Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Didžioji Britanija atliks viešą tyrimą dėl Rusijos disidento A.Litvinenkos mirties

Didžiosios Britanijos vyriausybė antradienį paskelbė atliksianti viešą tyrimą dėl Rusijos disidento Aleksandro Litvinenkos, kuris 2006 metais buvo nunuodytas Londone radioaktyviu poloniu, mirties.
A.Litvinenka
A.Litvinenka / AFP/Scanpix nuotr.

Apie tai paskelbta Didžiajai Britanijai raginant imtis griežtesnių sankcijų prieš Rusiją dėl Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos Ukrainos rytuose, kuri, kaip įtariama, įvyko, kai į orlaivį pataikė prorusiškų separatistų paleista raketa.

Vidaus reikalų sekretorė Theresa May šį pareiškimą paskelbė parlamente. „Labai tikiuosi, kad šis tyrimas suteiks šiokią tokią paguodą jo našlei“, – teigė ji.

A.Litvinenka, buvęs Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) agentas ir Kremliaus kritikas, buvo nunuodytas radiokatyviu poloniu-210, kurio buvo įdėta į jo arbatą viename Londono viešbutyje.

Viešas tyrimas turėtų reikšti, kad britų tyrėjai galės aiškintis, ar Rusijos valstybė yra atsakinga už šią žmogžudystę.

Po A.Litvinenkos mirties Rusijos ir Didžiosios Britanijos santykiai smarkiai pašlijo ir prireikė ne vienų metų jiems pataisyti.

Didžiosios Britanijos policija dėl A.Litvinenkos nužudymo prašė areštuoti Rusijos piliečius Andrejų Lugovojų ir Dmitrijų Kovtuną, bet Maskva atsisakė juos perduoti. Jie abu griežtai neigia prisidėję prie buvusio FSB agento nužudymo.

Po A.Litvinenkos mirties Rusijos ir Didžiosios Britanijos santykiai smarkiai pašlijo ir prireikė ne vienų metų jiems pataisyti.

Britanijos sprendimas pradėti viešą tyrimą veikiausiai supykdys Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, kurio santykiai su Londonu yra įtempti po praėjusią savaitę įvykusios Malaizijos lėktuvo katastrofos ir Rusijos įvykdyto Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksavimo šių metų kovą.

Th.May iš pradžių norėjo palaukti atskiro mirties priežasties tyrimo. Pagal Anglijos įstatymus, tokie tyrimai atliekami staigios, smurtinės ar nenatūralios mirties atvejais. Jų metu nustatomi mirties laikas, vieta bei priežastis, tačiau nėra nustatomi kaltininkai.

Tačiau trys Aukštojo teismo teisėjai vasarį nusprendė, kad vidaus reikalų sekretorė turi peržiūrėti savo sprendimą, kurį panaikinti siekė A.Litvinenkos našlė Marina.

Viešas tyrimas turėtų reikšti, kad britų tyrėjai galės aiškintis, ar Rusijos valstybė yra atsakinga už šią žmogžudystę.

Už tyrimą atsakingas koroneris pats paragino atlikti nuodugnų viešą tyrimą, teigdamas, kad negalėjo tinkamai atlikti savo darbo, nes neturėjo prieigos prie slaptų įkalčių apie numanomą Kremliaus vaidmenį A.Litvinenkos nužudyme.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius