-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 04 03

Teismams – daugiau laisvės komentuojant savo sprendimus

Teismų praktikoje vis dažniau pasirodantys vieši teisėjų ir teismų atstovų komentarai, kuriais siekiama paaiškinti teismų priimamų sprendimų motyvus, išryškino tam tikras praktikoje kylančias problemas. Teismai, norėdami paaiškinti sprendimų motyvus ikiteisminio tyrimo metu, susidurdavo su problema – apribojimais viešinti ikiteisminio tyrimo medžiagą.
Temidė
Temidė / Trakų rajono apylinkės teismo nuotr.

Siekdama nustatyti aiškias teismų sprendimų komentavimo taisykles ir kriterijus, tiek bylos nagrinėjimo, tiek ikiteisminio tyrimo stadijoje, Teisėjų taryba patvirtino Informacijos apie teismų veiklą ir bylas teikimo viešosios informacijos rengėjams taisykles.

Naujose taisyklėse Teisėjų taryba nustatė, kad teismai gali teikti žiniasklaidai ir visuomenei informaciją ne tik apie nagrinėjamas bylas, bet ir apie priimtus teismo sprendimus ikiteisminiame tyrime. Toks sprendimas priimtas išanalizavus teisės aktus ir atsižvelgus į Generalinės prokuratūros bei Valstybinės asmens duomenų apsaugos inspekcijos nuomonę, skelbiama pranešime spaudai.

„Taisyklėse nustatyta, kad ikiteisminio tyrimo stadijoje žiniasklaidos atstovams gali būti teikiama informacija apie konkrečius teismo atliktus veiksmus – paskirtą posėdį, kardomąsias priemones ar kitus sprendimus ir jų motyvus. Svarbu pažymėti, kad toks informacijos paskelbimas negali trukdyti tyrimui. Be to, prokurorui pareiškus argumentuotą prašymą informacijos neteikti, teisėjas gali jį tenkinti“, – teigia Teisėjų tarybą aptarnaujančios Nacionalinės teismų administracijos (NTA) Komunikacijos skyriaus vedėja Živilė Navickaitė-Babkin.

Žmonės ne visada prisimena, kad teisėjas sprendimus priima vadovaudamasis ne vieša nuomone, bet įstatymo raide, – pažymi NTA Komunikacijos skyriaus vedėja.

Teisėjų tarybos nuomone, teisėjas, priėmęs sprendimą, turi gebėti paaiškinti jo motyvus. „Neprivaloma kaskart teisme rengti spaudos konferencijos ar dalyvauti televizijos laidose, tačiau, pasibaigus posėdžiui, proceso šalims turėtų būti paprastai paaiškinta, kas, kodėl ir kaip. Taip ne tik aiškiau suprantami teismų motyvai, bet ir didinamas visuomenės teisinis švietimas. Žmonės ne visada prisimena, kad teisėjas sprendimus priima vadovaudamasis ne vieša nuomone, bet įstatymo raide“, – pažymi NTA Komunikacijos skyriaus vedėja.

2014 m. kovo 28 d. patvirtintos Taisyklės nustato informacijos apie teismų veiklą ir nagrinėjamas bylas teikimo tvarką žiniasklaidos atstovams, apibrėžia informaciją teikiančių subjektų ratą, taip pat nurodo, kokia informacija negali būti viešinama, siekiant nepažeisti asmenų teisės į privatų gyvenimą ir tam tikrų teisės aktų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius