-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

6 emocinio intelekto požymiai ir kaip juos ugdyti

Kodėl vieni žmonės lengviau prisijaukina sėkmę nei kiti? Fortūnos formulėje daug kintamųjų, iš jų vienas svarbesnių – emocinis intelektas. Laimei, jį galime ugdyti.
Draugės
Draugės / Vida Press nuotr.
Temos: 2 Saviugda Empatija

Kad asmuo emociškai intelektualus, suprasti nesunku. Nors ne visada tai įvardijame būtent taip, paprastai neabejodamos tariame: „Šis žmogus man patinka.“ arba „Ir aš norėčiau tokia būti.“ Jis neišsišoka, nereikalauja dėmesio, tačiau nuolat būna apsuptas kitų. 

Jis lyderis tikrąja šio žodžio prasme. Itin mėgstamas aplinkinių, su juo paprasta ir malonu bendrauti. Nepriekaištauja, nekiša savo nuomonės ir nekritikuoja vien tam, kad pasirodytų pranašesnis. Retai kada pamatysi prarandantį savikontrolę ar pakeliantį balsą. Nors ne visada sutinka su kito nuomone, tačiau nežemina ir net stengiasi suprasti jo požiūrį. Moka išklausyti, įsijausti į kito žmogaus situaciją, nuoširdžiai domisi aplinkiniais. Ištiesia pagalbos ranką net neprašytas.

Vida Press nuotr./Moteris kalba telefonu
Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pozityvus kalbėjimas: nauja mada?

Pavyzdys, kuriuo verta sekti? Tikrai taip. Ir tai nėra neįmanoma misija. Kokie jie – emociškai intelektualaus asmens „ingredientai“ – ir ką galime padaryti, kad juos įtrauktume į savo „meniu“? 

1. Žino savo trūkumus, tačiau ugdo gabumus 

Ne visi pripažįstame ar net pamatome savo silpnybes. O jei ir nutuokiame jų esant, stengiamės jas užmaskuoti. Juk kuo daugiau teigiamų savybių parodysime aplinkiniams, tuo geresnį įspūdį padarysime. Gal ir taip, tačiau ilgainiui mūsų ydos išlįs, o pastangos visiems įtikti išsunks paskutinius energijos lašelius.

Emociškai intelektualūs asmenys neslepia savo silpnybių. Jiems jos – tokia pat svarbi esybės dalis, kaip ir gabumai. 

Visi turime trūkumų ir teigiamų bruožų. Tai žmogiška. Dar žmogiškiau – tai pripažinti ir mėginti keistis, kai reikia. Emociškai intelektualūs asmenys neslepia savo silpnybių. Jiems jos – tokia pat svarbi esybės dalis, kaip ir gabumai. Atspirties taškas tobulėti. 

Emociškai intelektualūs žmonės susitelkia į tai, ką turi, ir nesigraužia dėl to, ko jiems „pagailėta“. Jie žino savo gabumus ir gyvenimą kuria jų, o ne trūkumų pagrindu. Protingai išnaudoja esamus išteklius, neeikvodami laiko ieškoti to, ką galbūt būtų neblogai turėti. 

Ugdykite intelektą. Laikas pasižiūrėti sau į akis. Nuoširdžiai. Be rožinių akinių. Įvardykite savo teigiamas ir neigiamas savybes. Kaip galite atskleisti stipriąją pusę? O kaip nugludinti savo „aštrius kampus“? Nesikrimskite dėl to, kas nesate. Mėginimas maskuoti trūkumus trukdo jums augti kaip asmenybėms ir atskleisti gabumus. Lipdykite save iš to, ką turite geriausio, – pamatysite, rezultatas pranoks lūkesčius ir atsvers visa, ko, jūsų manymu, trūksta.

