Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Virginija Baltraitienė: į pieno gamintojų pageidavimus atsižvelgėme maksimaliai

Virginija Baltraitienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Virginija Baltraitienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Penktadienį Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pieno gamintojus ir perdirbėjus pakvietė į pasitarimą, kuriame diskutuota apie priemones siekiant kainų stabilizavimo pieno sektoriuje, nuostolių kompensavimą, aptarti naujų rinkų paieškos klausimai.

Pasitarimo metu žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė informavo, kad siekiant palaikyti žemdirbių pajamas jau spalio viduryje ketinama pradėti mokėti dalį pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už pieną, gyvulius ir pasėlius už 2014 m. Šią savaitę ministrų kabinetas posėdyje patvirtino nutarimą, kuriuo įsipareigojama iš viso pereinamojo laikotarpio nacionalinei paramai už 2014 m. iš valstybės biudžeto skirti 117 mln. litų.

Siekiant palaikyti žemdirbių pajamas jau spalio viduryje ketinama pradėti mokėti dalį nacionalinės paramos už pieną, gyvulius ir pasėlius.

Pasitarime taip pat diskutuota apie Europos Sąjungos (ES) nuostolių kompensavimo priemones. Žemės ūkio ministerija įvertino ir artimiausiu metu pateiks Europos Komisijai ataskaitą apie žemdirbių patirtus nuostolius. Rugsėjo 11-12 dienomis Lietuvoje lankęsis ES žemės ūkio komisaras Dacianas Ciolosas yra pažymėjęs, jog ketinama atsižvelgti į Lietuvos prašymą nuostolius kompensuoti proporcingai.

Be to, Lietuva Europos Komisijai yra pateikusi prašymą mokėti padidintas avansines tiesiogines išmokas žemdirbiams. Avansinis mokėjimas turėtų siekti iki 70 proc. Tai nebūtų nuostolių kompensavimas, tačiau numatytų tiesioginių išmokų paankstintas išmokėjimas, kuris leistų bent iš dalies subalansuoti apyvartines lėšas.

Papildyta 15:11.

Ministrė, apibūdindama pieno sektoriaus padėtį, pabrėžė, jog nuo liepos pabaigos pieno supirkimo kaina yra sumažėjusi apie 20 proc. Žemdirbiams labai trūksta apyvartinių lėšų, jie negali planuoti pajamų. „Apie ilgalaikes sutartis su perdirbėjais kalbėta jau ne kartą, toks pažadas buvo duotas, tačiau iki šiol neįvykdytas. Kai nėra ilgalaikių sutarčių ir abipusių įsipareigojimų, gamintojus neramina nežinomybė“, – pastebėjo V. Baltraitienė.

Ministrė atkreipė dėmesį, kad Žemės ūkio ministerija ir Vyriausybė stengiasi visokeriopai padėti žemdirbiams. Jau patvirtinta 117 mln. Lt suma nacionalinės paramos už 2014 metus, o jos dalis bus išmokėta dar šiemet.

EK taip pat patvirtino, jog žemdirbiai sulauks kompensacijų dėl Rusijos embargo patirtiems nuostoliams padengti. 

V. Baltraitienė patikino, kad vakar dienos neoficialiame susitikime su kaimyninių šalių žemės ūkio ministrais Rygoje, ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Dacianas Čiolosas (Dacian Ciolos) patvirtino, jog nuo spalio 16 d. pradedamos  mokėti ES tiesioginių išmokų avansas už 2013 metus,  ir jis padidinamas nuo 50 proc. iki 70 proc. numatyto jų dydžio.

Tai padės žemdirbiams išspręsti kilusius finansinius nesklandumus dėl Rusijos embargo. Pieno sektoriui pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos išmokos pagal nuo gamybos atsietosios paramos schemą turėtų siekti 52 Lt/t, tuo tarpu ES specialioji parama už pieną, mokama valdos valdytojams už rinkai patiektą pieną 2013–2014 kvotos metais, pirminiais skaičiavimais turėtų būti 28 Lt/t.

EK taip pat patvirtino, jog žemdirbiai sulauks kompensacijų dėl Rusijos embargo patirtiems nuostoliams padengti. Nuostoliai šiuo metu dar tikslinami. EK kas mėnesį pateiks tam tikrą klausimyną, kurį šalys narės turės užpildyti. „Kompensacijos bus skirtos kiekvienai šaliai atskirai, jos pasieks kiekvieną žemdirbį atitinkamai pagal jo ūkio dydį ir patirtus nuostolius“, – sakė žemės ūkio ministrė.

Dar vienas pieno gamintojams aktualus klausimas – dyzelinio kuro skyrimas galvijams. Žemės ūkio ministrė paaiškino, jog metams skiriamos žymėtojo kuro limitas nebus padidintas, o jo gauti siekia visi žemės ūkio sektoriai, todėl galimas tam tikras kuro perskirstymas, derinant visų suinteresuotų pusių interesus. Tai bus padaryta nuo ateinančių metų vidurio, kai prasidės nauji ūkiniai  metai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką