Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 2d. 20:30

Obuolių derlius toks prastas, kad nėra iš ko spausti sulčių

Obuoliai
123RF.com nuotr. / Obuoliai

Kėdainių krašte sulčių spaudimo sezonas jau įpusėjo. Patyrę sulčių spaudėjai sako, kad šiemet sulčių spaudykloms patys prasčiausi metai, mat jie neturi iš ko spausti sulčių. Jau dabar jie lygina, kad sulčių šiemet bus išspausta net 80 procentų mažiau nei vidutiniškai būdavo išspaudžiama kasmet.

Nėra iš ko

„Matote, obuolių atvežta šiandien tik tiek. Vos keli maišiukai. Sulčių šiemet nebus, nes nėra iš ko jų spausti. Metai labai prasti. Dirbu sulčių spaudimo versle jau penkerius metus, bet tokių prastų metų dar nesu matęs. Sulčių šiemet bus išspausta penkis kartus mažiau nei įprastai būdavo kasmet“, – aprodydamas spaudyklos patalpas kalbėjo vienos iš didžiausių Kėdainių rajone Sirutiškio kaimo sulčių spaudyklos savininkas Darius Mikalauskas.

Pakenkė šalnos

Verslininkas tikino, kad šie metai labai prasti, nes nėra obuolių. O jų nėra todėl, kad pavasarį šalnos pakando obelų žiedus.

„Kaltos šalnos. Nušaldė žiedus ir todėl obuolių buvo užmegzta labai nedaug. Atvažiavę žmonės skundžiasi, kad šiemet obuolių jie visai neturi. Tai išspaudžiam tik vieną kitą maišiuką ir tiek. Kiek turi, tiek spaudžia kėdainiečiai. Ieško žmonės obuolių pas kaimynus, ieško kas nemokamai leidžia nusiskint. O ką daryti? Natūralių sulčių, kurios yra tikras energijos šaltinis, žmonės juk nori“, – pabrėžia D. Mikalauskas.

Pradėjo rugpjūtį

Šiemet Sirutiškio kaimo sulčių spaudykla sultis spausti pradėjo nuo rugpjūčio vidurio. Taigi, jau dabar spaudėjai gali apibendrinti, koks bus visas sezonas.

„Visos Lietuvos spaudyklos stovi. Kalbame su kolegomis iš kitų miestų, net iš kitų šalių. Štilis visur.

Per savaitę dirbame kas tris ar keturias dienas. To dar nebuvo. Visai darbo neturime. Nepaisant to, laukiame žmonių kasdien, jie pas mus gali atvykti nuo ryto iki vakaro. Dirbame be savaitgalių, be švenčių, priimame žmones visada“, – sako didžiausias sulčių spaudėjas Kėdainių rajone.

Kažkiek bus

„Nepaisant visų aplinkybių, kažkiek sulčių šiemet bus, nebūna taip, kad jų visai nebūtų. Atveža žmonės obuoliukų ir prašo juos sumaišyti su moliūgais, morkomis, kriaušėmis, apelsinais, cukinijomis, melionais. Galima į obuolių sultis įmaišyti vynuogių. Čia pagal žmogaus norą ir pageidavimus.

Galiu pabrėžti, kad kainos nuo praėjusių metų nepakito, jų tikrai nedidinome.

Išsispausti 5 litrus sulčių kainuoja 2,5 euro. Dar papildomai žmogus gali įsigyti dėžutę, kad būtų patogiau, o galima ir be jos“, – kviesdamas apsilankyti jo spaudykloje pasakojo D.Mikalauskas.

Nesidžiaugia ir supirkėjai

Šiais metais obuoliai derlingumu nelepino augintojų ir šių vaisių supirkėjų. UAB „Andmajus“, esanti Vabalių kaime, Radviliškio rajone, obuolius superka ir iš Kėdainių apylinkių. Bendrovės direktorius Andrius Kavaliauskas pasakoja, kad šie metai nėra sėkmingi šiam verslui. Obuolių augintojai nesulaukė didelio ir gausaus derliaus.

UAB „Andmajus“ superka tik nerūšinius obuolius įvairiais kiekiais, o surinktus vaisius naudoja spaudžiant sultis.

„Važinėjame po namus, surenkam obuolius ir juos naudojame sultims spausti. Tačiau galiu pasakyti tiek, kad šių metų derlius yra labai mažas ir verslui itin nepalankus“, – teigia A.Kavaliauskas.

Šiuo metu UAB „Andmajus“ surinko 200 tonų obuolių, planuojama surinkti dar 500 tonų. Tokį nedidelį derlių lėmė vėsūs orai pavasario metu, kada šiems vaisiams buvo kiek per šalta. Tai padarė įtakos šių metų obuolių supirkimo kainai, kuri yra vos 0,10 ct už kilogramą.

Lėmė šalnos gegužės mėnesį

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto vedėjas bei mokslininkas, taip pat Lietuvos verslinės sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ direktorius Darius Kviklys dalijasi įžvalgomis, kad šių metų obelys buvo linkusios krauti itin mažai vaisių.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institute šiuo metu yra auginama apie 40 ha obuolių. Jie veisiami ir sodinami moksliniais, kokybinių tyrimų, naujų veislių veisimo bei versliniais tikslais.

D.Kviklys teigia, jog šių metų derlius išties buvo skurdus. Jis pritaria, kad tai lėmė šalnos gegužės mėnesį, kuomet prasidėjo pats obelų žydėjimo metas. Tos obelų veislės, kurių žydėjimas yra vėlyvesnis (galos, rubino, šampiono), davė daugiau vaisių negu tos, kurios pražysta gan ankstyvą pavasarį.

Mokslininkas taip pat pabrėžia, kad vaismedžiai yra linkę pramečiuoti, todėl kiekvienų metų derlius yra periodiškas – gausesnis arba gana skurdus. Tačiau D.Kviklys tikina, kad nėra ko nerimauti dėl kitų metų derliaus, jis bus kur kas gausesnis, lyginant su šiais metais: „Pagal ilgametę patirtį galiu teigti, kad kitų metų derlius bus tikrai geras. Jau dabar yra matyti žiediniai pumpurai ant obelų, kurie kitais metais turėtų gausiai sužydėti.

rinkosaikste.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

01:40
08:50
01:23

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką