Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Seimo baidyklės dirbamą žemę saugo ne tik nuo užsieniečių, bet ir nuo santuokos saitų

Seimo baidyklės lietuvišką žemę saugo ne tik nuo užsieniečių, bet ir nuo santuokos saitų
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Seimo baidyklės lietuvišką žemę saugo ne tik nuo užsieniečių, bet ir nuo santuokos saitų
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Įvedus žemės įsigijimo saugiklius, žemės pirkimas ir pardavimas sulėtėjo, tačiau nesustojo. Per du mėnesius daugiau nei tūkstantis žmonių pareiškė norą įsigyti daugiau nei 10 hektarų žemės. Su didžiausia problema susidūrė sutuoktiniai – vienam jų neatitinkant reikalavimų, žemė negali būti registruojama kaip bendra nuosavybė.

„Neparduosiu žemės užsieniečiams“, – ironiškai, o kartais ir visai rimtai, prieš nepavykusį birželio 29 dienos referendumą skambėjo jo šalininkų ir priešininkų šūkiai. Tačiau, nors užsieniečiams žemės įsigyti neuždraudėme, tą padaryti yra pakankamai sunku dėl gegužę įsigaliojusių žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo saugiklių.

Perkantiems daugiau nei 10 hektarų žemės, reikia įrodyti, kad jie yra profesionalūs ūkininkai, jau trejus metus gyvena ir žemę dirba Lietuvoje. Taip pat prašoma įsipareigoti dar penkerius metus dirbti ir neparduoti įsigytos žemės.

Tokie reikalavimai galioja ne tik parduodamai, bet ir dovanojamai žemei. Net jeigu atiduodate didesnį nei 10 hektarų plotą savo sūnui ar dukteriai, jie turi įrodyti atitinką tokius reikalavimus.

Nuo tada, kai įsigaliojo žemės įsigijimo saugikliai, Nacionalinė žemės tarnyba išdavė per tūkstantį leidimų didelių sklypų perdavimui. Notarų rūmai per šiuos du mėnesius pastebėjo, kad taikyti perleidimo sandoriams saugiklių įstatymą yra sudėtinga.

Santuoka negalioja

„Gegužę įsigaliojusi tvarka smarkiai sulėtino žemės ūkio paskirties žemės perleidimo sandorius“, – 15min.lt sakė Lietuvos notarų rūmų prezidentas Marius Stračkaitis.

Vienam sutuoktinių neatitikant reikalavimų, žemė negali būti registruojama kaip bendra nuosavybė.

Pasak jo, saugiklių įstatymas yra netobulas ir todėl jį taikyti itin sunku.

„Praktikoje iškilo problema dėl žemės ūkio paskirties žemės, kai žemė įsigyjama bendrosios jungtinės nuosavybės teise, tačiau vienas iš sutuoktinių neatitinka reikalavimų, keliamų žemės ūkio paskirties žemės įgijėjams“, – sakė M.Stračkaitis.

Pasak jo, ši problema yra itin dažna – vienam sutuoktinių neatitikant reikalavimų, žemė negali būti registruojama kaip bendra nuosavybė.

Kita didelė problema – žemės dovanojimas artimiausiems giminaičiams. Sutuoktiniams, tėvams, vaikams, broliams ar seserims dovanojant daugiau nei 10 hektarų dirbamos žemės, pastarieji turi įrodyti, kad atitinka saugiklių įstatyme numatytus reikalavimus.

Tai, kad įstatymas yra netobulas, garsiai pareiškė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė dar tuomet, kai pasirašė įstatymą. Ir Seimas, vos priėmęs įstatymą, ėmėsi jį taisyti.

Apsaugojo nuo referendumo

„Man buvo įtarimas jau priiminėjant saugiklius, kad čia gali būti problema“, – 15min.lt sakė  parlamentaras Kazys Starkevičius.

Jis pateikė įstatymo pataisas, siūlydamas leisti dovanoti žemę artimiems giminaičiams – tėvams, vaikams, seneliams, vaikaičiams, broliams ir seserims, taip pat sutuoktiniams, įtėviams, įvaikiams. Po pateikimo Seime tokiam siūlymui buvo pritarta. K.Starkevičius tikisi, kad žemės saugiklių klausimai parlamente bus sutvarkyti dar šią liepą.

Saugikliai savo darbą atliko. Jie apsaugojo mus nuo keisto referendumo, kuris būtų nežinia kur mus nuvedęs, – sakė K.Starkevičius.

„Tikiuosi, kad šioje sesijoje, dar liepos mėnesį, šios pataisos bus priimtos ir tada neliks tokių problemų. Sandorių skaičius dabar yra sumažėjęs, bet tai yra savaime suprantama. Kiekvieną kartą, kai yra įvedami nauji saugikliai, jų sumažėja, bet po to jie vėl išsilygina“, – sakė Seimo narys.

Gegužę nustojo galioti draudimas parduoti žemę užsieniečiams. Būtent dėl to ir artėjančio referendumo, pasak K.Starkevičiaus, buvo būtina greitai priimti net ir netobulus žemės įsigijimo saugiklius.

„Saugikliai savo darbą atliko. Jie apsaugojo mus nuo keisto referendumo, kuris būtų nežinia kur mus nuvedęs. O palengvinti įsigijimą visuomet galima“, – teisino nevykusį ir normalų žmonių gyvenimą trukdantį įstatymą Seimo narys.

K.Starkevičius pabrėžė, kad saugikliai užkirto kelią juridiniams asmenims laisvai disponuoti žeme – jiems galioja tokie pat reikalavimai, kaip ir fiziniams žemė perkantiems asmenims.

Iki saugiklių įsigaliojimo užsieniečiai žemę galėjo neribotai pirkti per bendroves.

Į birželio 29 dieną vykusį referendumą atėjo vos 14,97 proc. rinkėjų, o tam, kad referendumas įvyktų, jame turėjo balsuoti daugiau nei 50 proc. rinkėjų. Referendumas neįvyko. Po 23 val. visi balsai jau buvo suskaičiuoti. Žemės užsieniečiams nenori parduoti vos 268 920 lietuviai. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką