2014 07 18

1994 metais gimusių vaikinų karta nusileido Turkijai ir pirmąsyk neperžengė ketvirtfinalio barjero

Penktadienio popietę Graikijoje vykstančiame Europos jaunimo krepšinio čempionato ketvirtfinalyje susitiko Lietuvos ir Turkijos krepšininkai. Nė karto per rungtynes nepirmavę lietuviai nusileido užtikrintai žaidusiems turkams rezultatu 65:79 (13:32, 21:13, 11:20, 20:14).
Lietuvos krepšinio jaunimo rinktinė
Lietuvos krepšinio jaunimo rinktinė / FIBA Europe nuotr.

Tragiškai susitikimą pradėję lietuviai jau įpusėjus kėliniui atsiliko dviženkle taškų persvara. Visas rungtynes statiškai ir neužtikrintai rungtyniavę krepšininkai kelis kartus rungtynių metu sugebėdavo priartėti iki dešimties taškų. Tačiau atrodė, kad tai didesnis turkų nei mūsų šalies krepšininkų nuopelnas.

Nuo rungtynių pradžios ant emocines bangos pakylėti turkai atrodė pranašesni tiek fiziškai, tiek geriau pasiruošę taktiškai. Lietuvių trenerio Tomo Masiulio parengtas planas, panašu, kad buvo puikiai išanalizuotas.

Jau pirmoje atakoje, kuomet iš baudos aikštelės atsitraukus Lietuvos aukštaūgiams turėjo būti atlaisvintas kelias veržtis gynėjams, turkai puikiai žinojo, ką turi daryti, jog užkirstų visus kelius iki jų ginamo krepšio.

Pamatę, kad komandiniu žaidimu turkų nugalėti nepavyks, lietuviai bandė taškus rinkti individualiu meistriškumu. Dažniausiai tai pasibaigdavo neparuoštais ir netiksliais metimais, o bandant veržtis į baudos aikštelę, lietuviai į fiziškai stipresnius turkus atsitrenkdavo kaip į sieną. Sėkmingai suregztos atakos buvo stabdomos pražangomis, neleidžiant lietuviams pajusti žaidimo ritmo

Vienintelė sėkmingai veikusi taktika, tai ginantis per visą aikštę perimti kamuolį ir pelnyti lengvus taškus. Tačiau tokio žaidimo nepakako pergalei prieš visa galva geriau atrodžiusius turkus.

1994 metais gimusiems jaunuoliams, tai buvo pirmasis pralaimėtas ketvirtfinalis per visą jų komandos istoriją.

Lietuvos jaunimo rinktinė: Justas Tamulis 14, Augustinas Jankaitis 11, Lukas Lekavičius 10, Tomas Dimša 7 (5 klaidos), Denisas Krestininas 6 (7 atk. kam.), Gediminas Žalalis 6... Marius Grigonis 0 (0/2 dvit., 0/3 trit., 4 atk. kam., 4 klaidos).

Turkijos jaunimo rinktinė: Cedi Osmanas 24 (9/10 dvit.), Metinas Turenas 16, Kartalas Ozmizrakas 13.

Rungtynių eiga:

Pirmasis kėlinys: Turkija – Lietuva 32:13

Tragiškai pirmąjį kėlinį pradėję Lietuvos krepšininkai po pirmojo kėlinio atsilieka 19 taškų skirtumu. Vien per pirmąjį ketvirtį lietuviai padarė 9 klaidas, o pirmuosius taškus sugebėjo pelnyti sužaidę kiek daugiau nei tris minutes. Kėlinio pabaigoje tris klaidas spėjęs padaryti Tomas Dimša dar ir užsidirbo nesportinę pražangą.

Antrasis kėlinys: Turkija – Lietuva 45:34

Antrajame kėlinyje lietuviai atrodo, kad pagaliau atsigavo po šalto turkų dušo. Tomo Masiulio treniruojami žaidėjai pradėjo aktyviau spausti priešininkus bei sumažino klaidų skaičių. Kibios gynybos iš kantrybės išvesti turkai pradėjo mėtyti neparuoštus metimus. Tai leido Lietuvos krepšininkams greitai pereiti į puolimą ir sušvelninti skirtumą iki vienuolikos taškų.

Trečiasis kėlinys: Turkija – Lietuva 65:45

Po ilgosios pertraukos grįžę lietuviai nesugebėjo demonstruoti antrajame kėlinyje rodyto pagerėjusio žaidimo. Turkijos krepšininkai visiškai perėmė žaidimo kontrolę į savo rankas ir ne vienoje atakoje priversdavo mūsų šalies krepšininkus išnaudoti visą atakos laiką prieš metant neparuoštus metimus. Fiziškai stipresni turkai neleido mūsiškiams veržtis ir į baudos aikštelę – lietuviai į juos atsitrenkdavo kaip į sieną.

Ketvirtasis kėlinys: Turkija - Lietuva

Lemiamą ketvirtį lietuviai atrodė jau psichologiškai susitaikę su artėjančiu pralaimėjimu turkams. Dar buvo bandoma kabintis į rungtynes spaudžiant priešininkus po visą aikštę. Tačiau turkai dažniau šią gynybą sėkmingai įveikdavo nei kad prarasdavo kamuolį. Vis tik lietuviams pavyko sumažinti skirtumą iki keturiolikos taškų, bet pasivyti varžovų  ir rungtynėse sukurti intrigą krepšininkams nebuvo galimybių.