Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Svarbūs kaimo atnaujinimo projektų pakeitimai

Sauliaus Chadasevičiaus / 15min nuotr. /
Šaltinis: 15min
0
A A

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ šiuo metu visos rajonų savivaldybės įgyvendina projektus, kuriems paramos yra gavusios iš Europos Sąjungos.

Projektų lėšomis gražinama miestelių aplinka: tvarkomos gatvės, atnaujinami religinės, visuomeninės paskirties pastatai, kultūros namai, malūnai.

Parama pasieks greičiau

Po birželio pradžioje vykusios diskusijos su savivaldybių atstovais Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) parengė KPP priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu taisyklių pakeitimus, kurie buvo  patvirtinti žemės ūkio ministro įsakymu.

Pasak NMA Administravimo projektavimo skyriaus vyriausiosios specialistės Eglės Petkienės, taisyklių pakeitimai – svarbūs paramos siekiančioms ir ja besinaudojančioms rajonų savivaldybėms.

Po diskusijos metu išsakytų problemų, nutarta, kad NMA mokėjimo prašymą turės įvertinti per 30 darbo dienų.  Tai - naudinga pareiškėjui, nes anksčiau mokėjimo prašymai buvo vertinami 40 dienų. Savivaldybių atstovų nuomone, per ilgai užtrunka, kol jas pasiekia projektams skirti pinigai.

Dar vienas taisyklių pakeitimas susijęs su avanso dydžiu. Iki šiol savivaldybės avansu galėdavo gauti tik 20 proc. paramos lėšų. NMA Administravimo projektavimo skyriaus vyriausiasis specialistas R. Klimčiauskas sakė, kad dabar avansas padidintas iki 40 proc., bet su sąlyga, kad savivaldybės, siekdamos tokio dydžio avanso, turės pateikti finansų institucijos  garantinį raštą arba  lygiavertę garantiją atitinkančią 110 procentų prašomo avanso sumą.

Europos Komisijos reglamente yra numatyta, kad tuomet, kai avanso suma didinama per 20 proc.  (bet negali būti didesnė 40 proc.), garantinis raštas yra būtinas.

„Gaudamos ankstesnio dydžio avansą, savivaldybės kai kuriais atvejais skolintis pinigų, kad galėtų atsiskaityti su rangovais“, – užsiminė R. Klimčiauskas.

Palengvino savivaldybių darbą

Po pasitarimo buvo nuspręsta, kad savivaldybės galės rinktis iš daugiau projektų partnerių. Iki šiol projektų partneriais galėjo būti vietos veiklos grupės, kaimo bendruomenės, religinės bendrijos, nevyriausybinės organizacijos, o dabar prie jų prisijungs ir valstybės įmonės. Kuo daugiau partnerių – tuo lengviau gauti paramą.

Dar viena naujovė – galimybė tokį projektą pakeisti kitu, esančiu rezerviniame sąraše. Anksčiau nesklandumų iškildavo toms savivaldybėms, kurios būdavo pateikusios keletą projektinių pasiūlymų. Kartais paaiškėdavo, kad kurį nors iš projektų dėl iškilusių sunkumų būtų sudėtinga įgyvendinti.

Kitas pakeitimas, yra susijęs su dokumentacijos pateikimu. Nuo šiol savivaldybės galės pateikti pirkimo dokumentaciją dar prieš pateikiant paraišką, kad iš anksto galėtų žinoti, ar pirkimai atlikti tinkami ir kuo skubiau pašalinti trūkumus.

Be to, NMA, atsižvelgdama į motyvuotus pareiškėjų prašymus, suteiks jiems galimybę keisti prioritetinių projektų įgyvendinimo tvarką. Tai – visiškai naujas punktas priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ planavimo būdu įgyvendinimo taisyklėse.

Iki šiol rajonų savivaldybių prašoma paramos suma jau viršijo 123,6 mln. litų. Šių metų birželį rajonų savivaldybių projektams finansuoti buvo skirta 92,4 mln. litų.

15min.lt nuotr./KPF logotipas naujas

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką