Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

NASA užfiksavo unikalų žvaigždės sprogimo vaizdą

Didinga už 20 000 šviesmečių esančios žvaigždės transformacija buvo atskleista pribloškiančiame pagreitinto vaizdo įraše, kurį neseniai paviešino NASA.
Žvaigždė V838 Mon
Žvaigždė V838 Mon / NASA nuotr.

Ši animacija apima ketverių metų laikotarpį (2002-2006 m.), kurio metu buvo fiksuojamas didžiulis sprogimas, sklindantis iš V838 Mon raudonosios žvaigždės, įsikūrusios Vienaragių žvaigždyne.

V838 Mon yra iki šiol nežinomo tipo žvaigždžių sprogimo pavyzdys, kuriam kol kas nėra fizikinio paaiškinimo.

Prieš „mirtį“ V838 Mon buvo viena iš didžiausių kada nors stebėtų žvaigždžių astronomijos istorijoje. Ji skleidė 600 000 kartų daugiau šviesos nei mūsų Saulė, o susprogusi, sukūrė besiplečiantį šviesos aidą, apšviečiantį kosmines dulkes aplink save. Taip gimė vienas iš labiausiai svaiginančių vaizdų, kurį kada nors teko išvysti „Hablo“ teleskopui.

Šis žvaigždės blykstelėjimas yra precedento neturintis įvykis, nes paprastai supernovos į kosmosą išmesta materija greitai dingsta iš akiračio.

Nors atrodo, kad šioje animacijoje parodomas V838 Mon medžiagos išmetimo į išorę momentas, tačiau iš tikrųjų čia atsispindi, „šviesos aido“ judėjimas. Pasak NASA, šio aido metu sprogimo šviesos atspindžiai keliauja vis į tolimesnius sprogimo bangos žiedus, sudarytus iš žvaigždę supusių kosminių dulkių. Šioms struktūroms susiformuoti taip pat padeda ir tarpžvaigždiniai magnetiniai laukai.

Mokslininkai vis dar nežino, kas sukėlė šį sprogimą. Iš pradžių buvo manoma, kad astronomai stebi seną tolimąją „Saulę“ arba šiluminį mirštančios žvaigždės impulsą. Tačiau šios teorijos buvo atsisakyta po to, kai paaiškėjo, jog V838 yra dar jauna žvaigždutė.

Arizonos universiteto, JAV karinio jūrų laivyno observatorijos ir Europos kosmoso agentūros bendrame moksliniame darbe teigiama, kad „itin didelis ryškumas ir neįprastas pliūpsnio bangos judėjimas atskleidžia, jog V838 Mon yra iki šiol nežinomo tipo žvaigždžių sprogimo pavyzdys, kuriam kol kas nėra fizikinio paaiškinimo“.

V838 Mon nuo Žemės buvo nutolusi apie 20 000 šviesmečių. Tai vienas iš Vienaragio žvaigždyno kūnų, o šviesos aidas paveikslėlyje apima maždaug šešių šviesmečių skersmenį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius