Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijos ūkininkai supirkinėja lietuviškas karves

Seimo nario Sergejaus Ursulo ūkis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Karvė
Šaltinis: 15min
0
A A

Pieno sektorius visada buvo Lietuvos pasididžiavimas, kartais net vadinamas baltąja Lietuvos nafta. Tačiau šiandien jis atsidūrė ties žlugimo riba. Pieno gamintojai, neapsikentę žemų pieno supirkimų kainų, parduoda karves ir uždaro savo ūkius. Tuo tarpu kaimynai lenkai superka karves ir jau greitai turės dar daugiau galimybių eksportuoti savo pieno produktus.

Kaip praneša Žemės ūkio ministerija, viceministras Saulius Cironka kartu su Seimo kaimo reikalų komitetu apsilankė keliuose Lenkijos ūkiuose, esančiuose Punske, čia jie atvyko norėdami pasidomėti, kaip sekasi pieno sektoriui kaimyninėje šalyje.

Punske lietuviai ūkininkai sėkmingai melžia pieną ir plėtoja savo veiklą.

„Pagaminti litrą pieno man kainuoja apie 19 euro centų, jeigu supirkimo kaina būtų 11–12 euro centų už litrą – bankrutuočiau“, – sakė Vytauto ir Onutės Šliaužų ūkyje dirbantis jų sūnus Raimundas. Beje, puikiai kalbantis lietuviškai.

Onutė ir Vytautas Šliaužai laiko 61 karvę, 1 karvė per laktaciją duoda 8000–9000 kg pieno. Šeima ir toliau ketina plėsti savo bandas, juolab kad pagaminto pieno kiekio niekas neribos. O kooperatyvams ar supirkimo bendrovėms žymiai patogiau yra nupirkti didelį kiekį pieno iš vieno ūkininko, negu iš kelių.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Seimo nario Sergejaus Ursulo ūkis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Karvės

Jaunasis ūkininkas taip pat pripažino, kad Lenkijoje ūkininkauti yra geriau, negu Lietuvoje. Anot jo, net ir dabar, kai Rusijos rinka užsidarė, kaimyninėje šalyje supirkimo kainos yra gerokai aukštesnės negu Lietuvoje.

Dalia ir Petras Puzauskai – tai dar vieni ūkininkai, pas kuriuos apsilankė delegacija iš Lietuvos. Iš tėvo paveldėję ūkį Puzauskai laiko 130 galvijų, iš jų 60 – melžiamų karvių. Dirba 52 hektarus žemės. Tai šeimos ūkis, kur dirba patys šeimininkai. Ir nors darbo reikia įdėti nemažai, vis dėlto jų pastangos atsiperka, o už sutaupytus pinigus ūkininkai įsigyja žemės ūkio technikos.

O štai Teresė ir Darius Radzevičiai turi  54 ha žemės. Jie laiko 60 melžiamų karvių, kurių vidutinis produktyvumas – 8500 kg pieno. Jauna šeima tikisi, kad karvių bandą jau greitu metu pavyks pagausinti.

Daugelis jų remiasi paprasta matematika, 1 pieno litro savikaina yra 80 grošų arba 19 euro centų, pigiau už savikainą parduodamas pienas – tiesus kelias į bankrotą

Lenkijoje sutikti lietuviai ūkininkai apgailestavo dėl susidariusios padėties Lietuvoje. Daugelis jų remiasi paprasta matematika, 1 pieno litro savikaina yra 80 grošų arba 19 euro centų, pigiau už savikainą parduodamas pienas – tiesus kelias į bankrotą. Vidutinė pieno supirkimo kaina Lenkijoje siekia apie 1,12 zl, (0,29 euro centai). Kai kurie kooperatyvai moka dar brangiau – 1,57 zl, (0,38 euro centus).

„Mūsų gamintojai dabar įsprausti į kampą, jie nebegali išsilaikyti, todėl uždaro savo ūkius ir parduoda karves. Kalbamės su visais pieno sektoriaus dalyviais: gamintojais, perdirbėjais, prekybininkais. Santykiai turi būti sąžiningi, o vieni rinkos dalyviai negali pelnytis kitų sąskaita, kitaip neteksime pieno sektoriaus“, – teigia žemės ūkio  viceministras S.Cironka. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką