Patyčių papročius veja pavienės mokyklos

Autorius: Marijus Širvinskas / „Lietuvos žinios“
 
Danas Olweusas
„Lietuvos žinių“ nuotr.  / Danas Olweusas
 
Didinti straipsnio tekstą Mažinti straipsnio tekstą

Paaugliai mūsų krašte dažniau kenčia bendraamžių užgauliojimus nei kitų Europos bei Šiaurės Amerikos šalių moksleiviai. Tačiau patyčių prevencijos programų biudžetas sumažintas beveik perpus.

Rugsėjo 1-oji - ne visiems bus šventė. Kai kurie mokiniai su baime laukia mokslo metų pradžios, kai teks grįžti į "kovos už būvį" bendruomenę - Lietuvos mokyklose kas ketvirtas paauglys yra stumdomas ar užgauliojamas bendraamžių. "Nesuvokiu, kaip visa tai ištvėriau - buvau nepanaši į žmogų. Eidama iš pamokų norėdavau tiesiog kristi. Neatitinki standartų - krenti", - tokiu laišku neseniai į vienos populiariausių interneto svetainių skaitytojus kreipėsi šešiolikmetė. Užgauliojimų ugnį perėjusi paauglė siūlė aktyviau imtis patyčių prevencijos, steigti klubus, į kuriuos galėtų ateiti bendraamžių engimą patyrę mokiniai.

Keičiasi visa mokykla

Lietuva - vienintelė Rytų Europos šalis, kuri ėmėsi įgyvendinti specialistų viena efektyviausių pripažintą "Olweus" prevencijos programą. Šiais mokslo metais prie 30 jos metodiką jau įgyvendinančių Lietuvos mokyklų prisidės dar tiek pat. Tačiau tai - vos penki procentai visų bendrojo lavinimo mokyklų.

Programos autorius, Norvegijos Bergeno universiteto profesorius Danas Olweusas, 35 metus vaikų ir paauglių patyčias tiriantis mokslininkas, praėjusią savaitę lankęsis Lietuvoje, LŽ jis sakė pritariantis, kad programa būtų įgyvendinama mūsų krašte. Tačiau, jo manymu, programą Lietuvoje diegti gali būti nelengva dėl jos metodikos. Bent pusė mokyklos darbuotojų turėtų būti motyvuoti pradėti programą - į ją yra įtraukiamas kiekvienas didelio mokyklos kolektyvo narys - ne tik mokiniai ir mokytojai, tačiau net ir ūkvedys bei budėtojai.

Mokytojai privalo įsikišti į patyčių situaciją ir ją suvaldyti. Pagal "Olweus" programą visas mokyklos kolektyvas instruktuojamas, kaip kontroliuoti savo kūno kalbą smurtaujančio vaiko akivaizdoje

Mokosi ir suaugusieji

Pasak "Olweus" vadovo Lietuvoje Andre Baraldsneso, vadovaudamiesi šia programa pirmiausia savo elgesio modelį keičia suaugę jos dalyviai. Mokytojai privalo įsikišti į patyčių situaciją ir ją suvaldyti. Pagal "Olweus" programą visas mokyklos kolektyvas instruktuojamas, kaip kontroliuoti savo kūno kalbą smurtaujančio vaiko akivaizdoje. "Suaugusysis prieš peštuką turi atsistoti metro atstumu, žiūrėti tiesiai jam į akis ir atsiribodamas nuo asmeniškumų tiesiai sakyti: "Mes tokio elgesio nepriimame. Turi liautis." Jokių bausmių!" - LŽ sakė A.Baraldsnesas. Pasak jo, moksleiviams rengiamos diskusijos supervizijų grupėse, filmų peržiūros. Jie mokomi modeliuoti patyčių situacijas, įsivaizduoti, ką reiškia patirti patyčias.

Vienos pirmųjų krašte D.Olweuso sukurtą metodiką pradėjusios taikyti Vilniaus "Ažuolyno" pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Jurgita Večerskienė LŽ patvirtino, kad programa išmokė suaugusiuosius atsikratyti abejingumo. Pasak jos, dabar išbarti peštuko neužtenka - vyksta ilgesnis procesas, kai visi situacijos dalyviai drauge įvertina incidentą, jo aplinkybes.

D.Olweuso sukurtą programą jo gimtojoje Norvegijoje taiko apie trečdalis - 500 - šio krašto mokyklų, JAV - apie 2 tūkstančius. Lietuvoje šįmet ją įgyvendins 64 mokyklos. Mūsų šalyje veikia dar dvi iš biudžeto finansuojamos programos - "Zipio draugai", taikoma ikimokyklinukams, ir "Second Step", skirta hiperaktyvių vaikų integracijai. Pernai patyčių prevencijos programoms įgyvendinti iš biudžeto buvo skirta 6 mln. litų, tačiau šįmet karpant lėšas jis buvo sumažintas beveik perpus - iki 3,36 mln. litų.

 
 

ŽYMĖS: Mokykla
 
 

Naujausi komentarai

:)  IP: 78.62.149.217 Netinkamas komentaras

Manau tai gan gera programa, nes neskaudus smugiai labiausei zeidzia, bet uzgaulus zodziai, kurie palieka visam laikui randus sieloi. Tie kurie uzgaulauja kitus yra netolerantiski ir pasipute vaikai,. Mokytoja tiesa sake, tevai turi labiau aukleti vaikus, ismokiti juos gerumo, o nediskriminacijos.

Jei  IP: 78.60.92.17 Netinkamas komentaras

isives mokykla sia prevencijos programa, tai bus tik papildomas popierizmas, o efekto nulis. Lygiai taip pat, kaip ir visi prevenciniai projektai del rukymo,del narkomanijos. Deja, popierius viska pakencia.O vargsams mokytojams taip ir nelieka laiko pabendrauti zmoniskai su mokiniais.Teisingai Mokytoja komentuoja,kad reikia bausmiu tevams uz neprieziura savo vaiku.Turi isitraukti i mokyklos darba ir seniunija, seniunaitijos,merijos. Gana jiems narsyti po interneta,skaityti gausiai uzprenumeruota valdininkijai spauda.

Mokytoja  IP: 78.62.24.165 Netinkamas komentaras

Nepadės jokios prevencinės programos, tai tik pinigų švaistymas. Pirmiausia turi būti įvestos bausmės mokiniams - skriaudėjams ir jų tėvams( piniginės). Kai tėvai sumoka didelę baudą už savo nuosavų vaikų neauklėjimą, tai būna didelis efektas. Taip yra užsienyje. Turiu užsienyje giminių ir draugų. Jei tavo vaikas prasivardžiuoja, reiškia tu jo neišauklėjai. Jei tu susimokėsi kelis tūkstančius litų baudos, tavo vaikas nustos tyčiotis iš kitų. Šeimos finansinė padėtis palies ir vaiko interesus. Pinigai prevencijai, tai pinigai į balą. Baudų rinkimas iš tėvų, tai visiems nauda.

prikolas  IP: 86.38.138.201 Netinkamas komentaras

Manau gera programa, pas mus pvz. klaseje budavo toks Martynas, kartais gerai pasisneketi budavo, bet jis kaip nepritapo nuo 2 klases taip ir liko, as atejau nuo 5 ir greitai tapau vienu is tu tipo kuriu niekas neliecia, Martynas bandydavo kaip nors pasimusdamas isiskverpti , ir tik spedavo prasizioti iskart budavo nutildytas, bet kaip Agne rase talentu jis neturejo, gal tiesiog nerode, jis tik ziumodavao per pamokas saldainius ir daugiau nieko, o jei ziaumoji ir esi atrijikas kaip karve, tai ir bezdesi, kelios mokytojos ji ismete is klases nes 4 sykius is eiles pribezdejo, gal tiesiog kokia beda buvo, besvarbiausia jis ne nesiruose jos kiap nors tvarkyti, mastymu jis taip p[at nepasizimejo, jis tevams meluodavo kad namu darbu neuzdave ir panasiai, kiekvienais metais jis pasilikdavo pataisu, sielos jautresnes neatrode, nes kai ji supygde pasakiau kad nekreiptu demesio o jis jis mane pasiunte ......namo ta prasme, dabar nezinau ka jis daro, kur gyvena , kuo uzsiima ir t.t.

rimis  IP: 213.252.221.54 Netinkamas komentaras

turi keistis mastymas!!! dabar normalu tyciotis jaunimo tarpe, net butina, nes tada esi "shustras" , gerbiamas, ir daugumai aplinkiniu kaip ir smagu, o jei ir bjauru kazkam, apsimeta, kad tik ju kas neuzkabintu, cia kogero is rusu bolsheviku palikimas - "kas ne su mumis, tas priesh mus", pasakysi kazkam, iskusi, busi atstumtasis, "ne prie hebros" .... pasiklausykit paaugliu zargona, taisykles, atrodo kai kurie 15-16 meciai ka tik gryze ish "zonos" , nors niekada aishku ten nebuvo, o sovietu armijos "diedovscina"... vien. zodziu turim " palikima" okupantu, ir kogero dar ilgai neatsikratysim....pakalbam, padejuojam kai kas po traukiniu ar nuo daugiaaukscio metasi, o papildomo darbo nieks nenori, juokas tie 5% mokyklu, dar klausimas ar suveiks pas mus ta sistema...bet nors tiek

Skaityti visus komentarus (9)

Tavo komentaras

"keiksmažodžiai" =
Liudytojų apsauga: kalėjimas be grotų 

Liudytojų apsauga: kalėjimas be grotų

Skaitykite daugiau... (ATNAUJINTA: 17.01) 199SKAITYKITE LAIKRAŠTYJE

TAIP PAT SKAITYKITE: Nužudytos Violetos Naruševičienės dukra Vokietijoje yra gyva ir sveika 54

Pridėti naujų judesių žadantis Donatas Montvydas jau išmėgino sceną kaip finalininkas 

Pridėti naujų judesių žadantis Donatas Montvydas jau išmėgino sceną kaip finalininkas

Skaitykite daugiau...

Laimutė Stankūnaitė: Emigruosime, jei neliks kitos išeities 

Laimutė Stankūnaitė: „Emigruosime, jei neliks kitos išeities“

Skaitykite daugiau... 31

Į rinktinę nepakviestas Kšištofas Lavrinovičius neišgyvena: „Vienam treneriui tu – supermenas, o kitam – eilinis žaidėjas“ 

Į rinktinę nepakviestas Kšištofas Lavrinovičius neišgyvena: „Vienam treneriui tu – supermenas, o kitam – eilinis žaidėjas“

Skaitykite daugiau... SPORTAS

Generalinis prokuroras Darius Valys žinojo apie planuojamus veiksmus dėl „Snoro“, bet nebuvo tikrintas poligrafu 

Generalinis prokuroras Darius Valys žinojo apie planuojamus veiksmus dėl „Snoro“, bet nebuvo tikrintas poligrafu

Skaitykite daugiau...

Kova dėl aukso vertės skiedrų 

Kova dėl aukso vertės skiedrų

Skaitykite daugiau... (ATNAUJINTA: 15.07) 23SKAITYKITE LAIKRAŠTYJE

Po kritikos dėl apkramtytų nagų, Britney Spears pasidarė nepriekaištingą manikiūrą 

Po kritikos dėl apkramtytų nagų, Britney Spears pasidarė nepriekaištingą manikiūrą

Skaitykite daugiau... ZMONES.LT

Tyrimas: piratavimas internete gali padidinti pardavimus 

Tyrimas: piratavimas internete gali padidinti pardavimus

Skaitykite daugiau... ITKODAS

Apklausa: už ką balsuosite „Eurovizijos“ finale?  

Apklausa: už ką balsuosite „Eurovizijos“ finale?

Skaitykite daugiau... 14

BALSUOTI GALITE ČIA

Donatas Motiejūnas neapsisprendžia dėl rinktinės ir NBA: „Nenoriu rizikuoti savo svajonėmis“ 

Donatas Motiejūnas neapsisprendžia dėl rinktinės ir NBA: „Nenoriu rizikuoti savo svajonėmis“

Skaitykite daugiau... 28 SPORTAS

Vyras įstrigęs dykumoje iš automobilio sukonstravo motociklą 

Vyras įstrigęs dykumoje iš automobilio sukonstravo motociklą

Skaitykite daugiau... 38

Ties išvažiavimu iš Vilniaus susidūrė penki automobiliai, žmonės nenukentėjo 

Ties išvažiavimu iš Vilniaus susidūrė penki automobiliai, žmonės nenukentėjo

Skaitykite daugiau... 11

Grasių krepšininkų žmonos tapo manekenėmis 

Garsių krepšininkų žmonos tapo manekenėmis

Skaitykite daugiau... 3 ZMONES.LT

Jubiliejų švenčiantis Povilas Gaidys: „Nesakau, kad jau viskas“ 

Jubiliejų švenčiantis režisierius Povilas Gaidys: „Nesakau, kad jau viskas“

Skaitykite daugiau... 2

„Lotus”: Kimi Raikkonenas ralyje nedalyvaus 

„Lotus”: Kimi Raikkonenas ralyje nedalyvaus

Skaitykite daugiau...

JAV atletė Lolo Jones: „Išlikti nekalta yra sunkiau nei treniruotis olimpiadai“ 

JAV atletė Lolo Jones: „Išlikti nekalta yra sunkiau nei treniruotis olimpiadai“

Skaitykite daugiau... 4 SPORTAS

Tinklaraštininkas užsimojo sustabdyti „Street View“ projektą Lietuvoje 

Tinklaraštininkas užsimojo sustabdyti „Street View“ projektą Lietuvoje

Skaitykite daugiau... 56 ITKODAS

Neringos garbės piliečio vardas – Aloyzui Pusliui 

Neringos garbės piliečio vardas – Aloyzui Pusliui

Skaitykite daugiau...

Naujausi tyrimai: automobilis yra afrodiziakas 

Naujausi tyrimai: automobilis yra afrodiziakas

Skaitykite daugiau...

Žvejų gatvė neatiduota pėstiesiems 

Žvejų gatvė neatiduota pėstiesiems

Skaitykite daugiau... 1

  
Borjomi
Pagaminta 15min
  
  
  
Dienos horoskopai
 
Avinas
(03.21-04.20)
 
Jautis
(04.21-05.22)
 
 
Dvyniai
(05.23-06.21)
 
Vėžys
(06.22-07.22)
 
 
Liūtas
(07.23-08.22)
 
Mergelė
(08.23-09.22)
 
 
Svarstyklės
(09.23-10.22)
 
Skorpionas
(10.23-11.22)
 
 
Šaulys
(11.23-12.21)
 
Ožiaragis
(12.22-01.20)
 
 
Vandenis
(01.21-02.19)
 
Žuvys
(02.20-03.20)
 

Lėktuvų bilietai