2. Smalsiai tyrinėja pasaulį

Savo draugus skirstau į du tipus: universalius ir išrankius. Pirmieji neatsisakys patirti ko nors naujo ar šiaip smagiai ir neįprastai praleisti laiko. Antrieji renkasi tik tai, kas jau patikrinta ir įvertinta. Kaip gera paskambinti draugei ir neabejoti, kad ji neatmes tavo nutrūktgalviško pasiūlymo ryžtis kokiai nors avantiūrai… Deja, tokių universalių žmonių nėra daug. Kas juos skiria nuo kitų, išrankesnių, bičiulių?

Vida Press nuotr./Draugai
Vida Press nuotr.

Tokie asmenys pasižymi nepasotinamu smalsumu. Emociškai intelektualūs žmonės atviri gyvenimui – siekia išmėginti kuo daugiau naujų dalykų net ir tada, kai šie iš pirmo žvilgsnio atrodo nuobodūs. Jie nesivadovauja išankstinėmis nuostatomis („Ne, tai ne man“) ir viską patikrina savo kailiu. Juos žavi nauji potyriai, kurie tarsi prieskoniai pagardina kasdienybę. Įvairi patirtis plečia akiratį, ugdo toleranciją, padeda geriau pažinti kitus. Tai lavina ir emocinį intelektą.

Ugdykite intelektą. Pažadinkite savo smalsumą. Tapkite vaikais, kuriems norisi viską pažinti, išragauti. Atsisakykite išankstinių nuostatų tam tikrų veiklų atžvilgiu. Net jei jums kas nors iš tiesų neįdomu, pasistenkite įžvelgti žavesio. Kuo šis dalykas pakeri kitus? Ieškokite naujovių, net jei jos iš pradžių šiek tiek baugina. Plėskite savo komforto ribas. Nustebsite pamačiusios, kiek daug džiaugsmo ir pasitenkinimo patiriama įžengus ten, kur manėte niekada nekelsiančios kojos. Kas žino, gal ten atrasite naujų aistrų?    

3. Su visais randa bendrą kalbą 

Ar mėgstate bendrauti? Ar randate bendrą kalbą su bet kuriuo asmeniu? Ar mokate išklausyti nepertraukdamos, domitės pašnekovu? Jei į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, tikėtina, pasižymite aukštu emociniu intelektu. Kokybiškas bendravimas padeda ugdyti vieną pagrindinių emocinio intelekto savybių – empatiją. Tai gebėjimas įsijausti į kito asmens emocijas, jas suprasti, pabūti kito žmogaus kailyje net jei jūsų nuomonės nesutampa.

Vida Press nuotr./Draugai kavinėje
Vida Press nuotr.

Emociškai intelektualiems žmonėms įdomūs visi pašnekovai – nesvarbu, koks jų amžius, rasė, religija ar pomėgiai.

Emociškai intelektualiems žmonėms įdomūs visi pašnekovai – nesvarbu, koks jų amžius, rasė, religija ar pomėgiai. Jiems tai neišsemamas šaltinis, iš kurio galima semtis žinių, patirties, idėjų, įkvėpimo, nuotykių, gyvenimo aistros. Jie nuoširdžiai domisi kitais, užduoda daugiau klausimų, nei patys šneka, inicijuoja pokalbį ir nepamiršta apdovanoti šypsena ar komplimentais net praeivių.  

Nors draugiški ir atviri, emociškai intelektualūs asmenys nėra tie, kuriais būtų galima pasinaudoti arba kurie leistųsi stumdomi. Jie turi tvirtą nuomonę ir kai reikia, nubrėžia labai aiškias ribas. Moka pasakyti „ne“, tačiau tai daro neįžeisdami kitų. Yra malonūs ir kartu griežti. 

Ugdykite intelektą. Užmegzkite pokalbių su kuo įvairesniais žmonėmis. Nebūkite kritiškos ir pamėginkite priimti jų mintis be išankstinių nuostatų. Pažvelkite į situacijas jų akimis, stenkitės suprasti, ką jie galvoja ir jaučia. Užduokite kuo daugiau atvirų klausimų. Nepertraukinėkite. Užkalbinkite asmenis, kurių šiaip nekalbintumėte. Suraskite jus vienijančių temų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius