Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Lektorius ir buriuotojas P.Kovas dvejojantiems, ką studijuoti: verčiau nepulti stačia galva

„Sėkmės norintis pasiekti žmogus turi stengtis padaryti 105 proc. to, kas jam yra skirta, padaryti šiek tiek daugiau, negu sako mokytojas ar dėstytojas, o vėliau ir darbdavys. Jei padarysi daugiau, nei iš tavęs tikimasi, būsi pastebėtas, išsiskirsi iš kitų. Iniciatyvių žmonių, turinčių judėti į priekį skatinančią vidinę ugnelę, nėra daug. Dažniausiai esame linkę daryti tik tiek, kiek reikia“, – teigia lektorius, derybų konsultantas, buriuotojas Paulius Kovas.
Išsilavinimas
Išsilavinimas / Vida Press nuotr.

Jo teigimu, padaryti tą „šiek tiek daugiau“ sudėtinga, jei darbas nėra mėgstamas, todėl reikia ieškoti srities, kuri leistų mylėti tai, ką darai – tuomet papildomus 5 proc. atlikti bus ne tik visai nesunku, bet ir įdomu.

Klausyti širdies balso ir atsižvelgti į rinkos poreikius

Žanetos Paunksnės nuotr./Paulius Kovas
Žanetos Paunksnės nuotr./Paulius Kovas

Lektorius ir verslo konsultantas pažymi, kad labai svarbu atrasti, pajusti, kur kiekvienam žmogui sekasi: „Vienas gali būti labai gabus programavimui, kitas – lengvai perprasti užsienio kalbas, trečias – organizuoti renginius ir t.t. Reikia bandyti užčiuopti tas sritis, kuriose gali būti pranašesnis už kitus.“

Pašnekovo nuomone, viena yra save lavinti nuo nulio ir stengtis palaipsniui augti, kita – turėti tam tikrus iš anksčiau atrastus pagrindus, kažką, kas jau yra tavyje, ką truputį patobulinus būtų galima išsiskirti iš aplinkinių.

„Mokykloje tai padaryti gali padėti užklasinė veikla, įvairūs būreliai. Užčiuopus tuos gabumus ar savybes, juos galima toliau lavinti ne tik mokykloje ar universitete, bet visą gyvenimą“, – įsitikinęs P.Kovas.

Norint dirbti mylimą darbą, svarbu pradėti nuo reikiamo išsilavinimo dominančioje srityje. P.Kovo teigimu, renkantis studijas universitete, svarbu klausyti savo širdies balso, bet tuo pačiu negalima ignoruoti to, ko reikalauja rinka: kokios bus tendencijos po 5–10 metų, kokių specialistų tuomet labiausiai reikės.

„Norint padaryti teisingą sprendimą, būsimiesiems studentams taip pat reikia skirti laiko informacijos apie dominančias studijų programas rinkimui, nepraleisti atvirų durų dienų ir studijų mugių, nes ten gali sutikti būsimus dėstytojus, pasikalbėti su absolventais“, – vardijo P. Kovas.

Smalsumas ir lankstumas – svarbu

Reikia išlaikyti tam tikrą žinių ir įgūdžių rezervą, kad pasikeitus gyvenimo sąlygoms, nesunkai galėtume pasukti nauja linkme.

Lektoriaus nuomone, moksleiviai turėtų daugiau naudos ateityje, jei domėtųsi įvairiomis sritimis, sektų pasaulio naujienas, ieškotų naujų užsiėmimų.

„Susikoncentruoti į vieną sritį galima, tačiau šiandien pasaulyje yra tiek daug įvairovės ir kitimo, kad visą dėmesį skirti tik vienai konkrečiai sričiai gali būti netgi pavojinga, – svarstė P.Kovas. – Nežinome, kokiame pasaulyje gyvensime po 20 metų ir kurios specialybės bus robotizuotos. Reikia išlaikyti tam tikrą žinių ir įgūdžių rezervą, kad pasikeitus gyvenimo sąlygoms, nesunkai galėtume pasukti nauja linkme.“

Vida Press nuotr./Komanda
Vida Press nuotr./Komanda

Kiekvienam jaunam žmogui, kuris nori būti pasiekti sėkmės, labai reikalingos savybės yra darbštumas, veiklumas, iniciatyvumas. „Žmonės dažnai galvoja, kad galėtų pradėti kažką daryti, bet to nepradeda. Visos durys atsidaro, jeigu imiesi iniciatyvos ir pradedi įgyvendinti tai, apie ką galvojai, nesėdi vietoje. Net jei kas nors nepavyko, svarbu iš to pasimokyti, toliau eiti pirmyn ir bandyti iš naujo“, – įsitikinęs P.Kovas.

Pašnekovo nuomone, ne mažiau svarbu apie tai, ką nori pasiekti, garsiai kalbėti, nes tuomet aplinkiniai sužino apie užsibrėžtus tikslus, siekius ir asmens gabumus: „Kai dirbama „tyliai“, tarp žmogaus ir aplinkos atsiranda siena – niekas nežino, ko jis siekia, todėl sulaukti pagalbos gali būti labai sunku.“

Padalinti laiką studijoms ir visuomeninei veiklai

Garsus buriuotojas ir kapitonas moksleiviams pataria tinkamai išnaudoti vasaros sezoną ir pabandyti susirasti vienokį ar kitokį darbą. „Išmėginus daugiau skirtingų sferų ir sričių, bus lengviau suprasti, kas yra tikroji darbinė veikla ir kokius darbus ateityje jaunuoliai galėtų save matyti save dirbančius“, – kalbėjo pašnekovas.

P.Kovo teigimu, tik suvokus, kas yra sūrus prakaitas, ateina noras iš tiesų studijuoti ir pasiekti mokslo ir karjeros aukštumų: „Viską, ką man pavyko pasiekti per savo karjerą, pasiekiau sunkiu darbu. Niekada nelaikiau savęs talentingu, tiesiog nuo mažens vysčiau tam tikrus įgūdžius ir asmenines savybes.“

„Tūkstantmečio Odisėjos“ XI etapo jachtos „Ambersail“ kapitonas savo studijų laikais buvo įsitraukęs į popaskaitinę veiklą, daug keliavo. Visuomeninė veikla P.Kovui atnešė pažintis, reikiamus kontaktus, padėjo praplėsti akiratį, leido lavinti tam tikras asmenines savybes.

Vida Press nuotr./Paieškos
Vida Press nuotr./Paieškos

P.Kovo teigimu, savo laiką reikia padalinti taip, kad jo užtektų ir studijoms, ir popaskaitinei veiklai, nes vien tik studijavimas, nematant daugiau nieko aplinkui, nesuteiks visų reikiamų žinių.

„Jeigu baigus mokyklą abiturientas vis dar nėra tvirtai apsisprendęs, kur studijuoti, mano pasiūlymas – nepulti stačia galva į studijas, kurios iš tikrųjų netraukia, o geriau paskirti tuos metus apsisprendimui, ieškojimui. Labai sveika pakeliauti, prisijungti prie savanoriškų organizacijų, nes tai leidžia sutikti dar daugiau žmonių, pasisemti visokeriopos patirties, apsispręsti dėl tolimesnių žingsnių gyvenime“, – kalbėjo P. Kovas.

Kapitonas, vadybininkas, lektorius, derybų konsultantas, buriuotojas Paulius Kovas kovo 30 d. 12.15 val. skaitys pranešimą „Sėkmės kodas – mylėti tai, ką darai“ konferencijoje „Code the Future“, po kurios vyks antrieji Lietuvos mokyklų apdovanojimai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius