Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką „Naisių vasaros“ festivalyje pasirodžiusioms žvaigždėms reiškia šeima? (nuotraukos)

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Konstitucijos trečiajame skirsnyje, 38 straipsnyje rašoma, jog šeima – visuomenės ir valstybės pagrindas. Kaip jau žinome, festivalis „Naisių vasara" siekė atkreipti dėmesį į šeimą. Paklausėme Naisiuose besilankiusių įžymybių, ką jiems reiškia šeima, kokia vertybes joje puoselėje bei kokios šventės ar tradicijos jungia jų šeimas.

Konstitucijos trečiajame skirsnyje, 38 straipsnyje rašoma, jog šeima – visuomenės ir valstybės pagrindas. Kaip jau žinome, festivalis „Naisių vasara" siekė atkreipti dėmesį į šeimą. Paklausėme Naisiuose besilankiusių įžymybių, ką jiems reiškia šeima, kokia vertybes joje puoselėje bei kokios šventės ar tradicijos jungia jų šeimas.

Agnė Armoškaitė, renginių organizatorė.

Visų pirma, kalbant apie šeimą, turbūt negalima kalbėti vien tik apie save. Šeima mums visiems turėtų būti viena iš svarbiausių gyvenimo vertybių. Šeima yra tai, kame žmogus užauga ir yra laimingi žmonės, kurie auga šeimoje. Man šeima asocijuojasi su šeima, meile, šiek tiek su pasiaukojimu, darbu, pastangomis, tradicijomis bei su valstybe, nes šeima – smulkiausias valstybės darinys ir pagrindas. Mano šeimoje svarbiausia vertybė yra meilė, be jos neįsivaizduoju šeimos, ir žinoma didelis darbas. Reikia dirbti kasdien su savimi, su vaikais – juos auklėti, diegti esmines pagarbos, tiesos, meiles, atjautimo vertybes. Reikia būti dėmesingiems, kreipti dėmesį kitą kasdien ir dirbti su tėvais, savo žmogumi. Darbas – be jo niekas neišeina. Mūsų šeimą jungia tradicijos, vyresnieji, vaikai. Labai smagu, kad per kiekvienas šeimos šventes yra keletas kartų prieš stalo, jos šnekasi tarpusavy, klausia, kaip sekasi, bendrauja. Džiaugiuosi, kad nesijaučia skirtumo tarp kartų, nes tai itin svarbu.

Ramūnas Karbauskis, festivalio mecenatas, Seimo narys.

Pagrindiniai mano šeimos principai yra bendravimas, pagarba ir mums privalu vaikams įskiepyti meilę tėvynei. Mano šeimoje labai gajos teatro, kino, parodų tradicijos, kilusios iš senelių, tėvų. Kaip pavyzdys – mano brolis yra vienas garsiausių teatro režisierių Rusijoje. Tai buvo pasėta mumyse ir aš tikiu, jog tos tradicijos bus skiepijamos mano anūkams. Apskritai vaikams reikia perleisti tas tikrąsias vertybes – stengtis padaryti juos gerais žmonėmis, kad mylėtų savo kraštą, savo šeimą, gimines, aplinkinius. Kam išviso turėti vaikus, jei šito nedarai?

Rasa Stoškuvienė, grupės „Kitava“ vokalistė.

Šeima yra tai, vardan ko verta gyventi. O vėliau seka sveikata ir t.t. Nes kai šeimoje kažkas ne taip, tai ir sveikata šlubuoja ir emocija ne kokia, ir depresija užpuola. Taip ir vyniojasi visa sniego gniūžtė. Man tai yra žiauriai svarbu. Mūsų šeima labai gausi. Ir kai matai, kiek daug šeimos narių yra, galiu pasakyti viena – mūsų daug ir mes jėga! Pagarba vienas kitam – svarbiausia vertybė mano šeimoje. Jei yra tai – bus ir meile, bus ir šiluma – vėlgi vyniosis ta sniego gniūžtė. Pagarba – visiems. Pavyzdžiui išėjai į lauką ir orui atiduok pagarbą, nes turi kuo kvėpuoti. Nėra taisyklės, kaip puoselėti vertybes šeimoje. Kiekvienas žmogus tai turi turėti savy, savų metodų. Aš manau, jog tai labai organiška ir natūralu. Jei tu elgiesi taip, vaikai mato pavyzdį, mokosi iš tavęs ir viskas gaunas labai natūraliai. Auklėjimas – prigimtinis, tačiau, jei yra geras pavyzdys, aplinka galima to išmokti.

Martynas Starkus, futbolo klubo „Prelegantai“ narys.

Tai lyg klausti kas yra meilė? Sunku nusakyti keliais žodžiais. Mano gyvenime tai yra svarbu. Šeima – viena iš tų vertybių, kurios metams bėgant atrodo vis svarbesnės. Aš nedėliočiau šeimos vertybių į kažkokius stalčius, tačiau manau, kaip kiekvienoje šeimoje tos vertybes yra meilė, pasitikėjimas, kantrybė, pagalba, tolerancija. Iš esmės, tai yra pagrindinės vertybės, tačiau to galima išmokti. Tai atkeliauja iš šeimos, auklėjimo ir visa tai atsiliepia tavo gyvenime.

Marijus Mikutavičius, futbolo klubo „Prelegantai“ narys.

Mama ir tėtis, seneliai, pusbroliai. Mano šeima gera ir ji asocijuojasi su šiluma. Kadangi neturiu savo šeimos, tad man sunku vertinti vertybes. Pagrindinės vertybes šeimoje – tolerancija, supratimas vienas kito, prisitaikymas, kompromisų ieškojimas, nuotykiai. Bet aš nemanau, jog šeima yra valstybės pagrindas. Nemanau, jog tik šeimoje gyvenantis, šeimą turintis žmogus gali būti laimingas, bet kad tai padeda lengviau išgyventi visuomenėje, rasti savo vietą, statusą – taip. Aš prisižiūrėjęs tiek daug nelaimingų šeimų ir dėl to aš labai abejoju ar šeima pati savaime yra vertybė. Nežinau kas yra vertybė, bet tikrai neteigiu, kad tai yra šeima. Tad kokia prasmė rengti tokius festivalius? Aš nežinau. Kalbant atvirai, aš tikrai pavargstu nuo tų kalbų, kurios sako: „šeima yra visa ko pagrindas“. Aš tuo visiškai netikiu, nes žmogus, mano galva, pernelyg savo silpnybėms pasiduodantis padaras, kad suvoktų, kaip galima vertinti šeimą ir netgi negalvoju, jog reikia rengti festivalius ir taip skatinti šeimą. Tai vyksta natūraliai. Aš esu geros šeimos produktas, aš noriu pats sukurti tokią šeimą, bet tikrai nemanau, jog tai pasiekiama kažkokiais festivaliais. Manau, jog tai – kiekvieno žmogaus viduje. Arba tau lemta sukurti šeima, arba ne. Aš tikrai neteigiu, jog šeima yra šlykštu ar panašiai. Aš sakau, jog šeima labai gražu, tačiau ne kiekvienam tai lemta pasiekti. Geriau jokios šeimos nei bloga. Būk sąžiningas sau – nevaidink.

Neringa Čereškevičienė, Lietuvos šeimų ambasadorė, „Tele Bim-Bam“.

Namai yra mano šeima. Šeima – mano uostas, mano trys vaikai, vyras. Tai yra tie žmonės, su kuriais džiaugiamės, liūdim, su kuriais augame, ieškome vertybių, norime būti geresni tarpusavy ir su kitais. Tai švieselė, kurią stengiamės palaikyti. Tai yra visas mano gyvenimas. Sąžiningumas. Tokiame ritme, kuriame mes gyvename, sąžiningu išlikti yra gana sudėtinga. Turime vaikui padėti suprasti, kas yra pažadas, kas yra duotas žodis, kaip jo laikytis ir jį tesėti. Jei esi sąžiningas prieš žmogų – tu jį myli. Todėl tam reikalingas kasdieninis išsišvarinimo darbelis prieš save, reikia pasakyti sau „labas rytas“ ir elgtis tinkamai. Taip pat labai svarbu – šnekėtis, ypatingai tada, kai yra sunkiausia. Kai vaikui reikia išsišnekėti – tu privalai šnekėti, nes ryt jau gali būti privalu. Gaudyti momentą – didžiausias mamos ir tėčio darbas. Jei vaikas nenori šnekėtis – reikia tai bandyti pralaužti per žaidimus. Mums patiems kartais sunku atsiverti, tiesa? Pagrindinės šventės, jungiančios mūsų šeimą, žinoma, yra Vėlykos, Kalėdos, tačiau mes turime dar vieną – pabėgimo nuo mano gimtadienio šventę. Kadangi mano gimtadienis yra prieš Jonines, tai būtent tada mes su vaikais iškeliaujame į baidarių žygį. Vaikai jo laukia išsižioję ir man labai gerai, kai vyresnieji dar nori pabūti su tėvais. Tai lyg mūsų mažas protestas prieš laiko tėkmę.

Kostas Smoriginas, aktorius, režisierius, daininkas.

Man šeima – viskas. Tai viso gyvenimo prasmė. Vaikai, anūkai, šeima, artimi žmonės, artimiausi draugai – šeima. Be šeimos, aš nieko negalėčiau, būčiau nuėjęs kitais keliais, bučiau suklydęs daugiau kartų nei suklydau dabar. Nuo šeimos, nuo žmogaus prasideda valstybė. Sveikinu Ramūną Karbauskį su šia gražia iniciatyva. Tiek daug jaunų, senyvų žmonių su šeimomis. Jaučiasi dvasia. Masinis renginys, tačiau pakankamai kultūringas. Mane tai šildo. Pačias geriausias vertybes stengiuosi puoselėti savo vaikams – geranoriškumą kitiems, išmokti viską dalintis su kitais, ieškoti kontakto, susirasti tikrų draugų, nors menininkams, dėl egocentriškumo, kartais sunku tai padaryti. Nenorėčiau, jog dirbtinai dėtų ranką prie širdies ar giedotų valstybės himną. Tai turi būti kraujyje, tai turi būti įdiegta nuo mažens. Patriotizmas, meilė tėvynei – nėra tik garsūs žodžiai. Tai tikrai egzistuoja. Aš niekada neatsisakysiu savo vaikams paskaityti pasaką. Aš suprantu, jog nuo pasakos viskas prasideda – kalba, žodis, literatūra, istorija apie gėrį ir blogį. Nuo čia viskas prasideda.

Nuotraukos Vytauto Pilkausko

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt