-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sukurtas mintimis valdomas sraigtasparnis

Perskaitę antraštę tikriausiai pamanėte, kad nuo šiol karinius ar civilinius orlaivius pilotams valdyti bus dar paprasčiau – tereikės patogiai atsisėsti ir susikaupti. Galbūt taip ir nutiks, tačiau JAV Minesotos universiteto profesorius Bin He kartu su savo kolegomis nedidelį, mintimis valdomą sraigtasparnį sukonstravo, siekdamas ateityje palengvinti ne pilotų darbą, o neįgalių žmonių gyvenimą, rašoma Phys.org.
Minesotos universiteto studentai išbando valdymo mintimis technologiją
Minesotos universiteto studentai išbando valdymo mintimis technologiją / Kadras iš „YouTube“
Temos: 1 Neurologija

„Journal of Neural Engineering“ žurnale publikuotame straipsnyje pateikiami nuodugnaus eksperimentavimo su naująja technologija rezultatai, kurie turėtų suteikti daugiau žinių mokslininkams, bandantiems sukurti mintimis valdomus robotus. Tokie robotai galėtų paralyžuotiems ar rimtomis neurologinėmis ligomis sergantiems asmenims suteikti galimybę savarankiškai judėti ir gyventi visavertį gyvenimą.

Pasak B.He, jų atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad žmonės gali valdyti skraidančius robotus vien savo mintimis, kurios yra užfiksuojamos neinvaziniu metodu, o tai reiškia, kad į žmogaus kūną nereikia implantuoti jokių elektronikos įrenginių. Užtenka ant galvos užsidėti specialią kepurę su 64 elektrodais. Pažymėtina, kad tai ne minčių, o bioelektrinių smegenų signalų nuskaitymo įrenginys, vadinamasis elektroencefalografas.

Šiuo prietaisu gauti duomenys apie smegenų aktyvumą yra perduodami į kompiuterį, kuriame įdiegta speciali programinė įranga realiu laiku juos apdoroja ir paverčia į kompiuteriui suprantamą kalbą. Atpažinto valdymo komandos „WiFi“ ryšiu vėliau siunčiamos į nedidelį, keturis sraigtus turintį sraigtasparnį, kuris tą pačią akimirką ima judėti jam nurodytomis kryptimis.

Technologijos bandymuose dalyvavo iš viso penki asmenys – trys merginos ir du vaikinai. Nusisukus nuo roboto, jų buvo paprašyta įsivaizduoti kaip jie naudojasi savo dešine, kaire arba abiem rankomis vienu metu. Pirmu įsivaizdavimo atveju sraigtasparnis juda į kairę, antru į dešinę, o trečiuoju kyla į viršų arba leidžiasi žemyn. Pasitreniravę sukoncentruoti mintis, dalyviai aparatą valdė žiūrėdami į ekraną, kuriame buvo rodomas ant sraigtasparnio sumontuotos kameros vaizdas, praneša BBC.

Su technologija eksperimentavę studentai turėjo atlikti užduotį – kaip įmanoma sėkmingiau su valdomu sraigtasparniu įveikti kliūtis: perskirsti pro salėje iškabintus žiedus neatsitrenkiant į juos. Visų asmenų bandymai buvo registruojami ir analizuojami pagal tam tikrus kriterijus, o gauti duomenys apdorojami statistiškai. Eksperimentų metu taip pat buvo atliekamas kontrolinis bandymas, kurio metu sraigtasparnis valdytas įprasta kompiuterio klaviatūra.

Tai yra vienas iš daugelio pavyzdžių, parodantis, kaip įmanoma sukurti jungtį tarp smegenų ir išorinio prietaiso, išplečiant žmogaus galimybes ar padedant jam kompensuoti prarastas sensomotirines funkcijas. Kurdami ir tobulindami tokias kompiuterines technologijas, mokslininkai ieško būdų kaip grąžinti neįgaliems žmonėms klausą, regėjimą ar tiesiog palengvinti jų buitinį gyvenimą. 

Panašias technologijas kuria ir tyrinėja ne tik universitetuose, bet ir elektronikos bendrovėse dirbantys mokslininkai. Štai „Samsung“ neseniai pranešė, kad atlieka eksperimentus su mintimis valdoma planšete.

Žemiau pateikiame Minesotos universiteto sukurtą reportažą, kuriame valdymo mintimis technologija pristatoma plačiau:

VIDEO: Sukurtas mintimis valdomas sraigtasparnis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius