Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vokietijos mokslininkai rado būdą, kaip išvengti masinio vienadienių gaidžiukų žudymo

Vokiečių mokslininkų sukurtas prietaisas 15min iš Berlyno
L.Vireliūnaitės nuotr. / Vokiečių mokslininkų sukurtas prietaisas
Šaltinis: 15min iš Berlyno
2
A A

Vokietijos mokslininkai sukūrė įrenginį, kuris turėtų ilgam nuraminti gyvūnų teisių gynėjus. Paukštynuose kiaušinių nededantys ir maistui nenaudojami gaidžiukai yra tiesiog nužudomi, todėl vokiečiai siūlo būdą dar gemalo stadijoje nustatyti, kokios lyties paukštis išsiris. Didžiųjų Lietuvos paukštynų atstovai 15min sutartinai aiškino vyriškos lyties paukščiukais neatsikratantys, o iškart perkantys tai, ko jiems reikia.

Leipcigo ir Drezdeno universitetų mokslininkų sukurto prietaiso prototipą Berlyne vykstančioje maisto, žemės ūkio ir sodininkystės parodoje „Žalioji savaitė 2017“ pristatė Vokietijos žemės ūkio ministras Christianas Schmidtas.

Gaidžiukai yra nužudomi dviem būdais: nunuodijami dujomis arba keliauja į specialų aparatą, kuriame yra susmulkinami.

Jis vylėsi, kad greitai prasidės masinė prietaiso gamyba, tačiau kada tiksliai – dar pasakyti negalėjo.

Pagal Vokietijos ŽŪM finansuojamą projektą lyties nustatymo technologiją ir patį prietaisą mokslininkai kūrė trejus metus.

Pagal šią technologiją viščiukų lytį galima nustatyti kiaušiniui vos tris paras pragulėjus inkubatoriuje.

Pagal šį metodą kiaušinio lukšte lazeriu pragręžiama mažytė skylutė, o taikant „Raman“ spektroskopijos techniką, pagal tai, kaip kraujo ląstelės išskaido šviesą, yra nustatoma besiformuojančio viščiuko lytis.

Teigiama, kad taikyti šį, gerokai humaniškesnį metodą, kai nereikalingiems paukščiams net neleidžiama išsiristi, paukštynams gali būti patrauklu ir dėl to, kad tuomet nereikės inkubatoriuose kiaušinių laikyti 21 dieną.

Didžiausi paukštynai: mes gaidžiukų nežudome

Šiuo metu paukštynuose mėsai netinkami ir kiaušinių nededantys gaidžiukai yra nužudomi dviem būdais: nunuodijami dujomis arba keliauja į specialų aparatą, kuriame yra susmulkinami.

15min domėjosi, kaip nereikalingų paukščių atsikratoma Lietuvoje, tačiau visų didžiųjų paukštynų atstovai sutartinai tikino, kad šios nemalonios procedūros jiems atlikti nereikia, nes jie neperina vištų, o perka tokius viščiukus, kokių jiems reikia.

Fotolia nuotr./Kas atsirado pirmiau - višta ar kiaušinis?
Fotolia nuotr./Viščiukai

„Vičiūnų grupės“, kuriai priklauso paukštynai, komunikacijos vadovas Mindaugas Snicorius 15min teigė, kad bendrovė įsigyja jau atrinktas vištas dedekles. „Visas šis nemalonus etapas mūsų atveju atkrenta“, – sakė jis.

Gaidžiukų dėl tos pačios priežasties neutilizuoja ir „Vilniaus paukštynas“,„Kaišiadorių paukštynas“ bei „Girelės paukštynas“.

„Girelės paukštyno“ technikos direktorius Viktoras Kondratas 15min sakė, kad bendrovė taip pat nusiperka paukščių tokių, kokių reikia, tačiau pabrėžė, kad broilerius auginančios įmonės jų neskirsto pagal lytį – augina tiek višteles, tiek gaidžius ir juos parduoda mėsai.

Europos Sąjungoje per metus nužudoma apie 350 mln. gaidžiukų.

„Rūšiavimas vyksta dedeklių pulkuose. Tie, kurie specializuojasi dedeklių auginime, jiems aktualu, kad gaidžiukų nebūtų. Mes užsiimame dedeklėmis, bet perkame arba vištaites, arba išsiritusius viščiukus“, – pabrėžė jis.

Vokiečiai žudymą bandė uždrausti įstatymu

Vokietijoje, kur kasmet taip nužudoma 45–50 milijonų gaidžiukų, dėl tokio žiauraus būdo pasipiktinimas netyla jau seniai. Gyvūnų teisių gynėjai bandė įrodyti, kad tokia praktika apskritai nėra legali ir pažeidžia gyvūnų gerovės įstatymus, nes vos vienos dienos paukščiukai prieš mirtį patiria kančias.

Europos Sąjungoje per metus nužudomi apie 350 mln. gaidžiukų, visame pasaulyje – apie 2,5 mlrd.

Prieš kiek daugiau nei metus buvo bandymų įstatymais uždrausti žudyti gaidžiukus, tačiau Žaliųjų partijai to padaryti nepavyko – ekonominiai argumentai politikams pasirodė stipresni.

Pernai liepą Vokietijos teismas nusprendė, kad paukščiukų žudymas nepažeidžia įstatymų.

informacija
VILNIAUS PAUKŠTYNAS, AB
Vadovas: Gintaras Martinkus Darbuotojų sk.: 1438 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką