Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Irako kurdų lyderis sieks Kurdistano nepriklausomybės

DV1751565
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Kurdistano vėliava
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Irako kurdų lyderis Massoudas Barzanis pareiškė, kad kurdų regionas sieks nepriklausomybės nuo Bagdado, praneša naujienų svetainė cnn.com.


„Šiuo metu Irakas žlunga“, – teigė M.Barzanis išskirtiniame interviu amerikiečių TV kanalui. „Akivaizdu, kad centrinė valdžia prarado kontrolę šalyje. Byra tiek kariuomenė, tiek policijos pajėgos“, – dabartinę situaciją šalyje apibūdino kurdų lydėris.

Pasak jo, šiuo metu yra puiki proga kurdams apsispręsti dėl savo ateities. Irako kurdai ilgą laiką svajojo apie nepriklausomą valstybę, tačiau jų politikai niekada nebuvo pareiškę, jog sieks įgyvendinti šį tikslą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Džihadistų kovotojas Irake
AFP/„Scanpix“ nuotr./Džihadistų kovotojas Irake

Vis dėlto, panašu, kad dabartinė situacija Irake paskatino kurdus aktyviau siekti nepriklausomo Kurdistano įkūrimo idėjos. M. Barzanis patikino, kad užduos klausimą šiauriniame Irake antradienį viešinčiam JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry, – „Paklausiu jo kiek dar laiko kurdai turės būti tokioje padėtyje, kokioje yra dabar?“

M.Barzanis vadina JAV draugu ir tvirtina, kad „Kurdistano sėkmė ateityje priklausys nuo amerikiečių vykdomos politikos“. 

M.Barzanis tvirtina, kad susitaikymas su centrine valdžia Bagdade būtų galimas tik tuo atveju, jeigu būtų pasiektas susitarimas tarp Irako sunitų ir šiitų. Kurdų lyderis kritikuoja dabartinį Irako premjerą Nuri al-Maliki dėl dabartinės padėties šalyje. Pasak jo, premjeras siekia koncentruoti valdžią vienose rankose ir tai sukėlė konfliktą.

Kurdų gyvenama šalies dalis jau du dešimtmečius turi autonomiją Irako sudėtyje. Be to, kurdų autonomija ilgą laiką palaikė gerus santykius su JAV. M.Barzanis vadina JAV draugu ir tvirtina, kad „Kurdistano sėkmė ateityje priklausys nuo amerikiečių vykdomos politikos“. 

Šiuo metu Kurdistano lyderiai siekia apsaugoti didžiausią regiono miestą Kirkuką nuo islamistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ puolimų. Kurdistano ginkluotosios pajėgos perėmė Kirkuko miesto kontrolę.

Kirkuko, kuris galėtų tapti nepriklausomo Kurdistano sostine, ateitis nėra aiški dėl Irako konstitucijoje išdėstytų specifinių reikalavimų. Miesto ateitis, remiantis konstitucija, turi būti nulemta gyventojų surašymo ir referendumo būdu.

„Scanpix“/„ANADOLU AJANSI“ nuotr/Baimindamiesie sunitų islamistų Irake žmonės bėga iš savo namų
„Scanpix“/„ANADOLU AJANSI“ nuotr/Baimindamiesie sunitų islamistų Irake žmonės bėga iš savo namų

„Mes organizuosime referendumą ir gerbsime bet kokį jame dalyvavusių asmenų sprendimą“, – patiko M.Barzanis.

J.Kerry ragina kurdus palaikyti centrinę Irako valdžią

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry paragino kurdų autonominio regiono lyderius paremti centrinę valdžią Bagdade, praneša euronews.com.

Kurdistano pajėgos jau perėmė šiaurinės Irako dalies, turinčios didelius naftos telkinius, ir Kirkuko miesto kontrolę. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV sekretorius Johnas Kerry
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV sekretorius Johnas Kerry

Nors Irako kurdų lyderis M.Barzanis skeptiškai vertina pastangas išlaikyti Irako teritorinį vientisumą, J.Kerry paragino neskaldyti valstybės.

Amerikiečių valstybės sekretorius vizito į Iraką atvyko po to, kai islamistų judėjimo „Irako ir Levanto islamo valstybė“ kovotojai perėmė dalies šiaurinių miestų kontrolę. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min