Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Internete – kanapių sėklos „paukščiams lesinti“

Tinklalapis KanapiuSeklos.lt.
KanapiuSeklos.lt nuotr. / Tinklalapis KanapiuSeklos.lt.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
1
Skaitysiu vėliau
A A

Nors už kanapių auginimą ar laikymą gresia kalėjimas, įsigyti šių augalų sėklų Lietuvoje gali net nepilnamečiai. Tereikia interneto, banko sąskaitos ir pinigų.

Prieš kelis mėnesius atidarytame lietuviškame tinklalapyje KanapiuSeklos.lt galima rasti keliolika skirtingų rūšių kanapių sėklų. Jų kaina svyruoja nuo 70 iki 130 litų už 10 sėklų.

Nusipirkti jų nesunku: tereikia elektroniniu paštu užsisakyti pageidaujamą rūšį ir kiekį, nurodyti savo adresą ir apmokėti pirkinį per interneto banką. Po kelių dienų vokas su sėklomis įkris į pašto dėžutę.

Tinklalapyje teigiama, jog sėklos pardavinėjamos „žvejybos reikmėms, paukščių lesalui ar kolekcionavimui“. Taip pat primenama, jog „kitose šalyse (kuriose legalu) šios sėklos gali būti naudojamos auginimui“, tačiau tinklalapio savininkai teigia neatsakantys už neteisėtus pirkėjų veiksmus.

KanapiuSeklos.lt nuotr./Tinklalapis KanapiuSeklos.lt.
Tinklalapis KanapiuSeklos.lt.

Vis dėlto šalia sėklų aprašymų pateikiama būtent augintojams aktuali informacija: iš sėklų išaugančių augalų aukštis, „efektas“, narkotinės medžiagos tetra hidra canabinolis (THC) kiekis augaluose, taip pat žydėjimo laikas, auginimo sąlygos ir net „derlius“ (gramais). 

„Sėklos yra apdorotos, todėl nedaigios. Jokiu būdu nenorime skatinti žmonių verstis nelegalia veikla“, – „15min“ teigė prisistatyti nepanoręs tinklalapio savininkas.

Jis pabrėžė, jog sėklos pardavinėjamos tik pilnamečiams, tačiau paklaustas, kaip sužino pirkėjų amžių, jis teigė, jog „pasitiki žmogaus žodžiu“.

„Vis dėlto, jeigu ir nusipirktų nepilnametis, šerti paukščius ar žvejoti tomis sėklomis nedraudžiama nepilnamečiams“, – pridūrė jis.

Tinklalapis atidarytas birželio mėnesį. Anot jo savininko, dažniausiai kanapių sėklų užsisako 18–30 metų žmonės. „Susidomėjimas atsirado, bet nedidelis. Kas mėnesį susidomi 5–10 žmonių. Tai tik papildoma veikla“, – teigė tinklalapio savininkas. Nei skundų, nei pareigūnų dėmesio jis teigė nesulaukęs.

Bausti negali

Kanapės ir jų dalys – taigi ir sėklos – Lietuvoje yra įtrauktos į narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus. Pagal Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymą kanapes Lietuvoje auginti draudžiama.

Kiek teko daryti tyrimų, visi jie parodė, kad kanabinoidų kanapių sėklose nėra, – sakė R.Jašinskienė.Už nedidelio kiekio kanapių auginimą ar laikymą gresia įspėjimas arba bauda iki 300 Lt. Griežčiausia bausmė už didelio kiekio šios medžiagos platinimą – laisvės atėmimas iki 5 metų. Už narkotinių medžiagų platinimą nepilnamečiams gresia laisvės atėmimas nuo 3 iki 12 metų.

Tiesa, nubausti žmonių už kanapių sėklų platinimą beveik neįmanoma. „Visos medžiagos yra tiriamos Kriminalinių tyrimų centre. Tačiau kiek teko daryti tyrimų, visi jie parodė, kad kanabinoidų kanapių sėklose nėra“, – „15min“ teigė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Narkotikų kontrolės valdybos skyriaus viršininkė Rūta Jašinskienė. Kanabinoidai yra apsvaigimą sukeliančios cheminės medžiagos, esančios kanapėse.

Taigi nors kanapių sėklos yra laikomos narkotine medžiaga, tiek laikyti, tiek prekiauti jomis galima nesibaiminant baudų.

Už kanapių auginimą ar laikymą taip pat galima išvengti atsakomybės, jei THC kiekis neviršys 0,2 proc. (vidutiniškai svaiginimuisi skirtuose kanapių produktuose yra 2–8 proc. šios medžiagos). Tai leidžia Europos Sąjungos teisės aktai, šią normą numatoma įtvirtinti ir Lietuvos įstatymuose. „Mūsų įstatymai to kol kas nenumato, bet yra europinio teismo išaiškinimas, kad tokius augalus galima auginti ir turėti“, – sakė R.Jašinskienė.

Paukščius lesinti sveika

Pasak Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo Selemono Paltanavičiaus, paukščius maitinti kanapių sėklomis galima ir net sveika. „Į dekoratyvinių paukščių, tarkim, kanarėlių, maisto mišinį įeina ir kanapių sėklos. Jos yra aliejingos, maistingos. Galima lesalą ir patiems gaminti, įmaišyti kanapių sėklų – sveika. Bet jų reikia labai nedaug, kelių procentų. Vien kanapių sėklomis maitinti paukščių nederėtų, jie tada nutuktų, neilgai gyventų“, – kalbėjo gamtininkas. Vienai kanarėlei per dieną užtenka poros arbatinių šaukštelių lesalo.

Nei jam, nei kitiems „15min“ kalbintiems gamtininkams neteko girdėti apie žvejybą ar akvariuminių žuvelių maitinimą kanapių sėklomis.

Komentarai: 1
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min