Dabar populiaru
Publikuota: 2019 birželio 17d. 05:47

Su NMA kovojantis kaimo turizmo sodybos šeimininkas: kažkas nori visa tai atimti

Leonardas Pakalnis
Leonardas Pakalnis

Verslininkas Leonardas Pakalnis keikia tą dieną, kai nusprendė kreiptis į Nacionalinę mokėjimo agentūrą (NMA) dėl ES paramos kaimo turizmo sodybai įsirengti. Investavęs dar du milijonus eurų savo lėšų į įspūdingoje vietoje stovinčią kaimo turizmo sodybą, jis priverstas teismuose aiškintis ginčą su paramą skirstančia agentūra. Jis baiminasi, kad gali prarasti turizmo sodybą, kurią pats ilgai puoselėjo. NMA atstovai sako, kad yra pažeidimų.

Net ir smulkūs nuokrypiai nuo projekto gali sužlugdyti ilgus metus puoselėtą sodybą ant ežero kranto. Su tuo susidūrė L.Pakalnis, kurio istorija prasidėjo dar 2011 m. lapkritį, kai kreipėsi į NMA dėl paramos. Po dviejų metų su juo buvo pasirašyta sutartis dėl 104 tūkstančių eurų paramos. Dabar ši parama gali tapti inkaru.

Sodyba – vienoje gražiausių rajono vietų

„Sklypą buvau nusipirkęs dar gerokai anksčiau. Visi žino, kad tai viena gražiausių vietų Zarasų rajone. Tokios vietos ir paežerės nėra, tą žino ir rajono valdžia, ir NMA pareigūnai“, – mįslingai pradeda pasakojimą sodybos šeimininkas.

Leonardo Pakalnio kaimo turizmo sodyba
Leonardo Pakalnio kaimo turizmo sodyba

Dusetų seniūnijoje tyvuliuojantis Vencavo ežeras iš tiesų pavergia gamtos grožiu ir ramybe. Pasitaręs su šeima verslininkas nusprendė pastatyti visą kaimo turizmo kompleksą su sporto aikštelėmis, valčių nuoma ir panašiai.

Kaimo turizmo sodyba įsikūrusi ant ežero kranto
Kaimo turizmo sodyba įsikūrusi ant ežero kranto

Pavadino kaimo turizmo sodybą „Country relax“ ir 2013 metais išliejo pamatus. Projektą gavusi NMA sutiko suteikti paramą, kurią pervedinėjo etapais. Paskutinė įmoka – 62 tūkst. eurų turėjo būti pervesta 2015 m.

„Tada ir prasidėjo mano didžiosios bėdos. NMA nutarė neskirti paskutinės įmokos ir reikalavo sugrąžinti ankstesnes. Užkliuvo ir lentų storis, ir valtys“, – pasakojo L.Pakalnis.

Užkliuvo ir lentų plotis

Nors paskutinė įmoka ir buvo sustabdyta, verslininkas investavo į krepšinio, teniso, tinklinio aikštyną, valtinę, pirtį. Galiausiai nubraižė ir maršrutų poilsiautojams planą po vaizdingas apylinkes, įrengė skulptūrų parką.

L.Pakalnio sodybos skulptūros
L.Pakalnio sodybos skulptūros

Tačiau atvykę NMA inspektoriai nutarė, kad tai, kas parašyta projekte, prasilenkia su realybe. Tai pasikartojanti paramos gavėjų klaida, tačiau L.Pakalnis sako, kad NMA atstovai rado tik „neesminius pažeidimus“.

Pavyzdžiui, tikrintojams užkliuvo liepto į ežerą lentų storis. Projekte įrašyta, kad lieptas turi būti sukaltas iš 37 mm storio lentų, tačiau jos buvo 7 mm plonesnės.

Sodybos lieptas
Sodybos lieptas

Kodėl? „Jos buvo nuobliuotos ir, be to, išdžiūvo. Juk tai natūralus procesas“, – aiškino sodybos šeimininkas, tačiau NMA buvo kategoriška – tai pažeidimas.

Rado ir daugiau pažeidimų

Taip pat paaiškėjo, kad ant pirties stogo neįrengti lietvamzdžiai. Verslininkas aiškina, kad sumontuoti kitokie, nes pirties stogas yra 1,5 metro nutolęs nuo sienos, tad standartiniai tiesiog netinka.

Žiemą apsilankę NMA tikrintojai valtinėje nerado stovų, stelažų, kabyklų. Tačiau pagal projektą, kaip aiškina jis, pastatas tėra saugykla ir jose sandėliuojama bet kokia įranga.

Kaimo sodybos dviračiai
Kaimo sodybos dviračiai

Užkliuvo ir baldai – jie esą nesumontuoti, nors sodybos savininkas sako, kad jie tiesiog nepritvirtinti prie sienų. Sporto aikštelėje pasigesta stacionarių linijų, bet, pasirodo, prieš žiemą jų ir neturėjo būti. Užkliuvo net valtys – jose esą turėjo būti reguliuojamos sėdynės su atlošais, bet pardavėjas, pasak L.Pakalnio, pardavė tokias tik turėjo.

Kaimo turizmo sodybos savininkas įsitikinęs, kad rasti visi pažeidimai yra neesminiai, tačiau NMA atstovas pasirodė kitaip. Todėl verslininko ir paramą skirstanti agentūra santykius ėmė aiškintis teisme.

Mano, kad kažkas nori perimti sodybą

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nagrinėjo ginčą ir grąžino NMA papildymui. „Teismas pripažino, kad tie pažeidimai yra neesminiai, tačiau vis tiek bandoma kibti prie smulkmenų“, – mano verslininkas.

Leonardas Pakalnis
Leonardas Pakalnis

NMA atstovai 15min pripažino, kad pirmą kartą bylinėjantis su šiuo paramos gavėju, teismas klausimą dėl paramos „Country relax“ už nustatytus pažeidimus skyrimo nagrinėjimą perdavė NMA nagrinėti iš naujo.

„Nebuvo pripažinta, kad pažeidimai neesminiai. NMA įvykdė LVAT nutartį ir priėmė atitinkamą sprendimą, dėl kurio šiuo metu vyksta teisminis ginčas Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme“, – sakoma komentare. NMA sako vykdysianti teismo sprendimą, koks jis bebūtų.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nacionalinė mokėjimo agentūra
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Nacionalinė mokėjimo agentūra

Tačiau L.Pakalnis įtaria, kad tiek metų vykstantis ginčas – neatsitiktinis.

„Visi žino, taip pat ir NMA, kad vieta, kurioje yra mano sodyba, viena gražiausių Zarasų rajone. Todėl negaliu kitaip vertinti, kaip bandymą perimti mano turtą už tai, kad negaliu grąžinti paramos“, – teigė verslininkas.

Tačiau NMA atstovai sako, kad jie neperima turto, o siekia susigrąžinti neteisėtai išmokėtą paramos sumą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką