Laisvas žodis nereiškia palaidas.  Prenumeratai iki - 60%
Išbandyti

Kaip išsiduoda kalėjimuose tupintys telefoniniai sukčiai?

Bendradarbiaudami su teisėsauga, Lietuvos mobiliojo ryšio operatoriai pradėjo blokuoti telefoniniu sukčiavimu įtariamų asmenų numerius ir net pačius telefonus. Nors nei policija, nei patys operatoriai neatskleidžia slaptojo algoritmo, pagal kurį nustatomi įtartini numeriai, sistema nėra tokia sudėtinga, kaip gali atrodyti.
Telefoninis sukčius
Telefoninis sukčius / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Anksčiau buvo svarstoma Lietuvos kalėjimuose apskritai blokuoti mobilųjį ryšį ir net buvo paskelbtas konkursas pirkti tam skirtą techninę įrangą. Tačiau ši sistema taip ir nepradėjo veikti, o žiniasklaidoje ir toliau mirgėjo pranešimai apie kalėjimuose uždarbiaujančius telefoninius sukčius.

Keliems Liberalų sąjūdžio politikams anksčiau šįmet pateikus pasiūlymus blokuoti ne ryšį, o pačius telefonus, kuriais sukčiaujama, ši idėja kurį laiką buvo svarstoma valdžios kabinetuose ir aptarta su mobiliojo ryšio operatoriais. Šią savaitę pranešta, kad idėja virto kūnu ir vos per vieną dieną buvo užblokuota per 100 įtariamų telefonų.

Mobiliojo ryšio operatoriai nurodo, kad užblokuoti gali ne tik kortelę, bet ir telefono aparatą. Pastaruoju atveju užblokuojamas telefono IMEI (tai – unikalus gaminio kodas) ir tokiu aparatu apskritai nebegalima nei paskambinti, nei išsiųsti SMS, net pakeitus kortelę.

Jei būtų užblokuotas telefonas, kuriuo nebuvo sukčiaujama, klientui tektų apsilankyti mobiliojo ryšio operatoriaus salone.

Visi mobiliojo ryšio operatoriai lyg susitarę nutyli, kaip nustatomi įtariami telefoniniai sukčiai. Esą atskleidus tokią informaciją, ja galėtų pasinaudoti sukčiai.

„Dėl blokavimo sistemos įgyvendinimo su Lietuvos kriminalinės policijos biuru bendradarbiaujame jau kurį laiką, įdiegėme reikalingą programinę įrangą. SIM kortelės ir/ar IMEI blokuojami pagal Lietuvos kriminalinės policijos biuro pateiktą blokavimo algoritmą“, – teigė „Bitė Lietuva“ atstovė spaudai Laura Bielskė. Panašūs buvo ir kitų operatorių atsakymai.

Visgi sužinoti algoritmo pagrindą nėra taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti. Jį viešai atskleidė tie patys liberalai, Vitalijus Gailius ir Remigijus Šimašius, siūlę įgyvendinti šią sistemą.

Politikai pastebėjo, kad visi telefoniniai sukčiai kalėjimuose naudoja išankstinio mokėjimo korteles. Be to, konkrečios kortelės visuomet veikia tose pačiose mobiliojo ryšio celėse ne trumpiau kaip 7 dienas – juk akivaizdu, kad įkalinimo įstaigose esantys sukčiai negali keisti savo buvimo vietos. Be to, duomenys rodo, kad nusikaltėliai dažniausiai skambina į stacionarius telefonus, taigi belieka atfiltruoti korteles, iš kurių per tam tikrą atliekama daugiau nei 20 skambučių į TEO tinklą.

Jei visgi algoritmas suveiktų neteisingai ir būtų užblokuotas telefonas, kuriuo nebuvo sukčiaujama, klientui tektų apsilankyti mobiliojo ryšio operatoriaus, kurio paslaugomis naudojasi, salone.

Praėjusiais metais policijos įstaigose pradėti 637 ikiteisminiai tyrimai dėl nusikalstamų veikų, padarytų pasinaudojant judriojo ryšio telefonais, kai nustatyta, kad buvo skambinta iš laisvės atėmimo vietų. Sukčiai iš savo aukų išviliojo per 2,6 mln. Lt.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius