TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimas linkęs daugiau kaip 10 hektarų žemės leisti įsigyti tik kalbantiems lietuviškai profesionaliems ūkininkams

Europos Sąjungos žiedo sodinimas Kairėnuose
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Žemė
Šaltinis: 15min
0
A A

Ketvirtadienį Seimas po pateikimo pritarė įstatymų projektams, kuriais ketinama nustatyti žemės įsigijimo saugiklius ir nuraminti dėl žemės pardavimo užsieniečiams įsiaudrinusius žmones. Kai kurie parlamentarai piktinosi, kad tiek saugiklių – gerokai per daug.

Už kelių įstatymų pataisas balsavo 70, prieš – 3, susilaikė 12 parlamentarų. Į Seimo posėdžių salę jos sugrįš kiek mažiau nei po dviejų savaičių, iki tol jas svarstys Seimo komitetai.

Jeigu žmogus nusipirks žemę, bet joje neūkininkaus, jis galės būti nubaustas 5–10 tūkst. Lt bauda.

Jei projektas bus priimtas, tiems, kas Lietuvoje norės įsigyti daugiau nei 10 hektarų žemės, reikės eiti ilgus biurokratinius kelius – įrodyti, kad moka lietuvių kalbą, trejus metus gyvena ir dirba žemę Lietuvoje, yra profesionalūs ūkininkai, gyvena prie pat valdų, kurias ketina įsigyti, daugiau nei pusę pajamų gauna iš ūkininkavimo.

Perkantieji žemę turės įsipareigoti joje ūkininkauti mažiausiai 5 metus. Jeigu žmogus nusipirks žemę, bet joje neūkininkaus, jam grės 5–10 tūkst. Lt bauda.

V.Jukna: testamentu paliktai žemei negalios

Posėdyje Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna priminė, kad yra siūlomi ir kiti įstatymų projektai, kurie numato saugiklius parduodant žemę. Anot jo tai – dar geriau, nes Seimas iš daugybės pasiūlymų galės išsirinkti geriausius.

Ministras pridūrė, kad rengiant pataisas buvo išnagrinėta kitų Europos Sąjungos šalių praktika.

„Esminių prieštaravimų šiuose variantuose nėra. Kuo daugiau nuomonių, variantų, tuo geresnį galutinį sprendimą priimsime“, – teigė jis.

Ministras teigiamai atsakė į konservatorės Vidos Marijos Čigriejienės klausimą, ar yra tikras, kad dėl užsieniečių kėslų išpirkti Lietuvos žemes nuogąstaujantys žmonės bus įtikinti šių pataisų.

Ministras pridūrė, kad jas rengiant buvo išnagrinėta kitų Europos Sąjungos šalių praktika.

V.Jukna pabrėžė, kad pagal projektą saugikliai galiotų tik dovanojimo, pirkimo ir pardavimo atvejais, pagal testamentą paliktai žemei tai negalios.

E.Gentvilas: saugiklių – per daug

„Su džonais ar hansais kovodami savo Petrui ir Marytei pradedame kenkti. Dar kartą išdurninsime ir apgausime žemės savininkus“, – skeptiškai planuojamą reguliavimą įvertino liberalas Eugenijus Gentvilas.

Tai būtų tas pats, kas atsidaryti parduotuvę leisti tik prekybinį išsilavinimą turintiems žmonėms. Nekelkime tokių reikalavimų, kai esminis uždavinys, kad žemė būtų dirbama, – sakė E.Gentvilas.

Jis priminė, kad atgavus nepriklausomybę ir pradėjus žemės grąžinimą 50 proc. pradėjusiųjų ūkininkauti neturėjo jokių žinių apie tai, o dabar jie – geri ūkininkai. Pasak liberalo, projekte yra tiesiog per daug saugiklių.

„Tai stabdys procesą. Tai būtų tas pats, kas atsidaryti parduotuvę leisti tik prekybinį išsilavinimą turintiems žmonėms. Nekelkime tokių reikalavimų, kai esminis uždavinys, kad žemė būtų dirbama“, – sakė jis.

Ministras J.Jukna atsakė, kad pataisomis siekiama, jog žemė būtų naudojama racionaliai, o tam, anot ministro, reikia turėti žinių.

„Visoje Europoje siekiama, kad iš mažesnio ploto gauti daugiau produkcijos. Lygiai tas pats Lietuvoje, be specialių žinių to padaryti nepavyks“, – pabrėžė ministras.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką