Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva sako „taip“ paprastesnėms porų turto dalyboms Europos Sąjungoje

Pikta moteris
„Scanpix“ nuotr. / Ginčas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuva pritarė projektui, kuriuo numatytos vienodos galimybės dalytis turtą bet kurioje iš 27 ES bloko valstybių, jei kitaip nesutars pačios santuokoje ar partnerystės pagrindais gyvenančios poros. Pasak Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko Armino Lydekos, komitetas neįžvelgė jokių kliūčių ir paragino oficialiai pristatyti teigiamą Lietuvos poziciją šiuo klausimu. Sprendimas bus praneštas Europos Tarybai.

Visoje Europos Sąjungoje daugėja vadinamųjų mišrių porų, kai kartu įregistravę partnerystę ar susituokę gyvena skirtingų tautybių ir pilietybių žmonės. Parlamentaras A.Lydeka sako, kad šis klausimas tampa vis aktualesnis Lietuvai, nes pastaruoju metu svetur dirbti bei gyventi išvyko tūkstančiai lietuvių.

Pasiūlymą numatyti vienodas taisykles dėl tarptautinių porų turtinių teisių ES teritorijoje inicijavo Europos Komisija. Pagal naująjį reglamento projektą, kiekvienos ES valstybės teismai, nagrinėjantys skyrybų bylas, įgytų teisę spręsti ir sutuoktinių turto padalijimo klausimus.

ES šalių pilietybę turintys sutuoktiniai taip pat galės pasirinkti jų turto padalijimui taikytiną valstybės narės teisę. Tiesa, toji valstybė šiuo atveju vis tiek turės būti susijusi su sutuoktiniais.

„Naujos taisyklės gerokai palengvins situaciją dėl turto dalybų. Pavyzdžiui, susituokę britas ir lietuvė, gyvenantys Vokietijoje, turės galimybę išsiskirti ir pasidalyti turtą šioje valstybėje. Žinoma, tos taisyklės galios, jei pati pora iš anksto nebus nusprendusi kitaip“, – komentavo A.Lydeka.

Naujuoju projektu numatyta, kad vienodai bus sprendžiamas ir registruotų partnerių turto dalybų klausimas skyrybų ar vieno iš partnerių mirties atveju. Tiesa, registruotos partnerystės institutas šiandien veikia tik keturiolikoje ES valstybių.

Todėl ES neįpareigoja instituto neturinčių valstybių – tokių kaip Lietuva – jį įsteigti. Naujuoju reglamento projektu daroma išlyga, kad ES valstybės narės teismas gali atsisakyti nagrinėti registruotų partnerių turto dalybų klausimus, jei toje valstybėje registruotos partnerystės institutas neveikia.

Partnerystės turtinėms pasekmėms taikytina valstybės, kurioje partnerystė buvo įregistruota, teisė.

„Šis projektas labai patrauklus ir dėl to, kad neprimeta tokioms valstybėms kaip Lietuva jokių papildomų įsipareigojimų“, – komentavo A.Lydeka.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min