Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Svarbiausi mokslo eksperimentai, kurie dabar vykdomi Tarptautinėje kosminėje stotyje

Astronautas Alexanderis Gerstas Tarptautinėje kosminėje stotyje
Scanpix nuotr. / Astronautas Alexanderis Gerstas Tarptautinėje kosminėje stotyje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nuo tada, kai astronautai 2000 m. pradėjo dirbti Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), ji tapo viena produktyviausių darbo laboratorijų. Per 14 pastarųjų metų 15 astronautų kartu su mokslininkais įgyvendindavo aibę naujų idėjų.

TKS eksperimentai dažnai praverčia ir Žemės gyventojams. Vienas tokių – „General Electric“ gaminami lengvesni orlaivių lėktuvai, kurie sukurti tik dėl kosmose išbandytų ir įgyvendintų technologijų, sako TKS mokslo vadovė Julie Robinson.

Theweek.com išskiria 4 svarbiausius TKS mokslo eksperimentus, kurie gali pakeisti ar jau keičia ir mūsų gyvenimą.

3D spausdinimo technologijos ten, kur nėra traukos

Galimybė naudoti 3D spausdinimo technologijas kosmose leistų TKS komandą padaryti mažiau priklausoma nuo tiekimo iš Žemės.

TKS mokslininkų komanda vykdo 3D spausdinimo procesus ir siekia sukurti kažką panašaus į veikiančią mašinų parduotuvę kosmose. Galimybė naudoti 3D spausdinimo technologijas kosmose leistų TKS komandą padaryti mažiau priklausoma nuo tiekimo iš Žemės.

„3D spausdinimas yra ateities gamybos technologija ir neįkainojamas įrankis kosmoso tyrimams, – sako J.Robinson. – Jeigu kažkas sugestų skrydžio metu, su 3D technologijomis trūkstamą detalę galėtume pasigaminti. O jei kalbėtume apie kelionę į Marsą, dabar nedideliame erdvėlaivyje net nėra galimybių turėti atsarginių detalių. Taigi 3D spausdinimas kosmose leis pigiau ir efektyviau įgyvendinti ateities kosmoso misijas.“

3D spausdinimo technologija patikimai veikia Žemėje, tačiau reikia įrodyti, kad ji gali veikti ten, kur nėra gravitacijos. Spausdinimo eksperimentai TKS jau vykdomi, tačiau tam, kad būtų patvirtintas jų efektyvumas, reikia mėginius grąžinti į Žemę – jeigu mėginiai bent šiek tiek skirsis, vadinasi, 3D spausdinimą kosmose reiks tobulinti.

Pažengę augalų eksperimentai

Šio eksperimento metu mokslininkai tiria alaus mielių ląsteles mikro-gravitacijos sąlygomis, kad išsiaiškintų, kaip tai veikia jų genetiką. Šis eksperimentas gali padėti išrasti augalus, kurie astronautus lydės ne tik TKS, bet ir tolimesnių kosminių kelionių metu. Be to, šio eksperimento duomenys bus panaudoti ir tiriant žmones biomedicinos srityje.

„Mielės yra viena paprasčiausių ląstelių rūšių. Tai tos pačios ląstelės, kaip žmogaus ir gyvūno“, – J.Robinson. – Eksperimento metu į šias ląsteles žiūrima kaip į sumodeliuotą organizmą iš žmogaus ląstelių ir bus mėginama suvokti, kaip jos reaguoja kosmoso sąlygomis.

Kosmose mielės įdėtos į inkubatorių, kur jas veikia tokios pat sąlygos, kaip ir astronautus. Mokslininkai stebės, kurie mielių genai bus labiausiai paveikti ir sieks tiksliai nustatyti genus, kurie reguliuos ląstelių dalijimąsi.

„Tai būtų neįtikėtinas proveržis, – sako J.Robinson. – Ląstelių dalijimosi kontrolė yra tai, ką medicinos mokslai daro dirbtinio apvaisinimo metu ir kamieninių ląstelių dalijimas kažkieno kūne gali būti naudojamas žaizdų gijimui. Išmokę kontroliuoti šį procesą, žengsime milžinišką žingsnį neįtikėtinų medicinos programų link.“

Langai Žemėje

Langų Žemėje (Widows on Earth) tyrimo įrankis yra virtualios realybės programinės įrangos sistema, kuri rodo, ką TKS komanda mato už savo lango ribų.

„Tai yra tas pats, kas turėti gyvą virtualų žemėlapį, kuris fiksuoja astronautų veiklą, – sako J. Robinson. – Be to, mes pateikiame papildomą informaciją, kad kontekstualizuotume, ką astronautai mato. Ši informacija nuolat atnaujinama realiuoju laiku, nes programinė įranga gauna atnaujinimus iš palydovų.“

Programinė įranga yra naudinga ne tik astronautams – ji taip pat matoma internetu ir leidžia mokslininkams geriau suprasti, kas vyksta kosmose.

„Kasdien astronautai TKS gauna žinučių iš Žemėje esančių mokslininkų, kurie prašo užfiksuoti mokslo bendruomenei labai svarbius vaizdus, kad išvengtume stichinių nelaimių kaip cunamiai ar tornadai“, – priduria J.Robinson.

Robonautas

Jau vien faktas, kad šis robotas praėjo NASA patikros reikalavimus, parodo, kad jis turi potencialo.

Robonautas (The Robonaut) yra humanoidas su rankomis ir kojomis. Jis sukurtas tam, kad TKS komandai padėtų atlikti gyvybiškai svarbias funkcijas, sutaupytų laiko ir apsaugotų nuo potencialių nelaimių.

Primityvus Robonautas buvo pagamintas 2011 m. tačiau nuo to laiko buvo gerokai patobulintas.

Iš pradžių robotas turėjo tik liemenį ir tai apribojo jo judėjimą. Tačiau neseniai primontuotos kojos robotui padeda judėti gerokai greičiau. Be to, Robonautui nesneniai buvo įmontuota nauja sistema, kuri leidžia jam tiksliai mėgdžioti žmogaus judesius.

„Valdytojas gali užsidėti 3D skydą, pirštines ar liemenę ir taip robotą valdyti nuotoliniu būdu“, – sako J.Robinson.

Robonautas yra bendras TKS projektas kartus su „General Motors“. Ši bendrovė siekia įdarbinti roboto ateities versijas gėlių gamyboje, kur robotas atliks žmonių gyvybei pavojų keliančias užduotis.

Jau vien faktas, kad šis robotas praėjo NASA patikros reikalavimus, parodo, kad jis turi potencialo.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT