TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mažiems gamtos stebuklams reikalinga ypatinga apsauga

Mažiems gamtos stebuklams reikalinga ypatinga apsauga
Sutvarkius Senrusnės Sennemunės ežerus retų juodųjų žuvėdrų skaičius išaugo kelis kartus. VSTT nuotr.
Šaltinis: 15min
0
A A

Dažnai pamirštame, jog planetoje esame ne vieni — dalinamės erdve su ištisomis ekosistemomis, jas veikiame, keičiame jų gyvenimo sąlygas. Neretai neįvertiname mažų gamtos stebuklų — augalų ar retų gyvūnų rūšių, esančių visai čia pat. Būtent todėl 1992 m. Europos Sąjungoje įkurtas saugomų teritorijų tinklas „Natura 2000“, kuriam Lietuvoje priskiriamos apie 480 teritorijų. Šis Europos Bendrijos vietovių tinklas susideda iš saugomų augalų ir gyvūnų buveinių ir paukščių apsaugai svarbių teritorijų, kurias nustato kiekviena šalis narė. „Natura 2000“ vietovėms reikalingas ypatingas rūpestis, nes ten paplitę paukščiai ar augalai, kuriems žmonių veikla gali būti itin pragaištinga. Tačiau teritorijas reikia ne tik saugoti, bet ir prižiūrėti: tvarkyti, tam, kad jose dar egzistuojančioms retoms rūšims palankios aplinkos sąlygos nepakistų.

Dirbama dėl gamtos

Zonas, kurioms reikia ypatingos priežiūros, Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos (VSTT) nurodo regioninių parkų specialistai, ekologai. Taip pat vertinama ar teritorijos nėra privatizuotinoje žemėje, nes šeimininkai neretai nėra linkę saugoti menkai jiems žinomo augalo ar gyvūno.

Kiekviena teritorija yra savita, tad ir tvarkoma skirtingai. Vienur tenka šienauti atžalas, pjauti medžius. Kitur — atstatyti natūralų hidrologinį rėžimą: gelbėti dėl melioracijos nusausėjusias pelkes ar atvirkščiai, sausinti vietoves.

Dažnai tvarkomos vietos, kur retai užklysta lankytojai, bet dėl įvairių priežasčių iškyla grėsmė jose egzistuojančių itin retų ir svarbių rūšių išsaugojimui. Pavyzdžiui, Senrusnės Sennemunės ežerai buvo itin pamėgti retų juodųjų žuvėdrų. Tačiau ši senoji Nemuno vaga pradėjo užželti, užaugo karklais, krūmais. Čia išaugo ir aukštesni, plėšrūnų mėgiami medžiai, tad žuvėdrų populiacija pradėjo mažėti. Tvarkant vietovę buvo išrauti krūmai, išvalytos ankančių vandens telkinių pakrantės. Dėl to žuvėdrų kitąmet padaugėjo kelis kartus.

Kita sutvarkyta teritorija — netoli Lekėčių miestelio, prie Šakių ir Kauno rajonų ribos, daugiau kaip 800 ha plote plytintis Novaraisčio ornitologinis draustinis, žinomas dėl savo ilgakojų gervių populiacijos. Šioje teritorijoje pasidarbavo − bebrai.  Jiems pradėjus statyti užtvankas, pelkė pradėjo užaugti nendrėmis. Sutvarkius 90 hektarų šios teritorijos, gervių per metus padaugėjo nuo 70  iki 1500.

Šiuo metu Lietuvoje yra tvarkomos 24 „Natura 2000“ tinklui priklausančios teritorijos. Rūpinamasi ir Panemunių regioniniame parke plytinčiu Margupio kadagynu. Jis ypatingas tuo, kad čia itin gausu mažų, augančių kadagių, tad jis sparčiai atsinaujina. Tvarkomas ir Panevėžio rajone esantis Naudvario miškas bei Dilbinėlių botaninis draustinis Žagarės regioniniame parke, kur saugoma plačialapių klumpaičių augavietė. Dažnai, pamatę sutvarkytas teritorijas, žmonės stebisi ir nesupranta, kas nuveikta, nes atlikti darbai beveik nematomi. Tačiau gamta skirtumą „pastebi“ — pavyzdžiui plačialapės klumpaitės ar kai kurie kiti augalai mėgsta labai specifinį apšvietimą, tad tvarkomame plote augantys medžiai ir krūmai praretinami atsižvelgiant į tai.

Atgimstanti ąžuolų giria

Kaip vieną didžiausių projektų VSTT specialistas Aleksas Žebrauskas įvardijo Dūkštų ąžuolyno tvarkymą. Šiame ąžuolyne iškirsta net 1600 kietmetrių medienos. „Miškininkai mūsų nesuprato — kirtome ir jų prieš 30 metų sodintas egles. Tačiau šiuo atveju, dėl ypatingos miško vertės, pirmenybė teikta ąžuolams. Iškirtus medžius, pasodinti net 26 000 ąžuoliukų. Dar tiek pat jų uždengta biologiškai suyrančiomis apsaugomis, kurios dabar atrodo kaip plastikas, tačiau po penkerių metų suirs nepakenkdamos gamtai“, — pasakoja A. Žebrauskas.

Čia taip pat iškelta ir 80 inkilų miegapelėms, 100 inkilų šikšnosparniams. Iki 2015 metų gegužės čia turėtų atsirasti ir keli informaciniai stendai, o Dūkštos upelio krantus sujungti tiltelis.

Visų šių teritorijų priežiūra yra labai svarbi norint išsaugoti turimas gamtos vertybes. 2007–2013 m. ES finansavimo laikotarpiu šių teritorijų tvarkymui iš Europos regioninės plėtros fondo pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Biologinės įvairovės ir kraštovaizdžio apsauga“ skirta per 15 mln. mln. litų.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt

 
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką