-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 06 20

Lenkijos politologas nesitiki pokyčių dvišaliuose santykiuose, trukdžiais vadina tautinių mažumų ir Mažeikų gamyklos klausimus

Po Lenkijos prezidento rinkimų dvišaliai Lietuvos ir Lenkijos santykiai nesikeis, o gana geriems ryšiams dar aktyviau plėtotis ir toliau trukdys skirtingi požiūriai į tautinių mažumų padėtį bei naftos perdirbimo gamyklos Mažeikiuose reikalus, BNS sakė žinomas Lenkijos politikos ekspertas.
Prezidento rinkimai Lenkijoje
Prezidento rinkimai Lenkijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Nepaisant to, kas laimės rinkimus, nesitikiu jokių permainų Lenkijos ir Lietuvos santykiuose iš Lenkijos pusės“, – BNS sakė Lenkijos tarptautinių reikalų instituto direktorius Slawomiras Debskis.

Pasak politologo, tarp Lenkijos politikų vyrauja bendra nuomonė, kad Lietuva yra svarbi partnerė užsienio politikoje.

S.Debskio vertinimu, dvišaliai santykiai yra geri, bet jiems dar plėtotis trukdo ne vienerius metus įstrigę klausimai.

„Santykiai yra geri, bet, žinoma, tobulėjimui dar yra vietos. Santykiuose yra problemų, kurios nesprendžiamos daugelį metų, ir tai trukdo plėtotis santykiams (...). Turiu omenyje problemas su „Mažeikių nafta“, turiu omenyje problemas dėl mažumų. Kalbant apie deklaracijas, viskas yra puiku, bet gilindamiesi matome tas pačias problemas, kurios egzistavo prieš 5–6 metus. Ir tai savaime yra problema“, – teigė Lenkijos politologas.

Kaimyninės valstybės politikai ne kartą yra priekaištavę Lietuvai dėl esą nevykdomų pažadų lenkų tautinei mažumai, o pastaruoju metu iš Varšuvos sulaukiama priekaištų, neva naftos perdirbimo gamyklą valdančiam koncernui „PKN Orlen“ nesudaromos tinkamos sąlygos dirti Lietuvoje.Santykiai yra geri, bet, žinoma, tobulėjimui dar yra vietos.

BNS paklaustas, kokią įtaką tautinių mažumų klausimai daro dvišaliams santykiams, S.Debskis teigė, kad nevykdomi pažadai kenkia pasitikėjimui Lietuva.

„Šis klausimas daro poveikį pasitikėjimui Lietuva Lenkijoje. Lietuvos politikai neįvykdė virtinės pažadų. Tai daro neigiamą poveikį ta prasme, kaip Lietuva vertinama Lenkijoje. Tai gana bendras įspūdis. Nesvarbu, apie kurį kandidatą kalbėtume, šis neigiamas poveikis ims viršų“, – teigė S.Debskis.

Politikos eksperto teigimu, galimybė, kad Lenkijos bendrovė „PKN Orlen“ parduos naftos perdirbimo gamyklą „Orlen Lietuva“, išlieka reali.

„Kadangi ši gamykla neneša pelno savininkams, gana akivaizdu, kad gali būti svarstomos kitos galimybės. Yra problemų, kad nėra priėjimo iki Klaipėdos terminalo, dėl geležinkelių – iki uosto ir terminalo. Jei ji neneša naudos, tada gali būti svarstomi kiti variantai, įskaitant galimybę parduoti gamyklą tiems, kurie gali sulaukti paramos iš Lietuvos valdžios“, – sakė S.Debskis.

Kai kurie Lietuvos pareigūnai anksčiau yra tvirtinę, kad naftos perdirbimo gamykla tikrai neturėtų būti parduota iki prezidento rinkimų.

Pirmajame Lenkijos prezidento rinkimų ture sekmadienį varžosi Seimo pirmininkas Bronislawas Komorowskis ir tragiškai žuvusio prezidento brolis Jaroslawas Kaczynskis.

Favoritu laikomas ir lietuviškų šaknų turintis B.Komorowskis viename iš pirminių debatų televizijoje yra minėjęs, kad pirmajam užsienio vizitui rinktųsi Vilnių arba Briuselį, tačiau Lenkijoje gyvenantys lietuviai BNS rinkimų išvakarėse sakė, kad pastaruoju metu tarp pirmųjų galimų vizitų dažniausiai minėti Briuselis, Berlynas ir Paryžius.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius