TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Pusantro tūkstančio pieno gamintojų Vilniaus centre surengė protesto akciją

Pienininkų protesto akcija
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Pienininkų mitingas
Šaltinis: BNS
13
A A

Siekdama atkreipti dėmesį į pienininkų problemas, Lietuvos pieno gamintojų asociacija trečiadienį Vilniaus centre surengė protesto akciją. Pasak jos organizatorių, jei nepavyks išspręsti problemų taikiai, ateityje gali būti blokuojami keliai.

Demonstraciją žemdirbiai trečiadienio ryte pradėjo nuo Seimo, kur, policijos duomenimis, susirinko apie pusantro tūkstančio žmonių. Į protesto akciją automobilio priekaboje atgabenti karvės griaučiai, dalis piketuotojų buvo persirengę karvėmis.

Piketuotojai laikė plakatus su perbraukta žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės nuotrauka, ragino premjerą atleisti ministrę iš pareigų. Plakatuose taip pat raginama įvesti 5 proc. lengvatinį pridėtinės vertės mokestį (PVM) maisto produktams, nežlugdyti ekologinių ūkių. Kiti užrašai skelbė: „Ar bus tunelio gale šviesa, ar atsiras ūkininko tiesa?“, „Jei gaminsime pienelį, ilginsime sau vargelį“, „Ūkininkui centai, ministrei procentai“.

Dalis piketuotojų į Seimą bandė įsinešti apie 60 litrų pieno, tačiau apsauga dalyvių neįleido

Dalis piketuotojų į Seimą bandė įsinešti apie 60 litrų pieno, tačiau apsauga dalyvių neįleido. Vėliau Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė dalį ūkininkų pasikvietė pas save į kabinetą ir nurodė pieną „išdalinti nepasiturintiems“.

„Jeigu nepavyks išspręsti problemos taikiai, kitas žingsnis gali būti kelių blokavimas“, – BNS sakė pikete dalyvaujantis Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Pasak jo, pieno sektoriaus padėtį galėtų padėti išspręsti specialus fondas, kurį reikėjo steigti dar 2012 metais, kai buvo prabilta apie pasaulinę pieno krizę.

Be to, jo teigimu, žemdirbiams reikėtų grąžinti dėl vadinamosios moduliacijos – sumažintų tiesioginių išmokų – patirtus nuostolius.

Piketas nuo Seimo juda Gedimino prospektu link Žemės ūkio ministerijos.

„Leidimas žmonėms, o ne karvėms“

Vilniaus mero atstovas spaudai Aleksandras Zubriakovas BNS pranešė, kad savivaldybė išdavė leidimą piketuoti žmonėms. Anot jo, piketo organizatoriai nepateikė oficialaus prašymo leisti į miestą atvežti karvių, tačiau žodžiu užsiminė apie tokią galimybę.

Karves į Vilniaus centrą kovo viduryje žadėjo atvežti Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

„Leidimas yra išduotas piketuoti žmonėms, o ne karvėms. Buvo paprašyta Maisto ir veterinarijos tarnybos išvados, ir ji buvo neigiama dėl karvių vežimo į miestą. Jie rekomenduoja gyvulių nekankinti ir nevesti į Gedimino prospektą“, – kalbėjo A.Zubriakovas.

Karves į Vilniaus centrą kovo viduryje pažadėjo atvežti Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis.

Karves į Vilniaus centrą kovo viduryje pažadėjo atvežti Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis, tačiau su juo susisiekti BNS antradienį nepavyko.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas BNS sakė ketinantis dalyvauti pikete, tačiau nežinojo, ar gamintojai atveš karves.

„Šiandien yra tragiška situacija pieno sektoriuje. Pirmiausia trumpuoju laikotarpiu reikia finansinės pagalbos ne tik iš valstybės biudžeto, bet ir iš Europos Sąjungos. Protesto akcijoje pagrinde eis žmonės, tačiau karvių vežimo idėjos kol kas nėra atsisakoma“, – teigė A.Stančikas.

Piketas vyks Gedimino prospekte ir šalia Žemės ūkio ministerijos.

Seimui praėjusią savaitę priėmus kainų reguliavimą numatančias įstatymo pataisas, jį neigiamai vertino daugelis pieno perdirbėjų ir kai kurie pieno gamintojai. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigė, kad kainų reguliavimas laisvoje rinkoje nėra geriausias variantas spręsti sektoriaus problemas, tačiau įstatymas turėtų apginti smulkiuosius pieno gamintojus, kurie kenčia dėl smukusių pieno supirkimo kainų.

Tačiau kai kurie ekspertai teigia, kad reguliuojant kainas, perdirbėjai iš viso nepirks pieno iš smulkių gamintojų – didžiosios pieno perdirbimo įmonės jau ruošiasi nutraukti su jais sutartis.

Balandžio pradžioje iš valstybės biudžeto pieno gamintojams turėtų būti išmokėta 18 mln. eurų kompensacija, be to, Lietuva vasarį pateikė EK prašymą skirti papildomai 75 mln. eurų paramos šalies pieno sektoriui.

Etikos sargai spręs, ar grąžinti pieno supirkimo kainų reguliavimą įteisinusias pataisas į posėdžių salę

Ypatingos skubos tvarka praėjusį ketvirtadienį Seimo priimtas minimalią pieno supirkimo kainą nustatančias pataisas trečiadienį vertins Seimo etikos ir procedūrų komisija.  Nuo etikos sargų sprendimo gali priklausyti ir tolesnis pataisų likimas.

Seimas įpareigoja pieno supirkėjus ir perdirbėjus mokėti ne mažiau kaip 165 eurus už toną pieno, o tarpininkus – ne mažiau kaip 130 eurų.

Parlamentinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas Seimo etikos sargų prašo išaiškinti, ar balsuojant dėl pataisų nebuvo pažeistos procedūros. Jeigu komisija pripažins, kad būta pažeidimų, Seimui teks iš naujo balsuoti dėl pataisų.

Seimo statutas numato, kad teikiant siūlymą svarstomą projektą priimti ypatingos skubos tvarka, priėmimo procedūra po pateikimo gali būti pradėta ne anksčiau kaip po trijų valandų pertraukos tam, kad parlamentarai spėtų pateikti pataisas. Pieno supirkimo kainą reguliuojančių pataisų atveju šis terminas išlaikytas nebuvo, jos ypatingos skubos tvarka priimtos per pusvalandį.

Seimas įpareigoja pieno supirkėjus ir perdirbėjus mokėti ne mažiau kaip 165 eurus už toną pieno, o tarpininkus – ne mažiau kaip 130 eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką