Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Hamas“ vadą Dubajuje nužudė „Mossad“, pripažįsta Izraelio pareigūnai

Įtariamieji žudikai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Įtariamieji žudikai
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Izraelio saugumo pareigūnai trečiadienį pareiškė esantys įtikinti, kad „Mossad“ yra atsakinga už palestiniečių islamistų judėjimo „Hamas“ kovotojų vado nužudymą Dubajuje, taip pat griežtai kritikavo savo šalies žvalgybos agentūrą, kad per tą operaciją buvo neteisėtai pasinaudota kelių izraeliečių tapatybėmis.

Dubajaus paskelbti septynių įtariamų tos atakos dalyvių vardai atitinka septynių Izraelyje gyvenančių žmonių vardus, todėl daugeliui kilo klausimų, kodėl „Mossad“ sukėlė pavojų savo šalies piliečiams, pasinaudodama jų pasų duomenimis, kad pridengtų slaptą žudikų komandą.
Tačiau kai kurie Izraelio ekspertai pareiškė, kad Dubajaus paviešinti duomenys atskleidė sąmokslą, kurio organizatoriai siekia neteisingai apkaltinti žydų valstybę.

Izraelio užsienio reikalų ministras nepatvirtino ir nepaneigė „Mossad“ dalyvavimo tame incidente. Jo aptakūs komentarai tik dar labiau supainiojo šią mįslingą, romaną apie šnipus primenančią Mahmoudo al Mabhouho nužudymo istoriją.

Šis „Hamas“ lyderis sausio 20 dieną buvo rastas negyvas viename prabangiame viešbutyje netoli Dubajaus tarptautinio oro uosto.

„Izraelis niekada neatsako, niekada nepatvirtina ir niekada neneigia, – užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas sakė pirmame oficialiame Izraelio komentare apie tą incidentą. – Nežinau, kodėl manome, kad Izraelis arba „Mossad“ pasinaudojo tais pasais“.

Kai kurie kiti aukšto rango Izraelio saugumo pareigūnai, kurie nėra tiesiogiai susiję su šia byla, kalbėjo atviriau.

Jie teigė esantys įsitikinę, kad šią operaciją įvykdė „Mossad“, nes tokiam žingsniui turėta pakankamai priežasčių – Izraelis mano, kad M.al Mabhouhas aprūpindavo Gazos ruožą kontroliuojantį „Hamas“ pavojingiausiais ginklais. Pareigūnai taip pat pabrėžė, kad per tą išpuolį buvo pasinaudota Izraelio piliečių tapatybėmis.

Pareigūnai, kurie pageidavo likti anonimais, nes vyriausybė nurodė nekalbėti apie šį incidentą, tvirtino, kad pastarąją operaciją „Mossad“ įvykdė ypač nemokšiškai.

Jeigu dėl šio incidento išsivystys didelis saugumo skandalas, jis gali politiškai pakenkti Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu.

Lygino su kitu skandalu

Kai kurie šią operaciją lygina su kitu su „Mossad“ susijusiu skandalu, kuris kilo per ankstesnę B.Netanyahu kadenciją premjero poste.

1997 metais Izraelio agentai nesėkmingai mėgino nužudyti „Hamas“ lyderį Khaledą Mashaalą. Du turistais iš Kanados apsimetę „Mossad“ agentai buvo sučiupti, kai Kh.Mashaalui sušvirkštė nuodų. Tąsyk Izraelis buvo priverstas atsiųsti priešnuodžių, kurie išgelbėjo to palestiniečio gyvybę, o šiuo metu Kh.Mashaalas yra „Hamas“ aukščiausiasis lyderis.

Tačiau kai kurie analitikai giria operaciją Dubajuje: pasak jų, slaptiesiems agentams pavyko pasiekti pagrindinį tikslą – nužudyti „Hamas“ vadą.  „Al Mabhouhas negyvas, o visi šioje operacijoje dalyvavę partneriai saugiai paliko Dubajų“, – rašo Izraelio dienraščio „Yediot Ahronot“ apžvalgininkas Ronenas Bergmanas.

Kritikai peikia „Mossad“ ne todėl, kad M.al Mabhouhas buvo nužudytas užsienyje, o dėl to, kad tai buvo atlikta negrabiai, sukeliant pavojų Izraelio piliečiams.  Izraelio dienraščio „Haaretz“ pirmajame puslapyje išspausdintame straipsnyje gynybos reikalų analitikas Amiras Orenas paragino „Mossad“ direktorių Meirą Daganą atsistatydinti.

„Dabar reikalingas skubus sprendimas – nutraukti Dagano darbo sutartį ir paskirti naują „Mossad“ vadovą, – rašo A.Orenas. – Neišgydomų ligų nebūna“.

Problemos dėl pasų

Dubajaus institucijos šią savaitę paskelbė 11 įtariamų Izraelio smogikų komandos narių vardus, nuotraukas ir pasų numerius. Dubajus nurodė, kad visi tie asmenys turėjo Europos šalių pasus.
Tačiau panašu, kad slaptieji agentai pasinaudojo kitų asmenų tapatybėmis: paviešinti duomenys atitinka bent septynis Izraelyje gyvenančių asmenų, kurie teigia tapę neteisėto asmeninių duomenų panaudojimo aukomis.

Vienas iš jų – Didžiosios Britanijos ir Izraelio pilietis Melvynas Adamas Mildineris, kuris nurodė, kad vienas iš Dubajaus paskelbtų numerių atitinka jo turimo Jungtinės Karalystės paso numerį. Šis vyras sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“, jog niekada nesilankė Dubajuje.

Kiti sakė esantys sukrėsti, kad slaptosios tarnybos pasinaudojo jų asmeniniais duomenimis. 43 metų Paulas Johnas Keeley , auginantis tris vaikus, sakė „Haaretz“ nerimaujantis, „kad kas nors mėgins mums pakenkti“.

„Tiesiog bijau. Tos jėgos galingos“, – Izraelio radijui sakė Stephenas Hodesas. Su Izraeliu diplomatinių santykių nepalaikančio Dubajaus atskleista informacija iškėlė daug klausimų. Galbūt kas nors kitas pasistengė, kad šis incidentas atrodytų, tarsi jį būtų įvykdęs „Mossad“? Galbūt Izraelis apgalvotai paliko įkalčių, siekdamas sustiprinti „Mossad“ veiklą gaubiančią paslapties skraistę? Galbūt Izraelis nepakankamai įvertino Dubajaus politines galimybes? Kodėl Izraelis rizikavo atskleisti 11 agentų tapatybes, sudaręs galimybę nufilmuoti juos stebėjimo kameromis Dubajuje, net jeigu tie agentai buvo užsimaskavę?

Į šiuos klausimus veikiausiai nebus atsakyta, tačiau jeigu Izraelio indėlis bus patvirtintas, M.al Mabhouho nužudymas tikriausiai bus prisimenamas kaip vienas iš skaudžiausių smūgių per „Mossad“ slaptųjų operacijų istoriją.

Gali atnešti nepageidaujamų pasekmių

Ši afera taip pat gali atnešti Izraeliui nepageidaujamą diplomatinių pasekmių. Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija ketvirtadienį iškvietė Izraelio ambasadorių Roną Prosorą pokalbio dėl incidento Dubajuje.

Britų premjeras Gordonas Brownas pažadėjo, kad šis incidentas bus ištirtas: „Britanijos pasas yra svarbus dokumentas, kuris turi būti naudojamas atsakingai.“

Airijos užsienio reikalų ministras Michealas Martinas trečiadienį sakė, kad Dubajaus paskelbtoje informacijoje nurodyti trijų galiojančių Airijos piliečių pasų numeriai, paneigdamas antradienį paskelbtą savo šalies poziciją.

Tačiau ministras nurodė, jog Dubajaus paskelbti pasų numeriai ir asmenų vardai nesutampa. M.Martinas nurodė, kad Airijos URM mėgina nustatyti, ar tie pasai pastaruoju metu nebuvo pavogti arba pamesti.

„Mossad“ anksčiau taip pat buvo kaltintas dėl tapatybės duomenų vagysčių. Naujoji Zelandija 2005 metais nuteisė kalėti du izraeliečius, kurie mėgino neteisėtai įgyti šios šalies pasus.  Tačiau dėl pastarojo incidento „Mossad“ buvo pirmąkart įtartas pasinaudojęs savo šalies piliečių tapatybėmis.

Jeigu Izraelio vyriausybė yra susijusi su šia tapatybės vagyste, ji pažeidė Izraelio įstatymus dėl neteisėto asmeninių duomenų naudojimo ir sukčiavimo, sako Niritas Moskovichius iš Izraelio pilietinių teisių asociacijos.

Izraelio žvalgybos agentūra jau ne vieną dešimtmetį įtariama dėl nužudymų. Vienas iš naujesnių incidentų – islamistų judėjimo „Hizbollah“ lyderio Imado Mughniyeh nužudymas 2008 metais. Visureigis „Mitsubishi Pajero“, kuriuo važiavo tas aukšto rango kovotojų vadas, buvo susprogdintas Sirijos sostinėje Damaske, tačiau Izraelis neigė esantis susijęs su šiuo incidentu.

Teheranas taip pat kaltina Izraelį dėl vieno Irano branduolinės fizikos profesoriaus nužudymo praeitą mėnesį, kai buvo detonuotas sprogmenų prikrautas motociklas. Izraelis šių Irano pareiškimų nekomentavo.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min