Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

​Žiemos išpardavimas: populiariausia prekė – Lietuvos žemė

Po arimus paskui artojus keliauja būriai gandrų.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / ​Žiemos išpardavimas: populiariausia prekė – lietuvių žemė
Šaltinis: 15min
0
A A

Apie kalėdinius išpardavimus trimituoja tik prekybos centrai. Tačiau gruodį prasidėjo ir masinis lietuviškos žemės išpardavimas. Tik kas ją perka ir kam priklauso didžioji dalis žemės, nėra iki galo aišku.

Asmuo gali turėti ne daugiau nei 500 hektarų žemės. Tačiau didžiosios Lietuvos žemės ūkio bendrovės valdo dešimtis tūkstančių hektarų. Užsieniečiai negali pirkti lietuviškos žemės, tačiau įtariama, kad jie valdo apie dešimtadalį Lietuvos žemės.

Tikras žemės išpardavimas

Pernai gruodį prasidėjo masinis lietuviškos žemės išpardavimas. Gruodį, palyginti su lapkričiu, žemės parduoda net 63 proc. daugiau. Iš viso naujus šeimininkus surado 10 tūkst. sklypų. 

Praėjusią savaitę apie žemės išpardavimą paskelbė viena didžiausių Lietuvos žemės ūkio bendrovių „Agrowill“. Nupręsta parduoti net pusę žemės (6 tūkst. hektarų). Esą sklypai parduodami siekiant investuoti į gyvulininkystę.

Asmuo gali turėti ne daugiau nei 500 hektarų žemės. Tačiau didžiosios Lietuvos žemės ūkio bendrovės valdo dešimtis tūkstančių hektarų. Užsieniečiai negali pirkti lietuviškos žemės, tačiau įtariama, kad jie valdo apie dešimtadalį Lietuvos žemės.

Tačiau Gintaras Nagulevičius, Lietuvos žemės savininkų sąjungos valdybos pirmininkas, žemės išpardavimą sieja su sausį įsigaliojusiu draudimu – fizinis arba juridinis ir su juo susiję asmenys negali valdyti daugiau nei 500 hektarų žemės. Pagal įstatymą susijusiais asmenimis laikomi asmenys, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai turi balsų daugumą įmonėje.

Tačiau žemės ūkio bendrovės smarkiai viršija 500 hektarų ribą. Pavyzdžiui, net ir po nuomojamos žemės pardavimo „Agrowill“ turės per 6 tūkst. hektarų žemės.

O štai politiko bei verslininko Ramūno Karbauskio „Agrokoncernas“ valdo net 27,8 tūkst. hektarų žemės. Tiesa, kaip 15min.lt sakė R.Karbauskis, ne visa valdoma žemė jam priklauso, tam tikrą jos dalį bendrovė nuomojasi.

Šitas įstatymas vargu, ar įsigalios, nes nėra žinoma, kas tas bendroves valdo. Yra prievolė informuoti apie pasikeitusius asmenis, bet nėra baudos“, – sakė G.Nagulevičius.

Tad kam priklauso lietuviška žemė? 

Didžioji paslaptis: kas valdo žemę?

Lietuvoje iš viso yra per 6,5 mln. hektarų žemės. Beveik 38 proc. jų valdo valstybė (beveik 2,45 mln. hektarų).

Kam priklauso likusi žemė?

„Tiksliai nežinau skaičių, bet apie 10 proc. ūkininkų valdo 80 proc. žemės. Didžioji dalis priklauso stambiesiems ūkininkams“, – sakė G.Nagulevičius.

Jo vadovaujama Žemės savininkų sąjunga vienija daugiausiai smulkiuosius žemvaldžius – tuos, kurie atsiėmė žemę iš valstybės, todėl smulkiųjų žemvaldžių atstovas negali pasakyti, kokie žemvaldžiai valdo didžiąją dalį Lietuvos.

To nežino ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Andriejus Stančikas
Andriejus Stančikas

„Patikėkit, nerasit, aš irgi bandžiau. Nėra šitokių duomenų, nėra. Arba jie nepatogūs, užslėpti“, – sakė A.Stančikas, 15min.lt paklaustas, kas valdo lietuvišką žemę.

Pasak jo, dalis priklauso stambiems ūkinikams. Savo dalį jau turi ir užsieniečiai, kurie teoriškai negali pirkti žemės Lietuvoje.

Užsieniečiai jau įsikūrė Lietuvoje

„Aš pats ūkininkauju Žemaitijoje, turiu tris kaimynus – švedą, norvegą ir daną“, – kalbėjo A.Stančikas.

Tačiau lygiai taip pat, kaip neįmanoma gauti informacijos apie stambiuosius žemvaldžius, neįmanoma sužinoti, kiek žemės priklauso asmenims ar bendrovėms iš užsienio.

„Aš pats matau, kas dedasi. Bandžiau ieškoti informacijos, kiek ir kokios akcinės bendrovės užsienio kapitalo šiandien valdo žemės Lietuvoje. Niekas negali to pasakyti, tokių duomenų aš neturiu“, – sakė A.Stančikas.

Aš pats ūkininkauju Žemaitijoje, turiu tris kaimynus – švedą, norvegą ir daną, – sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Nors statistikos nėra, pasak jo, užsieniečiai tikrai turi nemažai žemės Lietuvoje: „Yra, gana nemažai jų. Mūsų pačių, Lietuvos bendrovių, yra, kurios iš tiesų yra užsienio kapitalo. Šiandien ne paslaptis, kad yra ūkių, kuriuos yra nupirkę užsieniečiai, tik tiek, kad įstatymas kol kas neleidžia to įteisinti. Teoriškai savininkas lietuvis, bet praktiškai žinau, kad jis yra užsienietis“, – sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

R.Karbauskis įtaria, kad užsieniečiams priklauso 10-15 proc. Lietuvos žemės, tai yra, 650 tūkst. – 975 tūkst. hektarų.

Tačiau R.Karbauskis tikina, kad užsieniečiams Lietuvoje nesiseka – vos tik pradėję ūkininkauti, netrukus jie bankrutuoja.

„Jeigu paimsime 10 ūkininkų lietuvių ir 10 ūkininkų užsieniečių, kurie ūkininkauja Lietuvoje, tai vienas lietuvis bankrutuoja ir kokie 5-6 užsieniečiai per tą patį laiką. Jiems labai nesiseka Lietuvoje dirbti. Mes stebime juos. Jie čia vargsta“, – sakė R.Karbauskis.

Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis tikina, kad 10-15 proc. lietuviškos žemės jau priklauso užsieniečiams

Pasak jo, įsigaliojęs draudimas valdyti daugiau nei 500 hektarų žemės ir yra naudingas užsieniečiams.

„Padarytas apribojimas, kuris naudingas užsieniečiams. Tai buvo padaryta žmonių, visiškai, nesuvokiančių, ką daro“, – sakė R.Karbauskis.

Tačiau jis patikino, kad savo valdomos žemės neparduos. Žemę esą pardavinėja tik spekuliantai.

„Tokie priimti apribojimai spekuliacijos žeme nė kiek nestabdė. Tai vyko, tai vyksta toliau. Visokio plauko žmonės lenda prie žemės. Jie griauna žemdirbiams gyvenimą“, – tikino verslininko ir politiko duoną kremtantis R.Karbauskis. Jis, beje, palaiko referendumo iniciatyvą, kuria siekiama uždrausti Lietuvos žemę pardavinėti užsieniečiams.

Agrokoncerno žemė
Agrokoncerno žemė

Kas pirks žemę?

Pusę savo žemės nusprendusi parduoti „Agrowill“ tikina, kad pirmiausia ji bus siūloma tiems ūkininkams, kurie šiuo metu nuomojasi jų žemę.

„Žemės ūkio paskirties nekilnojamojo turto valdymo bendrovė „Agro Management Team“ („Agrowill“ grupės įmonė – 15min.lt), nepriklausomai nuo referendumo rezultatų, pasiruošusi žemę parduoti dar anksčiau nei šalyje pasirodys žemės supirkėjai iš užsienio“, – rašoma pranešime spaudai.

Tačiau „Agrokoncerno“ šeimininkas R.Karbauskis tikino, kad ūkininkai nepajėgs tos žemės supirkti.

„Įsivaizduokit, ūkininkai dabar tą žemę dirba, dirba šimtai žmonių bendrovėje. Ateina jų savininkas, iš kurio jie nuomojasi žemę, ir pasako, kad nori parduoti savo žemę, tai dabar jie dirbti žemės nebegali. O kas pirks? Ją pirks užsieniečiai arba spekuliantai. Daugiau niekas nepirks tos žemės. Čia ir yra visa esmė“, – sakė R.Karbauskis.

Pasak jo, žemę dirbantiesiems 500 hektarų ribojimas neturėtų galioti: „O tas, kas ja spekuliuoja, turėtų būti ribojamas.“

informacija
AGROKONCERNAS, UAB
Vadovas: Edgaras Šakys Darbuotojų sk.: 293 2015m . Pajamos: > 100 mln. Eur
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie VERSLO rubriką