Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Anglijos ir Velso homoseksualai švenčia: registruojamos pirmosios gėjų santuokos

Daug gėjų porų Anglijoje ir Velse penktadienį vakare sulaukę vidurnakčio prisiekė amžiną meilę, nes tą akimirką įsigaliojo įstatymas, leidžiantis registruoti tos pačios lyties asmenų santuokas, vainikavęs jų ilgai trukusią kovą už lygybę.
homoseksualų santuoka Didžiojoje Britanijoje
Nikki Pettit ir Tanya'os Ward santuoka Didžiojoje Britanijoje. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Įregistravus pirmąsias tokias santuokas, Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas parašė socialiniame tinkle „Twitter“: „Sveikinimai visoms tos pačios lyties asmenų poroms, besituokiančioms šiandien – linkiu jums didžiausios įmanomos laimės ateityje.“

Konservatorių partijos lyderis šį pokytį gyrė šį „svarbų momentą mūsų šaliai“, o virš vyriausybės įstaigų Londone šia proga buvo iškeltos vaivorykštės spalvų vėliavos.

Nors 15 valstybių yra įteisinusios homoseksualų santuokas, o dar trys leidžia jas dalyje savo teritorijos, gėjai ir lesbietės tebėra persekiojami daugelyje pasaulio vietų.

Anglikonų Bažnyčia, argumentuojanti, kad santuoka galima tik tarp vyro ir moters, naujajame įstatyme užsitikrino išlygą, kad jos dvasininkai neprivalės tuokti homoseksualių porų.

Londone 52 metų Johnas Coffey ir 48 metų Bernardo Marti  apsikeitė meilės ir ištikimybės įžadais, laikrodžiui išmušus vidurnaktį – tuomet jiedu buvo paskelbti „vyru ir vyru“.

Ši pora buvo tarp pirmųjų, pasinaudojusių pernai priimtu Santuokos (tos pačios lyties porų) įstatymu, pradėję vestuvių ceremonijas dar prieš vidurnaktį.

Londone 52 metų Johnas Coffey ir 48 metų Bernardo Marti  apsikeitė meilės ir ištikimybės įžadais, laikrodžiui išmušus vidurnaktį – tuomet jiedu buvo paskelbti „vyru ir vyru“.

Tuo tarpu Anglijos pietiniame pajūrio miestelyje Braitone Neilas Allardas ir Andrew Wale'as vidurnaktį susituokė prabangiame Karališkajame paviljone, stebint apie 100 svečių.

Septynerius metus kartu gyvenę jaunavedžiai, vilkėdami trijų dalių kostiumus su aksominėmis apykaklėmis ir į atlapus įsegtomis baltomis gėlėmis, šypsodamiesi apsikabino ir pasibučiavo,.

Ši pora buvo tarp pirmųjų, pasinaudojusių pernai priimtu Santuokos (tos pačios lyties porų) įstatymu, pradėję vestuvių ceremonijas dar prieš vidurnaktį.

„Esame labai laimingi, kad ši diena pagaliau atėjo. Tai labai jaudinama“, – sakė 49 metų A.Wale'as, dirbantis teatro režisieriumi.

AFP/„Scanpix“ nuotr./homoseksualų santuoka Didžiojoje Britanijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrew Wale'o ir Neilo Allardo santuoka Didžiojoje Britanijoje

Šaltoką naktį išėję į lauką po santuokos įregistravimo, jaunavedžiai apstulbo, kai juos pasveikino šimtai džiūgaujančių šalininkų.

Pasigirdus šauksmams, reikalaujantiems pasakyti kalbą, pora išreiškė viltį, kad pokyčiai Britanijoje padės užtikrinti tos pačios lyties asmenų santykių lygybę ir kitose šalyse.

Anksčiau šią savaitę A.Wale'as pastebėjo, kad jiems „labai pasisekė, jog gyvena tokioje gana tolerantiškoje pasaulio dalyje“.

Civilinės partnerystės Britanijoje yra legalios nuo 2005 metų, o santuoka neatneša jokių naujų teisių: pavyzdžiui, galimybė įsivaikinti buvo įvesta 2002 metais. Tačiau aktyvistai reikalavo visiškos lygybės su heteroseksualiomis poromis.

„Nenorėjome tuoktis, kol tai nebuvo tokia santuoka, kurią galėjo turėti mano mama ir tėtis, kurią galėtų turėti kiti vyrai ar moterys“, – sakė 37 metų Teresa Millward.

Ji šeštadienį rytesusituokė su savo drauge, kuri yra jos partnerė yra jau 11 metų, Helen Brearley, Jorkšyre Šiaurės Anglijoje.

Nenorėjome tuoktis, kol tai nebuvo tokia santuoka, kurią galėjo turėti mano mama ir tėtis, kurią galėtų turėti kiti vyrai ar moterys, – sakė 37 metų Teresa Millward.

Įsigaliojęs įstatymas yra galutinė pergalė ilgoje kovoje, kuri prasidėjo dar 1967 metais, kai Anglijoje buvo dekriminalizuotas homoseksualumas.

D.Cameronas palaikė siūlomus pokyčius, nors tam griežtai priešinosi kai kurie jo partijos nariai ir Anglikonų Bažnyčia, nesutinkanti, kad jos dvasininkams būtų leista laiminti homoseksualių porų santuokas.

„Šis savaitgalis – svarbus momentas mūsų šaliai, – premjeras rašė straipsnyje, paskelbtame internetiniame dienraštyje „Pink News“. – Kalbant paprastai, Britanijoje nebesvarbu, ar esate tradicinės orientacijos, ar gėjai – valstybė pripažins jūsų santykius lygiais.“

Apie 80 mln. narių turinčiai pasaulio anglikonų bendruomenei vadovaujantis Kenterberio arkivyskupas Justinas Welby sakė, kad Bažnyčia toleruos naująjį įstatymą ir toliau rodys „Kristaus meilę kiekvienam žmogui“.

Britų Isuomenė tolerantiška

BBC radijo atlikta apklausa rodo, kad 20 proc. Britanijos suaugusiųjų atmestų kvietimą dalyvauti tos pačios lyties asmenų vestuvėse.

Tačiau 68 proc. respondentų teigė, kad gėjų santuokos turėtų būti leidžiamos, o joms nepritarė tik 26 procentai.

Peteris McGraithas ir Davidas Cabreza, kartu gyvenę 17 metų, taip pat susituokė Londone tuojau po vidurnakčio savo draugų ir dviejų įsivaikintų sūnų akivaizdoje.

Jie išreiškė viltį, kad jų tuoktuvės bus žinia tokioms šalims, kaip Nigerija, Uganda ir Rusija, kur gėjų santuokos idėja lieka tolima svajone.

„Pasaulyje daug gėjų ir lesbiečių, kurie nėra kviečiami į vakarėlį“, – drabužių dizaineris P.McGraithas sakė AFP prieš savo didžiąją dieną.

Pagal naująjį įstatymą taip pat pripažįstamos užsienyje susituokusių homoseksualių asmenų santuokos – tačiau ne visoje Jungtinės Karalystės teritorijoje.

Škotija, turinti savus įstatymus, tikriausiai leis tuoktis tos pačios lyties asmenims vėliau šiais metais, tuo tarpu Šiaurės Airijoje dėl šio klausimo išlieka didelis susipriešinimas, ir įstatymų keisti kol kas neplanuojama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius