Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pilni grūdų aruodai neramina žemdirbius: parduoti derlių vis sunkiau

Lietuvos ūkininkai, vos tik iškūlę grūdus, skuba juos parduoti. Mat prasti orai menkina derlių ir ūkininkai valandų valandas leidžia eilėse prie grūdų perdirbimo įmonių tikėdamiesi, kad jų derliui dar liks vietos grūdų perdirbėjų sandėliuose.
Kviečiai
Grūdų derlius šiemet vos telpa į sandėlius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Saulė visiem vienodai šviečia ir visi puola į laukus vienu kartu“, – 15min.lt pasakojo „Rokiškio grūdų“  direktorius Algimantas Čenkus. Taigi natūralu, kad derliaus nuėmimo metu susidaro eilės prie grūdų perdirbėjų.

Prie „Rokiškio grūdų“ elevatoriaus (grūdų priėmimo sandėlis, kur grūdai pilami, džiovinami, valomi)  eilėje vienu metu stovi apie 100 automobilių. A.Čenkaus teigimu, grūdus priduoti atvykusiam ūkininkui reikia nusiteikti, kad lauks apie pusdienį – derliaus nuėmimo laikotarpiu  5-6 valandų laukimas esąs įprastas.

„Rokiškio grūdų“ elevatorius yra vienas didžiausių Baltijos šalyse.  Čia telpa 150 tūkst. tonų grūdų. Derlius čia atkeliauja iš Utenos, Molėtų, Panevėžio, Biržų, Švenčionių, Ignalinos, Anykščių, Kupiškio, Rokiškio, Pasvalio, Marijampolės, Šiaulių, Alytaus.

„Dėl to eilės ir susidarė, kai iš kitų rajonų veža. Kitur, matyt, pristabdė priėmimą. Orai drėgni, grūdai irgi drėgnesni, ne visi pajėgūs juos išdžiovinti, tai gal ne visi tuos drėgnesnius grūdus ir priima“, – svarstė A.Čenkus.

Aruodai jau pilni

Įmonė „Tauragės grūdai“, turinti 7 elevatorius, daugumoje jų grūdų supirkimą jau sustabdė.  Dėl gausaus derliaus kai kurie sandėliai jau pilni, todėl didžiausios eilės šiuo metu yra Joniškyje ir Tauragėje, kur įmonės elevatoriuose dar yra vietos ūkininkų derliui.

„Šiandien didžiausios eilės yra Tauragėje ir Joniškyje. Ten dar turime laisvos vietos ir galime priiminėti. Grūdai važiuoja iš visų aplinkinių regionų, nes visur kitur faktiškai pilnos“, – 15min.lt pasakojo „Tauragės grūdų“ generalinis direktorius Darius Karpavičius.

Kituose sandėliuose priėmimas atnaujintas bus tik tuomet, kai grūdai bus išvežti.

Kiekybė, ne kokybė

Dariaus Karpavičiaus teigimu, didelio derliaus prognozės pildosi.

„Žieminių kultūrų buvo užsėta daug, jos neužšalo, tai tikrai grūdų yra daug. O žieminių kultūrų derliai yra geresni“, – sakė D.Karpavičius.

Tačiau permainingi orai suprastino grūdų kokybę – aukščiausios rūšies grūdų šiemet yra itin mažai.

„Vasarinius grūdus saulė pakepino. Tai aukščiausios kokybės grūdų mes šiais metais neturime“, – sakė „Tauragės grūdų“ generalinis direktorius.

„Rokiškio grūdų“ sandėlyje iš 35 tūkst. tonų supirktų kviečių vos 2 tūkst. tonų yra pirmos klasės. Tai esąs žemas rodiklis.

Dėl lietaus dalis ūkininkų grūdų sudrėko. Ne visi ūkininkai yra įsirengę džiovyklas, todėl turi kuo greičiau vežti juos į grūdų perdirbėjų įmones. Tai irgi lemia didesnes nei įprasta eiles prie elevatorių.

Tiesa, supirkimo kaina dėl gausaus derliaus esą nesikeičia – grūdų kainas diktuoja pasaulinės rinkos.

Kviečių tonos, priklausomai nuo jų kokybės, supirkimo kaina svyruoja nuo 670 iki 770 Lt, už miežių toną ūkininkas gali tikėtis 640 Lt, rugių – 500-560 Lt, kvietrugių – 620 Lt, rapsų – 1600 Lt, avižų – 460 Lt, žinių – 800 Lt už toną.

Ūkininkai skaičiuoja nuostolius

Lietuvos ūkininkų sąjunga aiškina, kad gausus derlius žemdirbiams reiškia ne didesnį pelną, o tik galvos skausmą. Sąjungos pirmininko Jono Talmanto teigimu, grūdai netelpa į Lietuvoje esančius elevatorius, todėl, užuot džiaugęsi gausiu grūdų derliumi, ūkininkai skaičiuoja nuostolius.

„Be abejo, kad didelis derlius sukelia problemų. Geriausia būna, kai mažas sausas derlius ir didelės kainos“, – dėstė J.Talmantas.

Tada esą nereikia džiovinti grūdų, mažiau jų reikia vežti, o uždarbis dėl to nesikeičia. O šiemet grūdus reikia sausinti, kas esą labai brangu. Kiekvieną toną grūdų reikia nusausinti apie 6 proc., taigi vienos tonos sausinimas kainuoja apie 66 Lt. Papildomai kainuoja grūdų išvalymas, dėl drėgnos žemės kombainai sunaudoja daugiau degalų.

„Pelno didesnio aš niekur nematau. Jis bus toks pats, o gal ir mažesnis“, – sakė J.Talmantas.

Jis taip pat ūkininkauja. Ir problemų dėl grūdų supirkimo neturi – mat turi ir savo elevatorių. O su sunkumais susiduria  grūdams laikyti tinkamų sąlygų neturintys ūkininkai, šiuo metu sukantys galvas, kam parduoti grūdus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius