinu artimiausiomis dienomis pristatyti kryptingesnę ir veiksmingesnę paramos programą.“

Rugpjūčio 18 d. Europos Komisija pranešė apie 125 mln. eurų vertės skubias rinkos rėmimo priemones greitai gendantiems vaisiams ir daržovėms. Tai – pomidorai, agurkai, saldžiosios paprikos, grybai, brokoliai, kopūstai, kiviai, valgomosios vynuogės, slyvos, minkštieji vaisiai, obuoliai ir kriaušės.

Ketinu artimiausiomis dienomis pristatyti kryptingesnę ir veiksmingesnę paramos programą.

Parama skiriama už nemokamą jų paskirstymą labdarai, pašalinimą iš rinkos numatant kitą paskirtį, taip pat už neprinokusių daržovių bei vaisių derliaus nuėmimą ir derliaus nenuėmimą.

Taisyklėse numatyta, kad obuoliams ir kriaušėms galima skirti ne daugiau kaip 83 mln. eurų ir ne daugiau kaip 43 mln. eurų kitiems vaisiams ir daržovėms. Reglamente nustatytos už pašalinimą iš rinkos skiriamos sumos, mokamos visiems gamintojams, tačiau didesnė ES parama numatyta gamintojų organizacijų nariams.

Reglamente reikalaujama, kad valstybės narės kiekvieną pirmadienį ir ketvirtadienį praneštų apie kiekius, kuriems prašoma paramos.

Rugsėjo 8 d. Europos Komisijai praneštas kiekis, nurodytas nuo rugpjūčio 18 d. iki rugsėjo 3 d. pateiktose paramos paraiškose, rodo, kad reglamente nustatyta paramos suma obuoliams, kriaušėms ir kitiems vaisiams bei daržovėms pasiekta, todėl programą reikia sustabdyti.

Lietuvoje išauginama apie 300 tūkst. t daržovių ir 550 tūkst. t bulvių. Eksportas į Rusiją siekia 27 tūkst. t daržovių ir 26 tūkst. t bulvių. Tai sudaro nedidelę dalį visos užaugintos daržovių ir bulvių produkcijos – atitinkamai 9 ir 4,7 proc. Nepaisydama to, Žemės ūkio ministerija šią savaitę patvirtino Laikinosios paramos vaisių ir daržovių augintojams teikimo taisykles, kurioje nustatyta paramos teikimo tvarka, paramos dydžiai ir galimi išimtų iš rinkos produktų panaudojimo būdai.

Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros duomenimis, šiandien paraiškų gauti kompensacijas už pašalintus iš rinkos produktus dar negauta.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką