Suskaičiavus balsus iš daugiau kaip 1300 rinkimų apylinkių, I.Šimonytė yra antra ir atsilieka nuo Gitano Nausėdos.
„Aš manau, kad labai tikėtina, turint minty, kokie balsai yra nesuskaičiuoti dar. Greičiausiai rezultatas bus geresnis negu dabar matome“, – prieš vidurnaktį rinkimų štabe kalbėjo I.Šimonytė.
Politikė aiškino, kad jos pagrindinis tikslas šiame etape buvo patekti į antrąjį prezidento rinkimų turą.
„Jis, manau, kad yra pasiektas. Kiek bus procentų, mes turbūt pamatysime tada, kada bus suskaičiuoti balsai. Nes dabar, jeigu neklystu, iš 1 mln. 300 tūkst. balsavusių yra suskaičiuoti turbūt 550 ar 600 tūkst. balsų.
Vis dėlto tai – mažiau negu pusė. Tai gal mes palaukime, kola susiskaičiuos bent jau tiek, kad tas likutis būtų nedidelis. Ir tada, matyt, jau bus galima kalbėti apie procentus ir ar jie tenkina, ar netenkina“, – sakė kandidatė į prezidentes.
Apie pokyčius Vyriausybėje kalbėti anksti
G.Nausėda pareiškė, kad, jeigu būtų išrinktas antrajai kadencijai, norėtų, jog kiek keistųsi Vyriausybės sudėtis.
„Turbūt kad pokyčių norėti yra natūralus dalykas, bet tai priklauso nuo to, ką prezidentas konkrečiai turi mintyje. Tuo labiau turint mintyje, kad pagal Konstituciją, Konstitucinio Teismo doktriną, šitas Vyriausybės atsistatydinimas yra veikiau procedūrinis.
Ta prasme, iš naujo Vyriausybė yra neformuojama, jos programa iš naujo yra netvirtinama ir tai yra tiesiog mandagumo atsistatydinimas, kaip jis yra vadinamas. Aš nesakau, kad tokiu momentu negali būti pokyčių, bet, tiesą sakant, labai nemėgstu abstrakčių kalbų. Jeigu bus konkreti kalba, tada konkreti kalba ir gali būti. Bet kol kas manau, kad anksti apie tai kalbėti“, – komentavo I.Šimonytė.
G.Landsbergis: reikia refleksijos
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis į rinkimų rezultatų laukiantį I.Šimonytės štabą atvyko po 23 val.
Pirmieji rinkimų rezultatai, kai I.Šimonytė buvo ketvirta, jo žodžiais, atrodė įprastai.
„Kol sulaukiame didžiųjų miestų, tol panašiai taip atrodo visą laiką“, – komentavo jis.
Pasak G.Landsbergio, rinkimų rezultatų vaizdas, kai šiuo metu I.Šimonytė yra antra po Gitano Nausėdos, jau aiškėja.
Jis sakė, kad nustebtų, jei kas labai keistųsi.
„Tiktai keisis procentai. Kur jie apsistos, sunku dabar pasakyti, nespėliosiu“, – teigė jis.
G.Landsbergis sakė, kad jį stebina tai, kad ypatingai radikalūs kandidatai surinko reikšmingą dalį balsų.
Jo žodžiais, ko gero, reikia tam tikros refleksijos apie tai – kas yra žmonės, pasisakantys už Rusiją, prieš Ukrainą, mūsų nacionalinį saugumą. Tas esą kelia nerimą.
Vis dėlto, anot jo, tai fenomenas, kurį stebime kitose valstybėse, pavyzdžiui, Vengrijoje, Slovakijoje.
Ar tai gali būti signalas rudenį vyksiantiems Seimo rinkimams?
„Aš neatmesčiau to. Tikrai neatmesčiau“, – sekmadienio vakarą žurnalistams komentavo TS-LKD pirmininkas.
R.Morkūnaitė-Mikulėnienė: pasiekimai geri
TS-LKD vicepirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė prieš vidurnaktį kalbėjo, kad iš plaukiančių balsavimo rezultatų panašu, kad I.Šimonytė bus antrame prezidento rinkimų ture.
„Negaliu pasakyti, kad tai yra labai netikėtas rezultatas. Tai yra tikėta, bet kartu tai yra ir džiugus rezultatas tokioje kovoje. Kaip matome, kandidatų profiliai įvairūs, nemaža jų dalis turi ryškiai kitokį požiūrį negu I.Šimonytė.
Tai irgi labai vertiname žmonių pasitikėjimą, kad I.Šimonytė yra vertinama tarp rinkėjų kaip gebanti vesti valstybę į priekį“, – komentavo ji.
R.Morkūnaitės-Mikulėnienės teigimu, konservatorių stebėtojai praneša I.Šimonytė pirmauja Vilniuje, kai kuriose Kauno rinkimų apylinkėse.
Regionuose rezultatai esą varijuoja: konservatorių kandidatė mažai kur pirma, bet pasiekimai, pasak politikės, pakankamai geri.
Štabe – būrys rėmėjų
I.Šimonytės rinkimų štabas įsikūrė viename viešbutyje netoli Vilniaus centro.
Kandidatė į prezidentes, pasipuošusi ukrainietiška vyšyvanka, į jį atvyko apie 20 val. 40 minučių.
Įėjusi politikė buvo pasitikta plojimais, jai įteikta gėlių puokštė.
Įėjimą į štabą saugo apsaugos darbuotojas.
Tarp susirinkusių štabe – europarlamentarai Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė, parlamentarai Linas Slušnys, Mindaugas Lingė, Jurgita Sejonienė, ministrės Gintarė Skaistė, Monika Navickienė, Agnė Bilotaitė ir kiti.
I.Šimonytė žurnalistams teigė besijaučianti puikiai.
Pasirodžius pirmiesiems rinkimų rezultatams, paklausta, ar tikisi, kad prireiks antrojo turo ir ji jame bus, I.Šimonytė atsakė: „Esu tikra.“
Supranta savo padėtį
Kartu I.Šimonytė kalbėjo, kad puikiai supranta ir gali įvertinti, ką reiškia išeiti į rinkimus iš premjero pozicijos, kai vadovauti Vyriausybei teko laikotarpiu, kuomet sukrėtimų ir krizinių situacijų Lietuvoje netrūko.
Kalbėdama apie rinkimų kampaniją, I.Šimonytė sakė, kad buvo visko.
Galbūt kartais keistų komentarų ar pasisakymų, tiesa – esą už akių.
„Ką turbūt galima paminėti kaip neįprastą dalyką, nes tai turbūt yra pirma tokia kampanija, kai joje dalyvavo kandidatas, kalbantis dalykus, kurie – vėlgi nenoriu svaidytis žodžiais, bet jau prie antivalstybinių pareiškimų turbūt yra labai netoli.
Tikrai buvo keista tokiame debate dalyvauti, turint minty, kad ginčytis su tokia retorika kažkuria prasme reiškia dar ir tokio žmogaus matomumo ir žinomumo didinimą.
Bet, kita vertus, esame demokratija ir taip atsitinka, kad tokie žmonės irgi gauna savo penkias minutes šlovės ir pačius absurdiškiausius, melagingiausius ir, sakyčiau, kad jau su antivalstybine veikla besiribojančius pareiškimus taip pat turi galimybę išdėstyti. Tai yra turbūt šios kampanijos toks ypatumas – gal taip pasakyčiau“, – komentavo ji.
I.Šimonytė aiškino, kad už ją balsą atidavę rinkėjai visų pirma balsavo už neabejotiną vakarietišką kryptį, žmogų, kuris nebijo pasakyti savo nuomonę net tada, kai galbūt politikui būtų patogiau ją bandyti pasilaikyti sau tikintis įtikti platesniam ratui rinkėjui.
„Bet gyvenimas yra toks, kad anksčiau ar vėliau apsispręsti reikia, anksčiau ar vėliau savo nuomonę pasakyti reikia, anksčiau ar vėliau tos drąsos atsakyti į klausimus, kurie nėra malonūs, taip pat reikia.
Manau, kad tai turbūt yra tai, ką žmonės manyje labiausiai vertina“, – teigė ji.
Galvoja apie referendumą
Vertindama rinkėjų aktyvumą rinkimuose I.Šimonytė sakė galvojanti apie referendumą dėl pilietybės išsaugojimo.
„Nes tai – laikau pirštus sukryžiuotus, gali būti ženklas, kad galbūt esame arčiau tikslo. Bet, aišku, tai nėra garantija.
Yra labai svarbus dalykas, kad turime daugiau žmonių, kurie dalyvavo, ypatingai – turėdami minty, kad tai yra tas referendumas, kur reikia labai didelio skaičiaus balsų už, kad Konstitucijos 12-asis straipsnis galėtų būti pakeistas“, – sekmadienio vakarą žurnalistams kalbėjo ji.