-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 09 23

D.Grybauskaitė – tarp 17 buvusių eurokomisarų, gaunančių išmokas „grįžti į darbo rinką“

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė yra tarp 17 buvusių Europos Komisijos narių, kuriems per metus mokama mažiausiai 96 tūkst. eurų vadinamųjų pereinamojo laikotarpio išmokų, skirtų padėti lengviau įsilieti į darbo rinką, nors kai kurie jų jau užima politinius postus ar užsiima lobistine veikla.
Politologų teigimu, D.Grybauskaitės veiksmai ateinančiais metais priklausys nuo situacijos šalies viduje ir užsienyje.
D.Grybauskaitė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys BNS ketvirtadienį sakė, kad prezidentė iš Europos Komisijos kas mėnesį gauna apie 8 tūkst. eurų. Ši suma mokama trejus metus po darbo Komisijoje pabaigos.

Europos Komisija tvirtina, kad specialių išmokų paskirtis yra „padėti buvusiems komisarams įsilieti į darbo rinką“.

Šalies vadovė kas mėnesį „į rankas“ taip pat gauna 9405 litus prezidentinio atlyginimo, tačiau tokią pat sumą grąžina ir į valstybės biudžetą, BNS informavo Prezidentūra. L.Balsio teigimu, situacijoje, kai prezidentė neima pusės Respublikos Prezidento atlyginimo, tačiau gauna išmoką iš Europos Komisijos, Lietuvos biudžetas tik laimi.

„Šios sistemos tikslas yra palengvinti jų grįžimą į darbo rinką, išlaikyti jų nepriklausomumą po to, kai baigia komisaro darbą“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Briuselyje sakė Europos Komisijos atstovas Michaelas Mannas, kurį cituoja AFP agentūra.

Vokietijos laikraštis „The Financial Times Deutschland“ pranešė, kad 17 ekskomisarų grupėje daugiausia gauna buvęs vidaus rinkos ir paslaugų komisaras Charlie McCreevy bei buvęs žuvininkystės ir jūrinių reikalų komisaras Joe Borgas.

Europos Komisija tvirtina, kad specialių išmokų paskirtis yra „padėti buvusiems komisarams įsilieti į darbo rinką“Ch.McCreevy, vasarį pasitraukęs iš posto, tapo Airijos pigių skrydžių bendrovės „Ryanair“ stebėtojų tarybos nariu, kurio metinė alga, kaip skelbia organizacija „The Alliance for Lobbying Transparency and Ethics Regulation“ (ALTER–EU), siekia 47 tūkst. eurų.

Tačiau buvęs komisaras, kaip rašo „EUobserver“, iš Europos Komisijos papildomai gauna 11 tūkst. eurų pereinamojo laikotarpio išmokų.

Manoma, kad tokia pat suma mokama J.Borgui, kuris šiuo metu dirba viešųjų ryšių kompanijoje „Fipra“ ir užsiima lobistine veikla, susijusia su jūriniais klausimais.

Komisijos išmokų skyrimo taisyklės numato, kad pereinamojo laikotarpio lėšos mokamos trejus metus, o suma siekia nuo 40 iki 65 proc. eurokomisaro bazinės algos (20 278 eurai per mėnesį), priklausomai nuo to, kiek laiko dirbo ES vykdomojoje institucijoje.

Dėl pereinamojo laikotarpio išmokos dydžio esama apribojimų – jei buvęs komisaras imasi bet kokios naujos apmokamos veiklos, bendra naujo darbo užmokesčio ir išmokos suma negali viršyti atlyginimo, kurį jis gaudavo būdamas Komisijos nariu.

Lietuvos Nuo 2008 metų gegužės Italijos užsienio reikalų ministro postą užimantis Franco Frattini taip pat tebegauna algą iš Komisijos.

Išmokos mokamos ir į Europos Parlamentą išrinktiems Danutai Hubner, kuri buvo pirmoji Lenkijos eurokomisarė, bei belgui Louis Micheliui.

Vis daugiau buvusių eurokomisarų pasuka į verslą ar užsiima lobistine veikla, todėl Europos Komisija ėmėsi ieškoti būdų sugriežtinti savo elgesio kodeksą ir padaryti jos nuostatas aiškesnes. \

Be to, elgesio kodas, kuris šiuo metu taikomas tik Europos Komisijai, galėtų galioti visose ES institucijose.

Buvusio eurokomisarų veikla privačiame sektoriuje sukėlė nepatinka nevyriausybinėms organizacijoms, kurios antradienį internete paskelbė peticiją, kurioje prašo Komisijos pirmininką įvesti trejų metų „atvėsimo“ laikotarpį komisarams, norintiems imtis lobistinės veiklos.

„Daugelis šių atvejų, tokių kaip Charlie' McCreevy atėjimas į „Ryanair“ ar Meglenos Kunevos atėjimas į „BNP Paribas“, suteikia rimtą priežastį nerimauti. Guenteris Verheugenas, įkūręs savo lobistinę konsultacinę kompaniją, įžūliai pažeidžia taisykles“, – savo tinklalapyje rašo ALTER–EU. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius