Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Versija: „SpaceX“ raketa sprogo dėl sabotažo arba konkurentų išpuolio?

„SpaceX“ raketos sprogimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „SpaceX“ raketos sprogimas
Šaltinis: Technologijos.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Rugsėjo mėnesį viena iš „SpaceX“ raketų sprogo jos variklio bandymo metu ir priežastis ilgai nebuvo žinoma. Internete pasirodė įvairūs spėliojimų variantai apie sprogimo priežastis – nuo visiškai utopinių iki ganėtinai realių.

Lapkričio pradžioje bendrovės vadovas Elonas Muskas aptakiai paaiškino, kad katastrofos priežastys jau aiškios, tačiau į detales jis nesileido. Šis pareiškimas nuslopino aistras, tačiau iki visiško aiškumo dar trūksta. Daug spėlionių sukėlė „Washington Post“ pranešimas, jog po „SpaceX“ sprogimo filmuotos medžiagos peržiūros buvo prašoma konkurentų bendrovės „United Launch Alliance“ (ULA) galimybės apžiūrėti jų teritorijoje esančius pastatus ieškant net ir galimos diversijos požymių.

VIDEO: SpaceX Explosion CAUGHT ON TAPE

Anoniminis „SpaceX“ šaltinis pranešė, kad jie susitiko su bendrovės ULA atstovais ir „nuoširdžiai be kaltinimų“ prašė prieigos prie SMARF pastato, kuriuo naudojasi raketinių variklių atnaujinimo bendrovė ULA.

SMARF pastatas yra vos 2 km atstumu nuo „SpaceX“ starto aikštelės. Pranešama, jog ULA, kurią bendrai valdo „Lockheed-Martin“ ir „Boeing“, atsisakė leisti „SpaceX“ darbuotojams, bet leido oro pajėgų tyrėjams apžiūrėti pastatus. Skelbiama, jog jie nesurado jokių galimų sąsajų su raketos sprogimu.

Kodėl patikrinimas buvo būtinas, į elektroniniu paštu siųstą užklausimą „SpaceX“ atsakė taip: „Avarijos tyrimo grupė turi visas galimybes išnagrinėti avarijos priežastis ir mes nekomentuosime jokios konkrečios priežasties, kol tyrimas nebus baigtas. Po preliminarios informacijos ir raketos nuolaužų apžiūros buvo padaryta prielaida apie helio sistemos sutrikimą, bet šio sutrikimo priežastis nežinoma. Mes privalome surasti visus prieinamus duomenis, kad padėti įvykio tyrimui“.

Rugsėjo 1d. sprogimo tyrimas vyko su NASA, oro pajėgų ir Federalinės aviacijos administracijos pagalba. Sprogimas įvyko įprastinės kuro užpildymo operacijos metu, kai varikliai nebuvo įjungti ir nebuvo pasiekiami karščio šaltiniai.

Avarijos tyrimo komanda paskelbė pareiškimą, nurodantį, kad parengtinis tyrimas daro prielaidą į kriogeninės sistemos (šaldymo) pažeidimą, kuri palaiko skystą deguonį. Būtent šias prielaidas vėliau pakartojo ir Elonas Muskas, kalbėdamas apie avarijos priežastis, tačiau iki šiol lieka neaišku, kodėl taip nutiko.

Taigi, daugybė pažeidimo detalių vis dar yra neaiškios, tačiau „SpaceX“ vadovas pareiškė, kad tyrimas yra sudėtingas - tokios nesėkmės nebuvo jau 14 metų.

Todėl jis paprašė internautų siųsti į „SpaceX“ ugnies kamuolio vaizdo įrašus ir nuotraukas, kad galima būtų geriau išsiaiškinti kas atsitiko. Filmuotoje medžiagoje, darytoje iki sprogimo,buvo matomas nežinomas objektas (galbūt paukštis) skraidantis prie raketos prieš sprogimą. Jokios sąveikos tarp šio skraidančio objekto ir raketos nebuvo pastebėta, o taip pat nerasta priežasties teigti kad avariją sukėlė varžovų įmonės, o gal net ir ateiviai – po užfiksuoto neaiškaus objekto tokių hipotezių padaugėjo kaip grybų po lietaus.

Kaip jau galite lengvai nuspėti, ateivių hipotezė tam tikrai žmonių grupei pasirodė pati priimtiniausia. Nors ir dera pripažinti, kad įvairios hipotezės turi tam tikrą racionalų grūdą, bet raketos tiesiog yra sprogstamosios lazdelės, todėl išoriniai veiksniai, ypač nežemiškos kilmės, nėra linkę sukelti tiek daug raketų sprogimų, kaip kai kurie gali manyti.

Tačiau kokios išvados? Panašu, jog „SpaceX“ turbūt tikrai suprato pačią sprogimo eigą ir pačią fiziką, bet vis dar nežino, dėl ko taip atsitiko. O tai nėra labai sveikintinas dalykas - nežinant tikrosios priežasties, sunku užtikrinti, kad tai niekada nepasikartos ateityje.

Technologijos.lt
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Mokslas.IT