Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 17d. 00:00

Riziką pavertė sėkmingu ūkiu

Karvių melžimo robotai
Shutterstock nuotr. / Karvių melžimo robotai

Pasak Kupiškio rajono ūkininkės Adelės Danutės Adamonienės, rizika yra nuolatinis ūkininko palydovas, tačiau daug ir nuoširdžiai dirbant ji visada atsiperka. Tą puikiai rodo jos pačios pavyzdys – kažkada nuo ūkininkų konsultavimo perėjusi prie realios veiklos, šiandien moteris džiaugiasi sukurtu bene didžiausiu rajone sėkmingu pieno ūkiu. Didele pagalba ūkiui tapo finansinė parama pagal Lietuvos kaimo plėtros programą – pasinaudojusi ja ne vieną kartą, ūkininkė džiaugiasi modernia įranga, viskuo aprūpintais gyvuliais.

Įkvėpė užsienio pavyzdžiai

Iki 2003-ųjų A. D. Adamonienė dirbo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyboje, Kupiškio rajono biure, augino kelias karves savo poreikiams. Darbe daug bendravusi su ūkininkais, vykusi į stažuotes užsienyje, moteris sukaupė gerosios praktikos ir nusprendė pati pabandyti ūkininkauti.

„Ūkininkaujame kartu su sūnumi. Viskas vyko palaipsniui: pradėjome nuo 20 ha dirbamos žemės, paskui perėjome prie gyvulininkystės. Iš pradžių buvo 14 karvių, tada kilo mintis supirkinėti vietines apleistas fermas. Norėjome judėti pirmyn, todėl buvome priversti kažką daryti – reikėjo technikos, šaldytuvo ir pan., o juk viskas kainuoja. Taip priėmėm sprendimą plėsti ūkį: daugiau karvių – didesnis uždarbis, – pasakoja A. D. Adamonienė. – Gyvulininkystė yra sudėtinga veikla, reikia daug atsakomybės, supratimo, darbo. Be to, reikėjo nuolat investuoti į ūkį. Pradžioje buvo sunku, nedrąsu imti paskolas – nemiegodavau naktimis, bet rizikavome. Laimė, viskas klostėsi sėkmingai.“

Šiandien moteris su sūnumi turi mišrų ūkį – daugiau nei 600 ha dirbamos žemės, 170 ha ganyklų, 200 karvių. Ūkis priklauso kooperatyvui „Pienas LT“ – būtent ūkių vienijimąsi ūkininkė mato kaip vieną svarbiausių smulkiųjų ir vidutinių ūkių sėkmės veiksnių. Nors Lietuvos ūkininkai tarpusavyje bendradarbiauja gana pasyviai, A. D. Adamonienė tikisi, kad ateityje kooperatyvai tik stiprės ir didės.

Valstietis nuotr./Adelė Danutė Adamonienė
Valstietis nuotr./Adelė Danutė Adamonienė

Parama itin svarbi

Pasak ūkininkės, savo lėšomis, be finansinės paramos, kurti ūkį būtų labai sunku. „Visas pasaulis modernėja, taip pat ir ūkiai. Norint produktyviai ūkininkauti, reikia pastoviai investuoti. Modernūs įrengimai kainuoja labai brangiai, todėl nuolatos naudojamės parama. Ji yra didžiulė pagalba ūkininkams. Be jos vargiai būtume ne tik atsistoję ant kojų, bet ir galėję džiaugtis šiandieniniais veiklos rezultatais“, – sako A. D. Adamonienė.

Parama pagal Lietuvos kaimo plėtros programą ūkininkė ne vieną kartą naudojosi ūkiui modernizuoti. 2007–2013 metų programos laikotarpiu pagal priemonę „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ ji gavo beveik milijoną litų, kuriuos investavo į pašarų gyvuliams kokybės gerinimą, įsigijo žemei dirbti reikalingą techniką, atnaujino melžimo aikštelę. Pirmoji parama leido padidinti primilžį, palengvino darbus ūkyje.

Naujausią paramą ūkininkė gavo jau pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. Šį kartą ūkiui buvo suteikta beveik 320 tūkst. Eur parama. Ją ūkininkė skyrė ūkiui modernizuoti – įsigijo naujos technikos. Labiausiai ūkininkė džiaugiasi melžimo robotais, labai palengvinančiais darbą ūkyje. „Nors paramos gavimas siejasi su įsipareigojimais, ja labai džiaugiamės – darbas ūkyje tapo gerokai paprastesnis“, – atvirauja A. D. Adamonienė.

Laukiama paraiškų

Pasekti A. D. Adamonienės pavyzdžiu gali ir kiti ūkininkai – pagal KPP veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ paraiškų laukiama iki kovo 30 d.

Paramos gali kreiptis fiziniai asmenys, vykdantys žemės ūkio veiklą ir nustatyta tvarka savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir žemės ūkio valdą ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir nustatyta tvarka savo vardu įregistravę ir žemės ūkio valdą. Parama skiriama žemės ūkio produktų gamybai, prekiniams žemės ūkio produktams, pagamintiems ar išaugintiems valdoje, apdoroti, perdirbti ir tiekti rinkai. Maksimali paramos suma vienam projektui gali siekti nuo 200 tūkst. Eur iki 400 tūkst. Eur, priklausomai nuo planuojamų investicijų.

Kiekviena paraiška vertinama balais. Minimali balų suma – 35. Balai suteikiami atsižvelgiant į ūkio dydį, prašomos paramos intensyvumą. Papildomi balai suteikiami kooperatyvų nariams, už investicijas, kuriomis prisidedama prie aplinkosaugos tikslų, ūkio modernizavimo ir pan.

Daugiau informacijos apie ES teikiamą paramą galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:21
20:23
01:49

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką