Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kiaulių maras mėsos mėgėjams padės sutaupyti

Pinigai
BFL/Gedimino Savickio nuotr. / Dėl kiaulių maro kiauliena Lietuvoje greičiausiai pigs
Šaltinis: 15min
0
A A

Šią savaitę nuo afrikinio kiaulių maro Rupinskių kaime, Danijos kapitalo „Idavang“ kiaulių komplekse, pradėjo gaišti kiaulės. Tas, kurios nugaišti nespėjo, veterinarai nunuodijo azotu. Šis ūkis neteko beveik 20 tūkst. kiaulių ir neveiks mažiausiai metus. Tačiau nuostolių patirs ne tik „Idavang“, bet ir kiti kiaulių augintojai.

„Idavang“ laikė 19 411 kiaulių, iš kurių 10 167 – paršeliai iki 3 mėnesių amžiaus, 1 396 paršavedės, 213 kiaulių daugiau kaip 8 mėnesių, 13 kuilių ir 7 622 kiaulės nuo 3 iki 8 mėnesių amžiaus. Bendrovės generalinis direktorius Saulius Leonavičius pastebėjo, kad gaišta daugiau kiaulių nei įprastai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išsiaiškino, kad kiaules guldo afrikinis kiaulių maras, todėl visas kiaules teks nunuodyti.

Per metus Lietuvoje realizuojamas maždaug milijonas kiaulių, todėl „Idavang“ laikinas uždarymas didelės įtakos kiaulininkystei nepadarys.

„Įtaką turės pats faktas, kad mes turime virusą. Eksportuoti kurį laiką negalėsime nei į Rusiją, nei į Europos Sąjungos šalis veikiausiai“, – 15min.lt sakė Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos administracijos direktorius Algis Baravykas.

Pasak jo, Danijos kiaulių komplekso darbas sustos maždaug metams.

„Pagal teisės aktus, klasikinio maro atnaujinti veiklą galima maždaug po gerų metų. Iš pradžių vyksta kiaulių likvidavimas, tada – dezinfekcija, tada pusę metų stovi, tada galima pradėti naudoti. Kiek aš žinau, ši įmonė turėjo klasikinio kiaulių maro protrūkį prieš penkerius metus mažoj fermelėj, tai jos daugiau ir neatidarė“, – sakė A.Baravykas.

VMVT vadovas Jonas Milius aiškino, kad kiaulių maras galėjo pasiekti ir kitas fermas.

„Labiausiai nerimą kelia tai, kad iš tos fermos vyko judėjimas – ne tik į skerdyklas, bet ir į kitas fermas. Kiekvieną dieną. Liepos 22-ąją judėjimas vyko į dvi fermas – į Kėdainių rajoną ir į Šeduvą, viena buvo ne „Idavang“ sistemos. Ir į skerdyklą. Mes tas skerdienas radome ir sunaikinome ketvirtadienį. Tas kiaules, kurios buvo išgabentos į kitas fermas, stebime, tiriame kraują“, – penktadienį Lietuvos radijui teigė J.Milius.

Kiauliena jau atpigo

Net jeigu kitose fermose maro židinys ir nebus aptiktas, kiaulių augintojai nukentės dėl eksporto draudimo ir veikiausiai mažėsiančių kainų.

„Paprastai po maro kurį laiką nukrinta kiaulienos kaina“, – sakė A.Baravykas. Per pastaruosius metus labiausiai atpigo kiaulienos kumpis be kaulo – 12,3 proc. Kumpis su kaulu kainuoja 8,45 proc. mažiau nei prieš metus, sprandinė – 7,84 proc. pigesnė, nugarinė – 5,4 proc.

Prekybos centro „Maxima“ duomenimis, šiemet kiauliena yra 5 proc. pigesnė nei pernai.

„Šių metų pradžioje, palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, tinklo parduotuvėse kiauliena atpigo maždaug 5 proc. Pastaraisiais – birželio, liepos mėnesiais kiaulienos kaina išliko stabili. Kiaulių mėsos iš 6 Lietuvos rajonų, kuriuose dėl afrikinio kiaulių maro buvo paskelbta ir iki šiol galioja ekstremali padėtis, tinklas nepirko anksčiau, neperka ir dabar. Tad didesnės įtakos kiaulienos pasiūlai ar kainai keliuose Lietuvos rajonuose nustatytas afrikinis kiaulių maras nepadarė“, – 15min.lt sakė „Maxima“ Maisto prekių pirkimo departamento direktorius Tomas Marcinkevičius.

Prekybos centras mėsos neperka ir iš Ignalinos rajono, kuriame penktadienį taip pat paskelbta ekstremali situacija.

Mes neturime pertekliaus kiaulienos, 50 proc. apsirūpiname patys save. Tas faktorius dabar mums padeda šitomis aplinkybėmis, – sakė A.Baravykas.

Tačiau kiaulienos pertekliaus Lietuvoje nebus – Lietuva pasigamina tik maždaug pusę šalyje suvartojamos kiaulienos.

„Mes neturime pertekliaus kiaulienos, 50 proc. apsirūpiname patys save. Tas faktorius dabar mums padeda šitomis aplinkybėmis“, – sakė A.Baravykas.

Kiaulės afrikiniu maru Lietuvoje užsikrečia pirmą kartą, metų pradžioje šio tipo užkratas buvo aptiktas kritusiuose šernuose. A.Baravykas aiškino, kad dėl to yra kalta nepakankama prevencija. 

„Mes kalbėjome, kad Lietuvoje yra didelis pavojus, sakėme šitą. Buvo įvesta ekstremali situacija. Bet daugiau mes nieko nepadarėme – neatsitvėrėme nuo Baltarusijos, nors mūsų buvo toks pasiūlymas, tinkline paprasta tvora, kuri yra palei kiekvieną didesnį greitkelį. Mes tokio dalyko nepasidarėme, todėl pas mus ateina šernai. Šernas toks gyvūnas, kuris vaikšto, kur nori. Jam neįsakysi“, – sakė A.Baravykas.

BFL nuotr./Algis Baravykas
BFL nuotr./Algis Baravykas

Be to, pasak jo, šernų medžioklė buvo labiau teorinė, nei praktinė.

„Atėjo sausio 24 dieną šernas, praėjus pusei metų po to, kai mes apie Baltarusiją šnekėjome. Europos Sąjunga nefinansavo iki galo plovyklų, kad galėtume pasidaryti normalias plovyklas, patys pinigų neradome. Šernų medžioklė buvo daugiau teorinė nei praktinė. Turime šalia grėsmingą kaimyną, iš kurio negauname informacijos arba ji ateina gandų pavidalu. Neturime jokio fizinio barjero nuo šitos kaimynės. Turime užkrėstą regioną, kuriame įvesti kažkokią tvarką yra sudėtinga“, – sakė jis.

Maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius kalbėjo, kad Danijos kapitalo įmonės „Idavang“ komplekse Rupinskų kaime buvo laikomasi griežtų apsaugos priemonių. Kadangi daug kiaulių skirtinguose tvartuose susirgo vienu metu, aiškinamasi, ar maro užkratas galėjo būti paskleistas tyčia, kad ir per pašarus. Dėl to Maisto ir veterinarijos tarnyba kreipėsi į prokuratūrą. Tyrimą atlieka ir pati įmonė.

Kiaulienos jau ieško užsienyje

„Vis tik į susiklosčiusią padėtį žiūrime labai atsakingai. Afrikietiško kiaulių maro židinius nustačius vienoje didžiausių ir pažangiausių šalies kiaulių auginimo įmonių, nusprendėme pakartotinai kreiptis į savo tiekėjus, kad sutelkę pajėgas galėtume užkirsti kelią maro plitimui ir išsaugoti galimybę mūsų šalies gyventojams vartoti pamėgtą lietuvišką kiaulieną“, – sakė T.Marcinkevičius.

Svarstome alternatyvą daugiau kiaulienos atsivežti iš kitų ES šalių – Olandijos, Danijos, Lenkijos, – sakė T.Marcinkevičius.

Pasak jo, prekybos centras dar negali prognozuoti, kaip dėl to keisis kiaulienos pasiūla ir paklausa – tai priklausys nuo maro išplitimo masto šalyje, valstybinių institucijų priimtų sprendimų, taip pat situacijos kitose Europos rinkose, kurios yra viena su kita susijusios.

„Ruošiamės visiems scenarijams. „Maxima“ jau ieško alternatyvų, kuo maro išplitimo šalyje atveju, siekiant patenkinti tinklo klientų poreikius, būtų galima pakeisti lietuvišką kiaulieną. Bendradarbiaujame su ne viena dešimtimi tiek Lietuvos, tiek užsienio tiekėjų. Svarstome alternatyvą daugiau kiaulienos atsivežti iš kitų ES šalių – Olandijos, Danijos, Lenkijos. Taigi šios mėsos stygiaus mūsų klientai tikrai neturėtų pajusti“, – sakė T.Marcinkevičius.

Pasak jo, gali būti, kad dėl baimės, jog lietuviška kiauliena gali būti nesaugi, dalis ieškos kitų alternatyvų – rinkis kitose šalyse užaugintų ir paskerstų kiaulių mėsą ar rinksis kitą mėsos rūšį, tarkime, paukštieną.

„Tačiau kol kas tik prielaidos“, – kalbėjo prekybos centro atstovas.

Kiauliena – saugi

„Mūsų tinklo parduotuvėse tiek kiaulienos pasiūla, tiek paklausa išlieka stabili. Pasirodžius informacijai apie kiaulių marą, nedelsiant kreipėmės į mūsų kiaulienos mėsos tiekėjus, kad jie pateiktų garantijas dėl jų taikomų prevencinių apsaugos priemonių kiaulienos mėsai ir gavome patvirtinimą, jog tinklui tiekiama kiauliena yra visiškai saugi, tačiau aktyviai stebime situaciją“ , – atsakyme 15min.lt rašo „Iki“ atstovai.

Pasak prekybos centro, kiauliena yra viena mėgstamiausių mėsos rūšių ir jos pardavimai nors ir nežymiai, bet kasmet auga.

„Pavyzdžiui, lyginant kiaulienos pardavimus šiemet su pernai metais, fiksuojamas apie 10 proc. augimas. Pastovi vidutinė lietuviškos kiaulienos kaina mūsų tinklo parduotuvėse nuo šių metų pradžios išlieka nepasikeitusi – vienas labiausiai perkamų kiaulienos kumpis kainuoja 12,49 Lt už kilogramą, o kiaulienos sprandinės mėsos kilogramo kaina siekia 15,99 Lt“, – rašoma laiške 15min.lt.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką