Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Korupcijos mažėja statybose, daugėja „buitiniu lygmeniu“

Žimantas Pacevičius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Žymantas Pacevičius
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pasak Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus Žimanto Pacevičiaus, korumpuočiausia sritis Lietuvoje – viešieji pirkimai. Pastaruoju metu vėl daugėja korupcijos apraiškų politijoje ir muitinėje.

„Pastebėjome korupcijos sumažėjimą statybos sektoriuje, bet priežastis irgi aiški – pačių statybų sumažėjo. Padaugėjo korupcijos atvejų, sakykime, tokiu buitiniu lygmeniu, kalbant apie kelių policiją, muitininkus ir panašiai, kurių prieš porą metų buvo šiek tiek apmažėję, tarp jų ir  pačių policijos vadovų bei organizacijų priemonių sąskaita“, – antradienį pristatydamas STT veiklos ataskaitą Seimui sakė  Ž.Pacevičius. Jis pabrėžė, kad labiausiai korupcija veši viešųjų pirkimų srityje. „Šitas klausimas lieka atviras ir pavyksta įrodyti tik tuos dalykus, kur mes taikome savo atitinkamas priemones. Dalis, gal ir didesnė dalis, vis dėlto prasmunka šitų pirkimų“, – kalbėjo STT vadovas.

Beje, kalbėdamas apie naujas tendencijas STT darbe, Ž.Pacevičius minėjo, kad Lietuvoje populiarėja nauja praktika maskuoti korupcijos ryšius, kai samdomos privačios tarnybos, kurios neutralizuoja specialiųjų tarnybų įdiegtą klausymosi įrangą. 

Seimo narius domino prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime antradienį minėti skaičiai, kad pernai už korupcines veikas šalyje buvo pradėta per 700 ikiteisminių tyrimų, tačiau teismą pasiekė vos kas antra byla, o laisvės už piktnaudžiavimą tarnyba realiai neteko vienas asmuo, už kyšininkavimą – nė vieno. „Nekomentuosiu. Tai jau beprasmiška ir gėda“, – statistiką komentavo šalies vadovė.

Turi praeiti dar ne vieni metai, kad žmonės suprastų, jog šie dalykai yra negeri.Ž.Pacevičius patikslino, kad minėtas 700 bylų pernai tyrė įvairios teisėsaugos institucijos, STT pradėjo kiek daugiau nei 200 ikiteisminių tyrimų. Pasak jo, įvairiomis bausmėmis buvo nuteisti 52 asmenys, išteisinti tik 5. „Kalbėti apie bausmės dydį – tikrai ne mūsų kompetencija“,  – pridūrė STT vadovas.

Taip pat parlamentarai domėjosi, ar kovai su korupcija padėtų keturi D.Grybauskaitės metiniame pranešime minėti ginklai. Ji siūlė nustatyti tvarką, kad  valstybės tarnautojas, pareigūnas, piktnaudžiavęs tarnyba savanaudiškais tikslais, netektų tarnybos, o galimybė į ją grįžti turėtų būti vertinama itin atidžiai. Taip pat, jos siūlymu, visas turtas, įsigytas už neteisėtai gautas pajamas, turi būti konfiskuojamas. Be to, prezidentė ragino didinti baudas už korupcinius ir ekonominius nusikaltimus, ilginti senaties terminus.

STT direktorius sutiko, kad norinti keisti situaciją „reikia ką nors daryti“. Tačiau, jo nuomone, nors visuomenė, kaip rodo apklausos, labiausiai nori didesnių bausmių, iš tiesų lūžį kovoje su korupcija bus galima pasiekti tik tada, kai pasikeis žmonių mąstysena. „Turi praeiti dar ne vieni metai, kad žmonės suprastų, jog šie dalykai yra negeri“,  – įsitikinęs Ž.Pacevičius.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Nebūkite abejingi - praneškite apie korupciją!

Praneškite STT apie korumpuotus valstybės tarnautojus, pareigūnus ar kitus asmenis. STT užtikrina jūsų konfidencialumą. STT tiria: kyšininkavimą (kai reikalauja kyšio), papirkimą (kai siūlo kyšį), piktnaudžiavimą tarnyba, netinkamą pareigų atlikimą, prekybą poveikiu ir kitas korupcinio pobūdžio nusikalstamas veikas. Spauskite čia ir nusiųskite pranešimą tiesiai STT pareigūnams!
Kaip rasti STT   DUK   Apie STT
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min