Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 09 02, 10:56

Nauja medienos supirkimo tvarka patyrė fiasko: kainos sumažintos, bet rinkos neišjudino

Medienos paklausa aukcionuose vis dar menka net ir po to, kai Vyriausybėje skandalingai buvo priimta nauja supirkimo tvarka. Po šio sprendimo pasitraukė generalinis miškų urėdas Marius Pulkauninkas, įspėjęs, kad valstybė dėl to patirs didžiulių nuostolių. Šiandien aiškėja, kad jo perspėjimai buvo teisingi – kaina sumažinta dirbtinai, tačiau prekybos tai niekaip nepaveikė.
Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose
Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Šią savaitę vykęs medienos pardavimo aukcionas buvo pirmasis po pasikeitusios tvarkos. Tačiau ir jo metu parduota tik 46 proc. pasiūlytos medienos, nors Aplinkos ministerija žadėjo, kad nauja supirkimo tvarka „sujudins rinką“. Pirkėjai mediena nesidomėjo net ir dirbtinai sumažinus jos kainą.

Kainas sumažino dirbtinai, bet tai nepadėjo

Popierrąsčių kaina buvo sumažinta 19 proc., tačiau jos buvo parduota 63 proc. viso kiekio, plokščių medienos kaina sumažinta 16 proc., bet jos parduota 45 proc., malkinės medienos kaina sumažinta 9 proc., o parduota – 24 proc.

Tai, kad aukciono metu buvo parduota ne visa siūloma mediena, reiškia, kad rugsėjo antroje pusėje bus rengiamas antrasis pakartotinis aukcionas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Apsilankymas Labanoro girios kirtimuose

„Nuo metų pradžios medienos rinkoje įvyko staigus kainos kritimas, siekęs apie 20–40 proc., priklausomai nuo medienos asortimento. Norint parduoti medieną Valstybinei miškų urėdijai reikia rengti bent 3–4 aukcionų ratus, kad mediena būtų nuperkama“, – paaiškino energijos išteklių biržos „Baltpool“ prekybos vadovas Vaidotas Jonutis.

Pakartotinio aukciono metu medienos kainos vidutiniškai buvo sumažintos 17 proc., o pirkėjai turėjo galimybę teikti pasiūlymus iki 20 proc. mažesne nei pradinė aukciono kaina. „Tačiau visos medienos parduoti nepavyko“, – pripažino V.Jonutis.

Pasak jo, nauja tvarka negali paveikti aukcionų kainų, paklausos. „Pagrindinis naujosios tvarkos tikslas yra sumažinti aukciono ratų skaičių ir neparalyžiuoti Miškų urėdijos veiklos. Krizė medienos sektoriuje yra apskritai sumažinusi medienos paklausą“, – 15min sakė jis.

Birželio mėnesį Vyriausybė priėmė sprendimą leisti dirbtinai mažinti medienos kainą ir taip pagyvinti prekybą. Spendimui prieštaravo STT, tačiau Vyriausybė į perspėjimus neatsižvelgė.

Perspėjimas dėl kainų – teisingas

„Baltpool“ šiuo metu pradėjo vykdyti jau trečią aukciono ratą, nes pirmuose dvejuose ratuose nebuvo išpirkta visa mediena. Kiekviename rate kainą VMU dabar gali (tačiau neprivalo) mažinti iki 20 proc.

15min primena, kad apie savo atsistatydinimą pranešęs M.Pulkauninkas interviu piktinosi, kad nauja tvarka medienos supirkimo kainas gali sumažinti 60 proc., dėl to valstybė gali netekti 70 mln. eurų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Pulkauninkas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Pulkauninkas

Tačiau „Baltpool“ prekybos vadovas teigia, kad kitu atveju VMU veikla apskritai gali būti paralyžiuota.

„Tuo atveju, jei aukcionas neįvyksta, yra skelbiamas pakartotinis aukcionas ir mažinamos kainos. Jei procedūra būtų reikalavusi sukti tą patį procesą keturis kartus, VMU keturis mėnesius būtų negalėjusi vykdyti medienos sandorių, t.y. būtų sustojęs darbas miškuose“, – 15min teigė jis.

Pasak jo, pjautinė mediena buvo išpirkta pirmame rate, o paklausos nesuranda mediena, kuri yra naudojama biokuro rinkoje, baldinių plokščių ar celiuliozės gamyboje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką