-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 10 31

Seimas nusprendė atlikti tyrimą dėl VSD pranešėjo istorijos, vadovaus V.Bakas

Seimas antradienį apsisprendė atlikti parlamentinį tyrimą dėl pranešėjo istorijos, susijusios su Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų veiksmais tikrinant prezidento rinkimuose kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką.
Gitanas Nausėda, knyga „Pranešėjas ir prezidentas“
Gitanas Nausėda, knyga „Pranešėjas ir prezidentas“ / 15min nuotr.

Parlamentas sudarė laikinąją tyrimo komisiją pranešėjo nurodytoms aplinkybėms aiškintis, kuri išvadas turi pateikti iki kitų metų kovo 10 dienos. Komisijos vadovu paskirtas opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Vytautas Bakas.

Už tai antradienį balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 36 ir susilaikė trys parlamentarai.

Opozicijos atstovai, išskyrus Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“, savo atstovų į komisiją nedelegavo.

Komisijos sudarymą palaikė valdantieji konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės frakcijos atstovai, dalis opozicinių demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovų, prieš buvo arba susilaikė opoziciniai „valstiečiai“, socialdemokratai, „darbiečiai“, Seimo narių Mišrios grupės atstovai.

Tyrimo šalininkai argumentuoja, kad pranešėjo istorija paliko neatsakytų klausimų, o oponentai teigia, kad jis būtų nukreiptas prieš šalies vadovą G.Nausėdą, siekiant sumenkinti jo populiarumą artėjant prezidento rinkimams 2024 metų pavasarį.

„Šito tyrimo tikslas yra užkirsti kelią neteisėtam rinkimų finansavimui, neteisėtam informacijos rinkimui apie mūsų žmones, poveikiui mūsų politinei sistemai, žvalgybos institucijoms. Kitas tyrimo tikslas – pasiūlyti sprendimus, teisės aktų projektus, kurie sustiprintų pranešėjų apsaugą, sustiprintų mūsų žvalgybos institucijas ir rinkimų sistemą“, – sakė V.Bakas.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Vytautas Bakas
Lukas Balandis / BNS nuotr./Vytautas Bakas

Seimo narių Mišrios grupės seniūnė Agnė Širinskienė teigė, kad valdantieji inicijuodami tyrimus nusitaikė konkrečiai į opoziciją.

„Matyt, I.Šimonytės vadovaujama valdančioji dauguma sugalvojo sumušti visų laikų tyrimų komisijų rekordus, kai per pusmetį sukuriamos dvi P.Gražulio komisijos, R.Žemaitaičio komisija, ir Antikorupcijos komisija pradeda tirti 35 Seimo narius, kodėl jų kreipimosi į KT neregistravo dokumentų valdymo sistemoje“, – kalbėjo A.Širinskienė.

LNK nuotr./Agnė Širinskienė
LNK nuotr./Agnė Širinskienė

„Yra labai apmaudu, kad tyrimų komisijos išnaudojamos ne problemoms aiškintis, bet tirti opozicijos narius ir prezidentą, kuris irgi suprantamas kaip opozicija, aš nežinau, ar mes surasime valstybę, kur 37 Seimo nariai iš opozicijos yra tiriamieji, plius valdantiesiems nepriklausantis prezidentas“, – kalbėjo A.Širinskienė.

Komisijai pavesta aiškintis pranešėjo informaciją dėl galimo neteisėto informacijos rinkimo apie asmenis, galimo neteisėto poveikio žvalgybos veiklai, galimo kišimosi į rinkimų procesus per 2019 metų prezidento rinkimus, galimos neteisėtos paramos šiai kampanijai, galimų pranešėjų teisių pažeidimų, galimos neteisėtos įtakos įvedant sankcijas Baltarusijai.

Iniciatyva burti komisiją kilo po to, kai šių metų pavasarį prokuratūra konstatavo, jog prieš ketverius metus pateiktas žvalgybos pareigūno pranešimas NSGK pirmininkui apie Valstybės saugumo departamento vadovybės veiksmus išnagrinėtas netinkamai.

Pranešėjo perduota medžiaga Seime buvo pradėta nagrinėti dar praėjusią kadenciją. 2019 metais VSD pareigūnas kreipėsi į tuometinį Seimo NSGK pirmininką V. Baką, apskųsdamas savo vadovus dėl galimai neteisėtos veiklos.

Ši istorija aprašyta tyrimų žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“. Buvęs pareigūnas žurnalistams tvirtino, kad 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis lapus su daug pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“. Jame, kaip paaiškėjo, buvo nurodyti tuomet dar kandidato į prezidentus G.Nausėdos rėmėjai ir bendražygiai.

Situaciją tada nagrinėjęs Seimo NSGK konstatavo, jog VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau paragino tokiose situacijose atsisakyti žodinių pavedimų.

VSD atstovai tvirtino tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas tikino, jog tikrinta tik G.Nausėdos aplinka, o R.Bridikis jam patvirtino, kas sąrašai gauti iš paties G.Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius