Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prieš pradedant keisti asbesto stogus – dėmesys ES paramos teikimo reikalavimams

Šiferinis stogas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Šiferinis stogas
Šaltinis: Partnerio turinys
Projekto partnerio inicijuotas ir parengtas turinys, turinio kontrolė – partnerio rankose
0
A A

Lapkričio 15 d. baigtos rinkti paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“. Preliminariais duomenimis, per antrąjį paraiškų surinkimo etapą, prasidėjusį rugsėjo 30 d., pateikta beveik 1300 paraiškų, kuriose prašoma paramos suma siekia 7,8 mln. litų.

Aktyviausi – Vilniaus apskrities gyventojai

Aktyviausi antrajame paraiškų rinkimo etape buvo Vilniaus (190), Šiaulių (178) ir Kauno (177) apskričių kaimo gyventojai. Mažiausiai paraiškų sulaukta iš Telšių, Klaipėdos (po 82) bei Marijampolės (93) apskričių.

Kadangi prašoma paramos suma neviršijo skirtų lėšų, paraiškos nebus skirstomos pagal prioritetinius kriterijus. Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) specialistai jau vertina pateiktų paraiškų tinkamumą paramai gauti.

Remiantis teisės aktais, paramos paraiškos vertinimas negali trukti ilgiau kaip 20 darbo dienų nuo paraiškų rinkimo laikotarpio pabaigos. Į šį terminą neįskaičiuojamas paklausimų bei patikrų atlikimo terminas.

Pirmajame paraiškų rinkimo etape (gegužės 13 d. – liepos 31 d.) paraiškų pagal KPP veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ sulaukta daugiau: buvo pateikta 2 973 paraiškų, o prašoma suma siekia 17,7 mln. Lt.

2012–2013 metais asbestinei stogų dangai keisti jau išmokėta daugiau kaip 29,5 mln. Lt paramos.

Vieneri metai atlikti darbus ir atsiskaityti

Kaimo gyventojams pradėti projekto įgyvendinimo darbus rekomenduojama sulaukus iš NMA teigiamo atsakymo dėl paramos skyrimo. Šiuo atveju paramos sutartis nėra sudaroma. Tačiau prieš imantis asbestinio stogo keitimo darbų reikėtų dar kartą įdėmiai perskaityti įgyvendinimo taisyklėse numatytus paramos teikimo reikalavimus.

Parama pagal KPP veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas turi įgyvendinti projektą savo lėšomis, o vėliau patirtas ir apmokėtas išlaidas deklaruoti mokėjimo prašymuose, pagal kuriuos bus išmokama parama.

Pasak NMA Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Tęstinių priemonių administravimo skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Baltakartytės, visą asbesto stogo dangos keitimo projektą reikia įgyvendinti per 12 mėnesių, skaičiuojant nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos. Tai reiškia, kad per tą laiką svarbu suspėti atlikti visus stogo keitimo darbus ir pateikti NMA mokėjimo prašymą su išlaidas pagrindžiančiais ir apmokėjimą įrodančiais dokumentais. Paramos gavėjai, laiku nepateikę mokėjimo prašymų, rizikuoja netekti dalies ar visos paramos: dokumentus pateikus pavėluotai, už kiekvieną pavėluotą darbo dieną paramos suma mažinama 0,5 proc., todėl nustatyto mokėjimo prašymo teikimo termino rekomenduojama laikytis. 

Per visą paramos gavimo laikotarpį paramos gavėjas gali pateikti iki dviejų mokėjimo prašymų. Pažymėtina, kad statybinių stogo keitimo medžiagų įsigijimo išlaidos negali būti išskaidytos į du atskirus mokėjimo prašymus.

„NMA gautus mokėjimo prašymus įvertina ir paramos lėšas užsako per 20 darbo dienų nuo prašymo gavimo užregistravimo. Pareiškėjai raginami į visas iš NMA gautas užklausas atsakyti kaip įmanoma greičiau, nes galutinį sprendimą priimti yra įmanoma tik turint visą reikiamą informaciją“, – pabrėžė R. Baltakartytė.

Reikia išvežti ir sunaikinti visą asbestinį šiferį

Pakeitus seną stogo dangą, kurioje yra asbesto, svarbu ją saugiai utilizuoti. Svarbu pabrėžti, kad nuo gyvenamojo namo stogo nuimtu asbestiniu šiferiu negalima dengti ūkinių pastatų arba kaip nors kitaip jo panaudoti antrą kartą. Visa senoji stogo danga turi būti saugiai išvežta ir sutvarkyta nustatytuose atliekų tvarkymo vietose.

„Paramos gavėjui, teikiant galutinį mokėjimo prašymą, reikės pristatyti ir pažymą apie asbesto turinčių gaminių galutinį pašalinimą. Nors paramos gavėjas įsipareigoja sunaikinti visą asbestą, kurį deklaravo drauge su paraiška, tačiau tarp deklaruoto ir sunaikinto kiekio leidžiama 20 proc. paklaida, kuri gali atsirasti dėl stogo dangos susidėvėjimo“, – akcentavo R. Baltakartytė.

Saugus asbesto pašalinimas iš aplinkos yra viena svarbiausių paramos gavimo sąlygų pagal KPP veiklos sritį „Asbestinių stogų dangos keitimas“.

Finansuojama iki 50 proc. išlaidų

Pagal KPP veiklos sritį „Asbestinių stogų dangos keitimas“ finansuojama ne daugiau nei 50 proc. visų tinkamomis finansuoti pripažintų išlaidų. Šiemet didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti yra 6 000 Lt.

Prie finansuoti tinkamų išlaidų yra priskiriamos būtinos projektui įgyvendinti ir neviršijančios numatyto paramos dydžio išlaidos. Visi pirkiniai turi būti įsigyjami laikantis nustatytų pirkimo procedūrų.

Tinkamos finansuoti – stogo keitimo medžiagų, statybinių medžiagų, būtinų stogo dangai pakeisti, įsigijimo, asbestinių atliekų transportavimo ir jų šalinimo paslaugų pirkimo bei projekto viešinimo išlaidos.

Pasak R. Baltakartytės, statybos darbai yra atliekami paramos gavėjo asmeninėmis lėšomis. Išlaidos už stogo keitimo darbus nėra kompensuojamos. Be to, parama nėra skiriama stogo šiltinimo medžiagoms. Jeigu paramos gavėjas nori įsirengti termoizoliacinį sluoksnį, pašiltinti savo stogą, tą jis tikrai gali padaryti, tačiau tik savo lėšomis. Šių išlaidų taip pat nereikėtų deklaruoti NMA, nes jos nebus kompensuojamos.

Pirkiniai turi būti nauji

NMA specialistė pažymi, kad pirkiniai, už kuriuos kaimo gyventojai tikisi gauti paramą, turi būti nauji ir nenaudoti. O atsiskaitymai už juos turi būti vykdomi pagal numatytas taisykles: paramos lėšomis asbesto stogus keičiantys pareiškėjai atsiskaitymus su tiekėjais privalo atlikti per finansines institucijas – už prekes ar paslaugas galima atsiskaityti tik banko kortele, bankiniu pavedimu bei naudojantis elektronine bankininkyste.

Taip pat svarbu paminėti, kad išlaidas apmokėti būtina iš paramos gavėjo sąskaitos. Pasitaiko atvejų, kai paramos gavėjai paprašo pervesti pinigus už savo įsigytas prekes draugą ar giminaitį, tačiau tokiu atveju išlaidos negalės būti kompensuotos. Kai kurie pareiškėjai klaidingai galvoja, jog apmokėjimai grynaisiais gali būti kompensuoti, jei pateikiami apmokėjimą įrodantys dokumentai. Visgi tokių išimčių įgyvendinimo taisyklėse nėra numatyta – išlaidos už prekes ir paslaugos, už kurias atsiskaityta grynaisiais, negali būti kompensuojamos.

Išsamų tinkamų ir netinkamų finansuoti išlaidų sąrašą galima rasti KPP veiklos „Asbestinių stogų dangos keitimas“ 2013 m. įgyvendinimo taisyklėse NMA interneto svetainėje adresu www.nma.lt.

 

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką