Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pirmųjų metų derlius – būrys draugų ir garbingi apdovanojimai

Ilzenbergo ūkis didžiuojasi didėjančia aubrakų banda
Ilzenbergo ūkio nuotr. / Ilzenbergo ūkis didžiuojasi didėjančia aubrakų banda
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pagal biodinaminius principus dirbantis ūkis „Ilzenbergas“ baigė pirmąjį veiklos sezoną. „Prieš metus mes turėjome beveik pabaigtus pastatus ir idėją, dabar turime pilna apimti veikiantį ūkį Ilzenberge ir didžiulį būrį mūsų produkcijos valgytojų Rokiškyje ir Vilniuje“, – taip metų patirtį trumpai apibūdino Ilzenbergo dvarvietės, kurioje ir veikia ūkis, savininkas Vaidas Barakauskas.

Užduotis – šabakštynus paversti arimais

„Pirmieji veiklos metai buvo nepaprastai sunkūs. Ir ne tik todėl, kad gyvenome kūrimosi laikotarpį, gilinomės į Lietuvoje dar naujo biodinaminio ūkininkavimo paslaptis. Metai buvo sunkūs ir tiesiogine žodžio prasme: pavasarį 400 hektarų šabakštynų reikėjo paversti vėl dirbama žeme. Didžioji dalis šių žemių buvo nedirbama kone 20 metų“, – pasakojo žemės ūkio bendrovės „Ilzenbergas“ direktoriaus pavaduotojas biodinamikai Petras Kuras.

70 hektarai dirvonuojančių žemių buvo suarta pernai rudenį. Šį pavasarį teko dar rauti užsilikusius krūmynus, išvežti akmenis. Kiek sudėtingiau buvo būsimose ganyklose – reikėjo kirsti medžius, atsėti vertingus pašarinius augalus: dobilus, motiejukus, svidres, eraičinus.

Ilzenbergo ūkio nuotr./Naminiai paukščiai turi judėti laisvai
Ilzenbergo ūkio nuotr./Naminiai paukščiai turi judėti laisvai

Didžiuojasi aubrakų veislės banda

Vienas įsimintiniausių metų įvykių – ūkio laukuose apsigyvenusi ištvermingųjų aubrakų banda.

„Ši mėsinių karvių banda buvo pats svarbiausias šio sezono pirkinys. Karvė yra pagrindinis gyvulys, ašis, apie kurią sukasi visas biodinaminis ciklas, nes iš jos mėšlo gaminama dauguma biodinaminių preparatų. Pastarosiomis dienomis banda pasipildė 2 telyčaitėmis ir 2 veršiukais, laukiame dar daugiau jauniklių. Tai tikrai labai džiugi žinia, reiškianti, kad aubrakams patiko gyventi Ilzenberge. Tikimės, kad jau kitą sezoną turėsime kone dvigubai didesnę bandą – apie 100 galvijų“, – ateities planais dalijosi P.Kuras.

Karvė yra pagrindinis gyvulys, ašis, apie kurią sukasi visas biodinaminis ciklas, nes iš jos mėšlo gaminama dauguma biodinaminių preparatų.

Aubrakų veislė išvesta Prancūzijos kalnuotoje dalyje, skurdokos augmenijos zonoje. Todėl šios veislės gyvuliai yra nereiklūs ir gerai prisitaiko įvairiose sąlygose. Ištvermingieji aubrakai prisitaikę būti lauke ištisus metus.

„Jie mėgsta būti laukuose net ir žiemą. Bet jeigu bus labai šalta, galės spiestis stoginėje, kurią kaip tik šiomis dienomis jau baigėme statyti“, – pasakojo P.Kuras.

Metų pabaigoje sulaukė pripažinimo

Pirmojo veiklos sezono pabaigoje ir Ilzenbergo dvaras, ir čia įsikūręs ūkis sulaukė pripažinimo. Rokiškio savivaldybės konkurse „Pažangiausi Metų ūkiai-2014“ žemės ūkio bendrovė „Ilzenbergas“ laimėjo 3-iąją vietą, o bendrovė „Ilzenbergo dvaras“ pateko tarp trijų geriausių įmonių, pretendavusių į prestižinių Švedijos verslo apdovanojimų „Metų socialinės atsakomybės iniciatyvos“ nominaciją.

Ilzenbergo ūkis šiemet jau dalyvavo ir prestižinėje tarptautinėje mugėje „Baltijos maistas ir gėrimai“, lapkritį vykusioje „Litexpo“ parodų centre. Ūkio produktai sulaukė itin vieningų vertinimų – lankytojai džiaugėsi radę produktų „kaip vaikystėje pas močiutę“.

Ilzenbergo ūkio nuotr./Ilzenbergo ūkio pomidorai
Ilzenbergo ūkio nuotr./Ilzenbergo ūkio pomidorai

Kitąmet žada naujų staigmenų

„Kai aprimus rudens darbymečiui apžvelgi per šiuos metus nueitą kelią, kartais ir pačiam nesitiki, kad tiek daug padarėme: ūkis užaugino pirmąją produkciją, sukūrė savas maisto gamybos technologijas ir receptus, subūrė didelę mūsų produkcijos valgytojų bendruomenę, suteikė kelias dešimtis darbo vietų Rokiškio rajono žmonėms. Kitąmet stiprinsime darbuotojų bendruomeniškumą, įsibėgės savanorystės, edukaciniai projektai, kurie apims ir Ilzenbergo dvarą, ir čia veikiantį ūkį.

Be to, galiu atskleisti ir vieną paslaptį – rinkdami archyvinę medžiagą ir prisiminimus apie Ilzenbergo dvarą, radome unikalių ir labai įdomių dalykų. Kitąmet visai tai mes ketiname atkurti ir pristatyti. Todėl tikimės, kad Ilzenbergo dvarvietė ir jos ūkis taps vienu lankomiausių objektų Šiaurės Lietuvoje“, – kalbėjo dvarvietės šeimininkas V.Barakauskas.

Komentarai
Temos Rokiškis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką