Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Keturios valstybės suvienijo jėgas prieš kiaulių marą

Kiaulės
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Kiaulės
Šaltinis: 15min
0
A A

„Afrikinis kiaulių maras nepripažįsta valstybių sienų, todėl šį klausimą reikia spręsti ne tik keturių valstybių, bet ir visos Europos mastu. Reikalingi bendri, tarpvalstybiniai susitarimai, kurie leistų reaguoti ir priimti sprendimus nedelsiant“, – pažymėjo žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, pradėdama 4 valstybių susitikimą.

Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Lenkijos žemės ūkio ministerijų delegacijos susitiko Vilniuje tam, kad aptartų bene opiausią šių dienių aktualiją – afrikinį kiaulių marą.

Lietuvoje bei kitose ES kaimyninėse valstybėse buvo aptikti afrikinio kiaulių maro atvejai, veterinarijos specialistai reagavo nedelsiant: teritorijos buvo aptvertos ir dezinfekuotos, o kiaulės – paskerstos.

„Visi suprantame, kad paskersti užsikrėtusias kiaules nepakanka, žmonėms turi būti atlyginti nuotoliai, todėl kreipsimės paramos į Europos Komisiją, taip pat bendradarbiausime su mokslininkais, privalome užkirsti kelią ir neleisti, kad panašūs atvejai pasikartotų ateityje“, – kalbėjo V. Baltraitienė. Jai pritarė ir kolegos iš Latvijos, Estijos bei Lenkijos.

Visi suprantame, kad paskersti užsikrėtusias kiaules nepakanka, žmonėms turi būti atlyginti nuotoliai.

Susitikimo metu nuspręsta kurti bendrą visų keturių valstybių darbo grupę, kuri kreipsis į Europos Komisiją. Bendri darbo grupės pasiūlymai turėtų būti suformuoti ir pateikti iki rugpjūčio 15 d.

Tarptautinei komisijai pirmininkaus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius. Ketinama prašyti Europos Komisijos skirti finansavimą moksliniams viruso tyrimams.

Šiandien apie virusą nėra daug žinomą tad reikia jį nuodugniai ištyrinėti, neatmetama ir vakcinos sukūrimo galimybė. Taip pat planuojama kurti grupę ir aprūpinti ją visa privaloma įranga, kad užkrėstos kiaulės būtų operatyviai naikinamos. Šiuo metu šį darbą atlieką veterinarai.

Anot Latvijos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus Mario Bolodzio viruso nešėjais gali būti ne tik šernai, bet ir žolė. „Tikiuosi, kad kartu spręsime šią situaciją, o Europos Komisija skirs daugiau lėšų tyrimams“, – teigė Latvijos žemės ūkio ministras Jānis Dūklavs.

Nors Estijoje afrikinių kiaulių maro atvejų dar nebuvo nustatyta, tačiau delegacijos nariai, kuriai vadovauja žemės ūkio ministras Ivari Padar, palaikė kolegas iš kaimyninių valstybių ir patikino dėl Estijos bendradarbiavimo. Estijoje jau imtasi biosaugos priemonių stiprinimo, kad užkratas nepatektų į valstybės teritoriją.  

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Virginija Baltraitienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Virginija Baltraitienė

Visos keturios valstybės suvokia situacijos rimtumą, todėl susitikimo metu buvo nuspręsta aktyviai bendradarbiauti ir keistis visa turima informacija. Taip pat jau dabar visose valstybėse yra priimtas nutarimas mažinti šernų populiaciją.

Už nužudytus ir veterinarijos tarnyboms atiduotus šernus valstybės išmoka kompensacijas. Šiuo klausimų ketinama bendradarbiauti ir su Baltarusija.

„Šiandien Baltarusijos veterinarijos tarnybos specialistai susitiko su Europos Komisijos atstovais. Mano turimomis žiniomis, Baltarusija sutiko bendradarbiauti su Baltijos šalimis ir Lenkija, kad kuo greičiau būtų imtasi priemonių ir užkirstas kelias viruso plitimui“, – naujausia informacija pasidalijo J.Milius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką