Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Lietuviai neišnaudoja visų galimybių kreiptis į Strasbūro teismą

Neseniai Lietuvos žiniasklaidoje plačiai nuskambėjo istorija apie tai, kad sutuoktinio skriausta moteris laimėjo bylą prieš Lietuvą Strasbūre. Teisininkai sako, kad tokių sėkmingų bylų galėtų būti ir daugiau, jei tik lietuviai pasiryžtų kreiptis į šį teismą.
Europos žmogaus teisių teismas. Bylos klausymas
Europos žmogaus teisių teismas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Bylą laimėjusiai moteriai atstovavęs „Teisinių paslaugų grupės“ teisininkas Aurimas Grudikis sako, kad Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT) Strasbūre iškovotos kompensacijos ne tik padėtų sušvelninti ieškovų patirtas negandas, bet ir paskatintų valstybę labiau susirūpinti teisėsaugos darbu.

„Tikrai matome nemažai atvejų, kai yra netinkamai tiriamos bylos, tyrimo metu neužtikrinamas nukentėjusiųjų saugumas arba valstybinės institucijos pažeidžia žmogaus teises ir laisves. Ypač šokiruoja mūsų klientės atvejis, kai aštuonerius metus trukusio baudžiamojo proceso dėl smurto šeimoje metu buvęs sutuoktinis ir toliau ją ir jos vaikus terorizavo, kol vienas sūnus netgi nusižudė. O kaltininkas, užvilkinus bylą, realios bausmės išvengė. Jei lietuviai labiau gintų savo teises, valstybė būtų priversta pasirūpinti, kad tokių dalykų nebūtų“, - sako teisininkas.

Pasak jo, dalį nukentėjusiųjų nuo kreipimosi į EŽTT atgraso ir tai, kad nemaža dalis skundų yra atmetama.

„Kiekvienas nusprendęs kreiptis į EŽTT turėtų gerai žinoti peticijų (skundų) priimtinumo sąlygas. Būtent priimtinumo kriterijų nepakankamas žinojimas lemia tai, kad daugumos besikreipiančiųjų skundai paskelbiami nepriimtinais ir tiesiog nenagrinėjami. Todėl visada patartina pasikonsultuoti dėl kreipimosi bei tolesnių bylos perspektyvų su išmanančiu šią sritį teisininku“, - pataria A.Grudikis.

Pavyzdžiui, EŽTT nagrinėja tik tuos skundus, kurie yra pateikti išnaudojus visas teisines galimybes savo šalyje, taip pat tik tuos, kur pažeidimus yra padariusios valstybinės institucijos.

A.Grudikis taip pat pastebi, kad vis dar yra žmonių, kurie galvoja, kad EŽTT užsiima paties nusikaltimo vertinimu ir kaltųjų nubaudimu.

„Tai netiesa – teismas vertina tik valstybinių institucijų - teisėsaugos, teismų - darbą ir jei randa jame pažeidimų, susijusių su žmogaus teisėmis ar laisvėmis, priima sprendimą dėl kompensacijos, kurią turi sumokėti valstybė“, - aiškina teisininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius