TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Investicinius projektus būtina užbaigti iki kitų metų liepos

Karvė
Fotolia nuotr. / Karvė
Šaltinis: 15min
0
A A

Paramos gavėjai, dalyvaujantys Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos (KPP) investicinėse priemonėse, privalo laikytis tam tikrų įsipareigojimų ir projektus įgyvendinti laiku. Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) specialistai primena svarbiausius paramos gavėjų įsipareigojimus.

Mokėjimo prašymus pateikti laiku

NMA Projektų administravimo skyriaus vedėja Genovaitė Beniulienė pataria paramos gavėjams neatidėlioti projektų įgyvendinimo. Iki 2015 m. birželio 30 d. paramos gavėjai turi pabaigti įgyvendinti projektus pagal daugumą KPP investicinių priemonių ir pateikti NMA paskutinius mokėjimo prašymus. „Pareiškėjai turėtų racionaliai planuotis darbus, atsižvelgdami į visas įmanomas kliūtis. Pasitaiko, kad įsipareigojimų nevykdo rangovai, prireikia pažymų iš kitų institucijų, tad paskutinės dienos laukti tikrai nevertėtų. Mokėjimo prašymus rekomenduojama pateikti anksčiau, nelaukiant mokėjimo prašymų teikimo termino pabaigos,“ – pataria G. Beniulienė.

Paramos gavėjai, kurie yra įgyvendinę projektus arba baigia juos įgyvendinti, kartu su galutiniu mokėjimo prašymu turi pateikti ir galutinę projekto įgyvendinimo ataskaitą. Taip pat kiekvienais metais iki balandžio 30 dienos pareiškėjai turi pateikti užbaigto projekto metinę ataskaitą ir finansinės atskaitomybės dokumentus už praėjusius ataskaitinius metus.

Specialistė primena, kad mokėjimo prašymą reikia teikti NMA teritoriniams paramos administravimo skyriams, o ataskaitas – Projektų administravimo skyriui. Pažymėtina, kad paramos gavėjai turi pildyti naujai patvirtintas ataskaitų formas, kurias galima rasti interneto svetainėje www.nma.lt (parama/Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 m. programa/Dokumentų formos/Mokėjimo prašymų ir kitos dokumentų formos).

Pakeitimus derinti su NMA

G. Beniulienė paramos gavėjams pataria atkreipti dėmesį ir į pirkimų procedūras. „Rangos ar prekių tiekimo sutartį bei bet kokius jos pakeitimus yra privalu derinti su NMA teritoriniais padaliniais. Jeigu pirkimo dokumentacija bus nesuderinta arba jei teritorinis padalinys ras trūkumų, gali būti taikomos sankcijos“, – pabrėžė G. Beniulienė. Su NMA paramos gavėjai turėtų derinti ir bet kokius kitus su projektu susijusius pakeitimus. „Nesvarbu, ar keičiasi projekto vieta, ar investicijos, ar paramos dydžių pasiskirstymas tarp projekto įgyvendinimo etapų, ar įmonės vadovas – visus pakeitimus reikia derinti su NMA. Šis įsipareigojimas yra tęstinis ir galioja per visą projekto priežiūros laikotarpį“, – pažymėjo NMA Projektų administravimo skyriaus vedėja.

Pasiekti numatytus rodiklius

Dalyvaudami KPP investicinėse priemonėse paramos gavėjai įsipareigoja pasiekti tam tikrus projekto priežiūros rodiklius, pavyzdžiui, padidinti pajamas, sukurti naujų darbo vietų, padidinti sutartinių gyvulių (SG) skaičių. „Jei pareiškėjas nepasiekė numatyto rodiklio, jis NMA turėtų pateikti paaiškinimus, pagrindžiančius dokumentus, kodėl taip nutiko“, – pasakojo G. Beniulienė.

Pasak specialistės, jeigu projektui buvo taikomi pirmumo kriterijai, tai pirmumo kriterijų pasiekimą NMA vertina ypatingai atidžiai, jų nepasiekus, gali tekti sugrąžinti ir visą paramą.

Svarbu pasirūpinti tinkamu finansavimo šaltiniu

NMA specialistė atkreipia dėmesį, kad kai kurių priemonių įgyvendinimo taisyklėse yra numatytas reikalavimas iki paramos sutarties pasirašymo ne vėliau kaip per pusę metų nuo sprendimo skirti paramą dienos pateikti paskolos sutartį, o to pareiškėjui neatlikus, jis gali prarasti teisę į paramą. „Pareiškėjai, kurie nėra pasirašę paskolos sutarčių, turėtų suskubti pasirūpinti tinkamu finansavimo šaltiniu“, – pabrėžė specialistė.

KPP investicinių priemonių paramos gavėjai turi laikytis ir kitų bendrųjų reikalavimų: saugoti visus su parama susijusius dokumentus, visam projekto priežiūros laikotarpiui apdrausti įsigytą turtą. Nuo paramos sutarties pasirašymo/sprendimo skirti paramą, kaip nustatyta konkrečiose priemonės įgyvendinimo taisyklėse, iki projekto priežiūros laikotarpio pabaigos be rašytinio NMA sutikimo pareiškėjai įsipareigoja nekeisti remiamos veiklos pobūdžio, projekto įgyvendinimo reikalavimų ir nuosavybės formos, neparduoti, neįkeisti ir kitaip neperleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įsigytos nuosavybės, nenutraukti projekte numatytos veiklos, nekeisti projekto įgyvendinimo vietos.

Dalyvaujantys KPP investicinėse priemonėse turėtų žinoti, kad pas juos visus metus gali būti vykdomos patikros. Jų metu tikrinami paramos paraiškoje, mokėjimo prašyme ir kt. pateikti duomenys, taip pat tikrinama, ar laikomasi teisės aktuose nurodytų reikalavimų bei prisiimtų įsipareigojimų.

Iškilus bet kokiems su projektų administravimu susijusiems klausimams, pareiškėjai gali konsultuotis su projekto administratoriumi.

 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką