TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Žemės ūkio kooperaciją skatina ir ES parama

Žemės ūkio kooperatyvams pagal šią priemonę yra numatytas pirmumas į paramą.
. / Žemės ūkio kooperatyvams pagal šią priemonę yra numatytas pirmumas į paramą.
Šaltinis: 15min
0
A A

Smulkieji šalies ūkininkai rinkos sąlygomis gali išgyventi tik susibūrę į kooperatyvus. Todėl Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) skatina žemdirbių kooperaciją, teikia jiems finansinę bei kitokią paramą.

„Dabar už pieną gaunu normalią kainą“, – sako Pašaminės (Švenčionių r.) kaimo ūkininkas Izidorius Balčiūnas. Jis laiko 200 melžiamų karvių. Pieną jis parduoda žemės ūkio kooperatyvui „Pienas Lt“. I.Balčiūnas – vienas iš šio kooperatyvo, kuris pats superka ir realizuoja pieną, narių.

Susibūrė į kooperatyvą

„Burtis į kooperatyvą mus privertė perdirbėjų savivalė“, – neslepia ūkininkas.

Anksčiau, pasak jo, perdirbėjai su pieno gamintojais net nesikalbėdavo, pieno kainas ūkininkams jie padiktuodavo. Kokią pasakydavo, už tokią ūkininkas pieną buvo priverstas jiems parduoti. Daugelį metų pieno supirkimo kaina neatsverdavo jo savikainos.

Dabar pieną parduodamas kooperatyvui I.Balčiūnas už jį jis gauna dvigubai daugiau – už kilogramą litą, 30 centų (be PVM). Perdirbėjai buvo priversti su kooperatyvu ir jo nairais derėtis.
„Nepirksite už mūsų siūlomą kainą, pieną išvešime į Lenkiją“, – perdirbėjus ant menčių guldė į kooperatyvas.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pripažintas kooperatyvas „Pienas Lt“ jungia 240 narių. Dauguma jų – smulkieji ūkininkai. „Tik du mūsų kooperatyvo nariai – Žemės ūkio bendrovės (ŽŪB)“, – sakė I. Balčiūnas.

Skyrė ES paramą

Rudenį kooperatyvas pradės savos pieno perdirbimo įmonės statybas. Tam jis gavo ES paramą.

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007 –2013 metų programos (KPP) priemonės „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas” antrąją veiklos sritį ”Pieno sektoriaus restruktūrizavimas, įkuriant naujas pieno perdirbimo įmones” kooperatyvui buvo skirta 51 mln litų parama. „Tai, kad parklupdėme ilgus metus mus engusius perdirbėjus yra ŽŪM nuopelnas. Be jos palaikymo nieko nebūtume pasiekę“, – pripažino „Pienas Lt“ narys I. Balčiūnas.

Skatina kooperaciją

ŽUM Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas Audrius Kunigėlis patvirtino, jog skiriant paramos lėšas priemonei ”Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ naujos pieno perdirbimo įmonės statybai vienas iš tikslų buvo apginti smulkiuosius pieno gamintojus. „Jų perdirbėjai nelepino. Pieno supirkimo kainos metai iš metų buvo neadekvačios, todėl reikėjo ryžtingo žingsnio“, – sakė jis.

Kita priežastis, ŽŪM paskatinusi remti naujos pieno perdirbimo gamyklos, kurią kontroliuos pieno gamintojai, įkūrimą, buvo žemės ūkio kooperacijos skatinimas. „Tik susijungę į kooperatyvus ūkininkai, ypač smulkieji, gali tapti lygiaverčiais rinkos dalyviais“, – tvirtino A.Kunigėlis.

Numatė prioritetus

ŽŪM rengdama Lietuvos kaimo plėtros 2007 – 2013 metų programą (KPP) patvirtintiems žemės ūkio kooperatyvams numatė ir daugiau lengvatų.

Štai pagal priemonę „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas“ paramos siekti gal tik tie juridiniai asmenys, kurie žemės ūkio produktų rinkodara užsiima ne mažiau nei 2 metus iki paraiškos paramai pateikimo. Pripažintiems kooperatyvams šis reikalavimas netaikomas.

Žemės ūkio kooperatyvams pagal šią priemonę yra numatytas pirmumas į paramą. Jiems taikomas antras pagal svarbą (po pirmojo, kuris taikomas paramos negavusiems pareiškėjams) pirmumo kriterijus.

Didesnes galimybes į paramą turi ir tie kooperatyvai, kurie nori modernizuoti savo ūkius, jų valdas.

Priemonės „Žemės ūkio valdų modernizavimas“ antrosios veiklos srities įgyvendinimo taisyklėse pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams ir jų nariams numatyti net du pirmumo kriterijai.
Tai – šeštasis bei septintasis pagal svarbą pirmumo kriterijai.

Kooperatyvų daugėja

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenimis pripažintų žemės ūkio kooperacinių bendrovių skaičius pastaraisiais metais ėmė didėti. 2007 metais buvo pripažinta 12, 2008 m. – 35, 2009-aisiais – 30, 2010 – 39 kooperatinės bendrovės (kooperatyvai).

2011–2012 metams pripažinta 27 kooperatinės bendrovės (kooperatyvai).

Daugiau informacijos – www.zum.lt

15min.lt nuotr./KPF logotipas naujas
15min.lt nuotr./KPF logotipas naujas


 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką