Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 24d. 13:05

Farerų salos europines vertybes Rusijai pardavė už galimybę parduoti lašišą

Farerų salos Danijoje
Farerų salos

Netrukus sukaks metai, kai Rusija paskelbė embargą Europoje pagamintiems maisto produktams. Tačiau ne visos valstybės dėl to patyrė nuostolių. Mažoms, vėjų košiamoms, uolėtosioms Farerų saloms rusų sankcijos tapo tikra aukso gysla, mat lašišos eksportas iš Farerų į Rusiją per pusmetį išaugo kelis kartus, rašo „Wall Street Journal“.

„Mes esame laimingieji“, – žodžių į vatą nevynioja lašišų ūkio „Nematomas fiordas“ savininkas Atlis Gregersenas.

Farerų salos yra autonominis Danijos regionas, tačiau Europos Sąjungai, skirtingai nei pati Danija, nepriklauso. Tuo salos ir pasinaudojo tapdamos pagrindine lašišos tiekėja Rusijai, kai ji liovėsi pirkti norvegišką žuvį.

Farerų salos stoja į vieną eilę kartu su Rusijos nuolaidų dėl draugystės pelnančia Kinija, Turkija ir Egiptu ir, kai kurių šalies opozicionierių teigimu, už lašišą parduoda savo vakarietiškas vertybes.

Nuo rugsėjo iš 50 tūkst. gyventojų turinčios Farerų salos patenkina visus Rusijoje gyvenančių lašišos mėgėjų poreikius. Išvis iš lašišos prekybos su Rusija Farerų salos per kelis mėnesius nuo praėjusių metų rugsėjo iki gruodžio jau uždirbo 37 mln. eurų. Į Rusiją pernai buvo išvežta 40 proc. visos šalyje pagamintos lašišos, nors dar 2013 m. eksportas į Rusiją siekė vos 7 proc.

Išvis iš lašišos prekybos su Rusija Farerų salos per kelis mėnesius nuo praėjusių metų rugsėjo iki gruodžio jau uždirbo 37 mln. eurų.

Be to, Rusijai Farerų salos šviežią lašišą parduoda ir ketvirtadaliu brangiau nei bet kuriai kitai pasaulio šaliai.

Sėkmingiausias gyvenimo susitikimas Maskvoje

Tiesa, iki 2014 m. rugsėjo Farerų salose pagaminamos lašišos Rusijos veterinarijos tarnybos net nebuvo įvertinusios tinkama tiekti Rusijos rinkai. Šį patvirtinimą Farerų saloms pavyko labai greitai gauti tik po to, kai jų premjeras Kajus Leo Holmas Johannesenas pats nuvyko su vizitu į Rusiją.

Pavadinęs šį vizitą pačiu sėkmingiausiu savo gyvenime premjeras pataria versle politikos neieškoti ir apie prekyba su Rusija kalba paprastai. „Žmonėms reikia maisto. Rusijai reikia maisto“, – atmeta bet kokius priekaištus dėl per draugiškų santykių su Rusija jis.

Farerų salų premjeras pripažino, kad vos Rusijos ir Vakarų santykiai tapo įtempti, jis iškart pasiuntė Rusijai žinutę, kad jo šalis Europos Sąjungai nepriklauso ir pasiūlė plėtoti prekybą.

Jis pripažino sunkiai vargęs, kad perimtų Norvegijos prarastą rinkos dalį Rusijoje.

Europai į nugarą bedė peilį?

Iki tol labai retai į užsienį vykęs K.L.H.Johannesenas į Maskvą nuskrido pernai rugsėjo 7 dieną. Danijos diplomatai nuo šio vziito neatsiribojo. Jie padėjo suorganizuoti išvyką, o Danijos ambasadorius Maskvoje pakvietė Farerų salų premjerą oficialios vakarienės.

„Gal net geriausias susitikimas, kokiame aš kada nors buvau“, – po vizito Maskvoje sakė Farerų salų premjeras.

Kitą dieną Farerų salų premjerą priėmė Rusijos pareigūnai. Po susitikimų Maskvoje Farerų salų  laikraščiui  K.L.H.Johannesenas pareiškė, kad tai buvo ypatingai konstruktyvūs susitikimai. „Gal net geriausias susitikimas, kokiame aš kada nors buvau“, – sakė premjeras.

Danijos užsienio reikalų ministras Martinas Lidegaardas tikino, kad autonomijos bandymas prekiauti su Rusija jam suprantamas. Tačiau jis pridūrė tikėjęsis, kad Farerų salos nebandys pasipelnyti iš Europai paskelbto embargo ir liks laikytis vakarietiškos pozicijos Ukrainos karo kontekste.

Farerų opozicijos lyderis Sjurðuras Skaale taria dar griežčiau. Pasak jo, prekyba su Rusija Ukrainos karo metu yra dūris peiliu Europai į nugarą ir visiškas europinių vertybių išsižadėjimas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką