Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

E.Balsio atminimo koncerte muzikuos ir dukra bei anūkė

E.Balsio menų mokyklos orkestras.
Koncertų salės nuotr. / E.Balsio menų mokyklos orkestras.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Klaipėdoje trečiadienį bus minimos kompozitoriaus Eduardo Balsio 90-sios gimimo metinės. Paminėti žymaus klaipėdiečio jubiliejų kviečia jo vardu pavadintos mokyklos auklėtiniai.

„Kompozitoriui labiausiai reikalingos sąvybės – tai valia ir gyvenimo patirtis”, - sakė E.Balsys. Šį vakarą Klaipėdos koncertų salėje skambės žinomiausias jo kūrinys – oratorija „Nelieskite mėlyno gaublio“.

Klaipėdoje praleido jaunystę

E.Balsio jaunystė prabėjo Klaipėdoje, kur jo šeima gyveno 1928-1939 metais. Čia jis pradėjo muzikuoti, skambinti gitara, mandolina. Mokydamasis Vytauto Didžiojo gimnazijoje E. Balsys dainavo chore, o pučiamųjų orkestre grojo saksofonu altu ir trimitu. Be to dar žaidė futbolą ir krepšinį ne tik gimnazijos komandose, bet ir Klaipėdos rinktinėje. 1938 metais Lietuvos tautinėje olimpiadoje su Klaipėdos sporto sąjungos futbolo komanda jis laimėjo aukso medalį.

Ne tik muzikai, sportui, bet ir tiksliesiems mokslams gabus jaunuolis vis dėlto tapo kompozitoriumi ir netgi daugelio Lietuvos kompozitorių mokytoju, nes ilgus metus dėstė Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Gyvenęs sudėtingu Lietuvos istorijos laikotarpiu E. Balsys pripažinimą ir pagarbą pelnė savo talentu bei darbu.

1969 metais  kompozitorius parašė oratoriją „Nelieskite mėlyno gaublio”. Jame gretinami karo ir taikos, praeities ir dabarties vaizdai, todėl Violetos Palčinskaitės poetinis tekstas ir E. Balsio muzikinė dramaturgija pagrįsti nuolatiniais kontrastais. Kūrinys pasižymi ekspresyvumu, iš jo veržiasi didelė emocinio poveikio jėga, pasireiškianti jau pirmuose oratorijos taktuose ir išlaikanti įtampą iki pabaigos.

Sugros oratoriją

Koncertų salės nuotr./E.Balsio menų mokyklos choras.
Koncertų salės nuotr./E.Balsio menų mokyklos choras.

Oratoriją „Nelieskite mėlyno gaublio“ atliks Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos choras (vadovė – Zita Kariniauskienė), solistai: Ilja Aksionov (diskantas), Laima Jonutytė (mecosopranas), Vladimiras Prudnikovas (bosas), taip pat Arnoldas Gurinavičius (kontrabosas) ir  mušamųjų grupė. Fortepijonų partijas atliks kompozitoriaus duktė Dalia Balsytė bei anūkė Indrė Baikštytė. Diriguos Dainius Povilionis.

Pirmoje koncerto dalyje pasirodys Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos styginių orkestras, diriguojamas vadovo Tomo Ambrozaičio. Su orkestru grieš gimnazijos smuikininkės Eglė Urbonavičiūtė, Teodora Ajauskaitė ir Vakarė Daukšaitė (mokytoja – Kristina Kupšienė).

Pasižymėjusio dideliu reiklumu sau ir kitiems, siekusio „nerašyti nieko šiaip sau”, nes „kūryba be pasipriešinimo nieko neverta”, E. Balsio muzika skamba ir jaudina tiek ją atliekančius, tiek ir jos klausančius.

Pasiklausyti žymaus klaipėdiečio kūrinių miestiečiai galės trečiadienį, 18 val. Klaipėdos koncertų salėje.

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min