Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

​Moters karjerai kenkia ne vaikai, o ambicingas vyras

Neretai dvidešimtmetei, turėjusiai ambicingų karjeros planų, nepavyksta jų įgyvendinti. Dėl to dažniausiai kalti ne jų vaikai, o vyrai, teikiantys pirmenybę savo karjerai, o moterį matantys namuose prie lopšių, rašo „Slate“.
Karjera mados pasaulyje
Karjera mados pasaulyje / „Shutterstock“ nuotr.

Maždaug prieš dešimt metų rašytoja Linda Hirshman ragino ambicingas moteris tekėti už vyrų, turinčių mažiau pinigų ir mažesnį socialinį kapitalą nei jos. Ji pabrėžė, kad moteris turėtų vengti prisiimti daugiau nei pusę rūpesčių dėl namų ar vaikų priežiūros. Kaip tą padaryti? Arba ištekėti už vyro, besirūpinančio lygybe, arba pasirinkti tokį, kuris turi mažiau ambicijų. Prieš dešimtmetį tai buvo labai prieštaringos mintys.

Dabar naujas Harvardo verslo mokyklos mokslininkų atliktas tyrimas rodo, kad gerus rezultatus rodančios moterys nepasiekia tikslų, kuriuos išsikėlė būdamos dvidešimties. Tačiau tą dažniausiai lemia ne vaikai, bet vyrų karjeros, dėl kurių moterys į šoną nustumia savo ambicijas.

Studijos autoriai apklausė 25 tūkst. vyrų ir moterų, baigusių Harvardo verslo mokyklą per kelis pastaruosius dešimtmečius. Vyrai daug dažniau užėmė vyresniųjų vadybininkų pozicijas ir turėjo daugiau atsakomybių nei moterys.

Tyrimo autoriai paneigė mitą, kad moterys nusišalina nuo karjeros siekimo. Tarp X ir kūdikių bumo kartų apklaustų atstovų vos 11 proc. moterų palieka savo darbus, kad galėtų auginti vaikus.

Dar mažesnis šis skaičius tarp ne baltųjų rasei atstovaujančių moterų – vos 7 proc. jų palieka darbus dėl vaikų.

Dauguma X kartos atstovų (74 proc.) – 32–48 metų amžiaus vaikus auginančios moterys – dirba visą darbo dieną.

Tačiau, nors tos moterys dirba, jos daro didesnius kompromisus nei vyrai. Dauguma moterų, vos baigusios Harvardo verslo mokyklą, tikėjosi, kad jų santuoka bus egalitarinė ir abiejų partnerių karjeros bus vienodai svarbios. Tačiau dauguma moterų klydo.

Moterų karjeras stabdo ir tai, kad, joms susilaukus vaikų, moterims yra priklijuojama mamyčių etiketė ir jos laikomos nebetinkamomis vadovaujančioms pozicijoms užimti.

40 proc. X ir kūdikių bumo kartų moterų sakė, kad jų sutuoktinių karjeros yra svarbesnės nei jų. Tų pačių kartų 70 proc. vyrų pareiškė, kad jų karjera yra svarbesnė nei moterų.

86 proc. X ir kūdikių bumo kartų vyrų sakė, kad jų žmonos yra atsakingos už vaikų auginimą, su tuo sutinka ir moterys.

Moterų karjeras stabdo ir tai, kad, joms susilaukus vaikų, moterims yra priklijuojama mamyčių etiketė ir jos laikomos nebetinkamomis vadovaujančioms pozicijoms užimti.

Kai kurie tyrėjai tai vadina motinystės bausme, kuri pasireiškia mažesniu darbo užmokesčiu, retesniais paaukštinimais. Jų darbdaviai dažnai galvoja, kad mamos yra mažiau įsipareigojusios savo darbui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Užsisakykite 15min naujienlaiškius