Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

„Discovery“ rengiasi paskutinei kelionei į Žemę (nuotraukos)

Amerikiečių daugkartinio erdvėlaivio ir Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) įgulos, drauge praleidusios kiek daugiau nei savaitę, sekmadienį atsisveikindamos apsikabino, tačiau širdingiausius atsisveikinimo žodžius skyrė paskutiniam sugrįžimui į Žemę besirengiančiam „Discovery“.
„Discovery“ erdvėlaivis prie tarptautinės kosmos soties
„Discovery“ erdvėlaivis prie tarptautinės kosmos soties / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Žemė

Kai „Discovery“, kuris yra daugiausiai misijų atlikęs erdvėlaivis, šią savaitę sugrįš į Žemę, jo beveik tris dešimtmečius trukusi eksploatacija bus baigta.

Sekmadienį popiet pereinamieji liukai tarp „Discovery“ ir TKS buvo uždaryti ir erdvėlaivis pasirengė pirmadienį pradėti paskutinę kelionę namo.

„Mes jūsų ilgėsimės, – šešiems erdvėlaivio įgulos nariams sakė TKS įgulos vadas, amerikiečių astronautas Scottas Kelly. – Tačiau labiausiai mes ilgėsimės „Discovery“.

„Discovery buvo puikus erdvėlaivis ir, manau, labiau nei kuris kitas erdvėlaivis padėjo TKS. Gero jam vėjo ir palankios bangos!“ – sakė jis.

Misijos kontrolės centras leido „Discovery“ astronautams orbitinėje stotyje praleisti dvi papildomas dienas, kuriomis jie pasinaudojo, kad iškrautų įrangą iš naujo sandėliavimo modulio.

Dėl dviejų papildomų dienų bendras paskutinės „Discovery“ misijos laikas pailgėjo iki 13 dienų. Ankstesnės 38 šio erdvėlaivio misijos tęsėsi iš viso 352 dienas.

„Discovery“ nusileidimas numatytas trečiadienį.

Kai „Discovery“ baigs šį skrydį, jis bus seniausias ir daugiausiai misijų atlikęs iš išlikusių JAV erdvėlaivių, nuskraidinęs į kosmosą 180 žmonių, tarp kurių buvo pirmoji įgulai vadovavusi moteris ir pirmasis į atvirą kosmosą išėjęs afroamerikietis.

„Discovery“ ne kartą įsiamžino istorijoje nuo pirmojo starto 1984 metais. Šis erdvėlaivis iškėlė į orbitą kosminį teleskopą „Hubble“, taip pat pirmasis susijungė su Rusijos orbitine stotimi „Mir“ ir atskraidino į TKS dalį Japonijoje sukurtos kosminės laboratorijos „Kibo“ modulio.

Šis erdvėlaivis taip pat pirmasis startavo po tragiškai pasibaigusių kitų dviejų erdvėlaivių misijų – kai 1986 metais kildamas sprogo „Challenger, o 2003 metais grįždama iš orbitos sudegė „Columbia“.

„Discovery“ per 352 kosmose praleistas dienas yra apskriejęs mūsų planetą daugiau nei 5 600 kartų, o bendras jo įveiktas atstumas – apie 230 mln. kilometrų.

Vėliau šiemet į orbitą planuojama paskutinį kartą paleisti kitus du erdvėlaivius: „Endeavour“ turėtų startuoti balandžio 19 dieną, o „Atlantis“ – birželio 28 dieną.

„Endeavour“ įgulos vadas bus S.Kelly identiškas dvynys Markas. Jis yra demokratės Atstovų Rūmų narės Gabrielle Giffords, sveikstančios po pasikėsinimo, per kurį jai buvo peršauta galva, vyras.

Užbaigus programą „Space Shuttle“, JAV kosminėje programoje atsivers didelė spraga, kurios nepavyks užpildyti diržų veržimo ir lėšų įšaldymo laikotarpiu. Dėl šios priežasties žmonės į TKS ir iš jos galės būti skraidinami tik Rusijos kosminiais laivais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Reklama
Benediktas Vanagas: stipriai išprakaitavus geriant vien vandenį kenčia kūno produktyvumas – trūksta energijos, sunku susikoncentruoti, darai klaidas
Reklama
Nauja automatika ir robotai leis „VLI Timber“ auginti gamybą daugiau kaip 40 proc.
Reklama
Mitai stabdo pasiryžti? Specialistė paneigė pagrindinius investavimo mitus
Užsisakykite 15min naujienlaiškius