Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva nesirūpina Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paieška

Michailas Golovatovas
alphagroup.ru nuotr. / Michailas Golovatovas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuva neprašo Interpolo atnaujinti Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paieškos. Rusijai ir Baltarusijai 2008-aisiais pasiekus, kad ši paieška būtų nutraukta, Lietuva ne tik neprotestavo dėl tokio Interpolo sprendimo, bet iki šiol, net ir atsiradus naujų motyvų, nesikreipė dėl paieškos atnaujinimo.

Galėjo ir aplink Žemę apskristi

Nuo 2008-ųjų iki 2010 metų, kol Sausio 13-osios bylos įtariamiesiems nebuvo išduoti Europos arešto orderiai, visi įtariami žudikai po pasaulį galėjo keliauti kiek panorėję.

Europos arešto orderiais 22-iems Sausio 13-osios bylos įtariamiesiems Lietuvos Generalinė prokuratūra pasirūpino tik praėjusių metų spalį. Dar vienam įtariamajam šioje byloje Europos orderis nebuvo išduotas, nes pritrūko duomenų patvirtinti jam keliamiems įtarimams.

Generalinis prokuroras Darius Valys, paklaustas kodėl orderiais pasirūpinta tik pernai, teigė negalįs komentuoti savo pirmtakų darbo.

Buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, dabar teisėjaujantis Vilniaus 2-ajame apylinkės teisme, „15min“ teigė, kad į visus su šiomis bylomis susijusius klausimus gali atsakyti tik dabartiniai Generalinės prokuratūros darbuotojai, nes „byla yra jų rankose“.

„Aš tikrai neatsimenu, kada dėl kokios paieškos kreipėmės. Generalinis prokuroras, supraskite, pats bylų netiria ir tikrai nėra susipažinęs su jomis, kad ir rezonansinėmis, taip nuodugniai. Ypač, kai jau dvejus metus ten nebedirbu. Į visus klausimus gali atsakyti dabartiniai prokuratūros vadovai“, – aiškino A.Valantinas.

Medininkų žudynėmis įtariamų asmenų suėmimui Europos arešto orderius Generalinė prokuratūra išdavė kiek anksčiau – 2007-aisiais, tačiau Europos arešto orderis galioja tik Europos šalyse, o už jos ribų įtariamieji nuo 2008-ųjų taip pat galėjo keliauti kaip tinkami.

Paiešką sustabdė Rusija su Baltarusija

Interpolas – 186 šalis vienijančios kriminalinės policijos pajėgos – anksčiau buvo įtraukęs šešis Rusijos piliečius ir vieną Baltarusijos pilietį tarp ieškomų nusikaltėlių, tačiau 2008 m. rugsėjo 29 d. pranešė Lietuvai, kad jie išbraukiami iš duomenų bazės.

Kad Interpolas nutrauktų Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paiešką, atkakliai siekė Rusija ir Baltarusija. 2007 m. abi šalys vienu balsu tikino Interpolą, kad Sausio 13-osios ir Medininkų bylos yra politinės. Tuo remdamasis Interpolo generalinis sekretoriatas nutraukė žudynes Lietuvoje vykdžiusių asmenų paiešką argumentuodamas, kad nesikiša į politinio ir karinio pobūdžio veiklą.

Europos Žmogaus teisių teismas tais pačiais metais, tik kiek anksčiau, buvo priėmęs sprendimą, kad Sausio 13-osios byla nėra politinė. Todėl Lietuva teisiškai galėjo protestuoti dėl Interpolo sprendimo nutraukti paiešką, tačiau to nedarė.

Sprendžia ilgiau nei pusmetį

Vėliau Lietuva gavo dar ne vieną paskatą siekti Sausio 13-osios ir Medininkų bylos įtariamųjų paieškos 186 valstybėse atnaujinimo.

2010-aisiais Lietuvoje buvo pakeistas Baudžiamojo proceso kodeksas ir pakito įtariamųjų, gyvenančių ne Lietuvoje, statuso pripažinimo tvarka bei atsirado galimybė juos teisti už akių.

Nuo 2008-ųjų iki 2010 metų, kol Sausio 13-osios bylos įtariamiesiems nebuvo išduoti Europos arešto orderiai, visi įtariami žudikai po pasaulį galėjo keliauti kiek panorėję. Be to, 2010 m. lapkritį Interpolo Generalinė Asamblėja priėmė Rezoliuciją, pagal kurią nutarta bendradarbiauti vykdant prašymus, susijusius su genocidu, nusikaltimais žmoniškumui ir karo nusikaltimais. Tuo pasinaudodama Lietuva galėjo bandyti dar kartą įtikinti Interpolą atnaujinti Sausio 13-osios ir Medininkų bylų tarptautinę paiešką, tačiau nepajudino nė piršto.

„Generalinė prokuratūra iki minėtos Rezoliucijos paskelbimo Interpolo generalinio sekretoriato 2008-09-29 sprendimo neprotestavo ir dėl nutrauktos tarptautinės paieškos atnaujinimo Interpolo kanalais nesikreipė. Naujų prašymų paskelbti minėtų įtariamųjų tarptautinę paiešką Interpolo kanalais pateikimo klausimas šiuo metu svarstomas“, – šių metų sausio 11 d. rašte Seimo nariui teigia generalinis prokuroras Darius Valys.

Mėto it karštą bulvę

Dabar, praėjus daugiau nei pusmečiui nuo tada, kai klausimas dėl Interpolo paieškos atnaujinimo „pradėtas svarstyti“, Generalinė prokuratūra jau teigia, kad įtariamųjų paieška – ne jos kompetencija.

„Generalinė prokuratūra nevykdo įtariamųjų asmenų paieškos. Tai nėra mūsų institucijos kompetencija“, – į „15min“ paklausimą, ar į Interpolą yra kreiptasi dėl Sausio13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paieškos atnaujinimo, atsakė prokuratūra.

Prokuratūros atstovė spaudai Rūta Dirsienė visus klausimus siūlė užduoti Lietuvos Kriminalinės policijos Tarptautinių ryšių valdybai. Šios valdybos Interpolo Lietuvos nacionalinio skyriaus viršininkas Saulius Puidokas teigė, kad už Interpolo paiešką Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamiesiems atsakinga tik Lietuvos generalinė prokuratūra.

Kad Generalinė prokuratūra pati sprendžia, ar prašyti Interpolo paieškos, patvirtino ir buvęs generalinis prokuroras Algimantas Valantinas. Pasak jo, atsiradus naujų aplinkybių, Interpolo paiešką galima prašyti atnaujinti.

Vangiai rūpinusis Sausio 13-osios žudynėmis įtariamų asmenų paieška prokuratūrą ir Lietuvos nacionalinį Interpolo skyrių pripažino ir parlamentinį tyrimą dėl šios rezonansinės bylos galimo vilkinimo atlikęs Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. 

Dar didesnis susidomėjimas Sausio 13-osios ir Medininkų bylų įtariamųjų paieškos galimybėmis kilo po to, kai Austrija, nepraėjus nė parai po sulaikymo, paleido Vilniaus televizijos bokšto šturmui vadovavusį Michailą Golovatovą.

Tuomet austrai pareiškė, kad M.Golovatovas su Suomijos išduota Šengeno erdvės viza į Europą buvo atskridęs dar aštuonis kartus.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min